Nowości PowerTap

PowerTap, amerykański producent systemów mierzących moc kolarzy, zaprezentował parę odświeżonych produktów oraz dwa całkowicie nowe systemy - P1 oraz C1. Pierwszy z nich opiera się o mierniki zamontowane w pedałach, drugi z kolei na zębatkach.

 
 

P1 to nowy system pomiaru mocy oparty o pedały szosowe. Jest to jednoczęściowa konstrukcja, w której każdy z pedałów wyposażony został w osiem tensometrów oraz jeden procesor. Zasilanie odbywa się poprzez baterie AAA, które zdaniem producenta wystarczą na 60 godzin pracy i są łatwiej dostępne od innych rodzajów baterii. Co ciekawe pedały nie wymagają jakiejkolwiek kalibracji po opuszczeniu fabryki, a wbudowane czujniki wychwytują nie tylko kąt pod jakim zostały zainstalowane, ale także długość korb. Pomiar mocy odbywa się oczywiście osobno dla lewej oraz prawej strony. Producent postawił na kompatybilność z systemem bloków Look KeO, gdyż jego zdaniem jest to najczęściej używany w chwili obecnej system.

Komplet pedałów P1 ważyć ma 398 g. Transmisja danych odbywać się będzie za pomocą systemu ANT+ oraz Bluetooth Smart. Dokładność określona została na +/- 1,5%. Niebawem powinniśmy poznać dokładny koszt pedałów, ale póki co według nieoficjalnych informacji ich wartość wyniesie 1,199 euro.

 

C1 to nowe rozwiązanie, które składa się z zębatek oraz miernika zamocowanego między zębatkami i pająkiem korby. Urządzenie kompatybilne jest z korbami o średnicy BDC równej 110 mm, wyposażonymi w 5 śrub mocujących. Wagowo system prezentuje się dosyć dobrze, gdyż do wagi korb dodawać ma około 150 g. Podobnie jak w P1, tak i w C1 dane nadawane będą zarówno poprzez ANT+ oraz Bluetooth Smart. 

Zasilanie C1 odbywa się poprzez baterię CR2032, która wystarczy na około 200 godzin pracy. Dokładność wynieść ma +/- 1,5%. Dostępne będą trzy kombinacje zębatek: 50/36, 52/36 oraz 53/39. Nieoficjalna cena to 699 euro.

(czytaj dalej)

Podobne artykuły