Podlaski wygrywa Skoda Cyklo Gdynia

Drukuj
Michał Podlaski,Cyklo Gdynia,ActiveJet,ActiveJet Team
Szymon Gruchalski / skodacyklogdynia.pl

Michał Podlaski (ActiveJet) wygrał drugą edycję wyścigu Skoda Cyklo Gdynia. Drugie miejsce zajął Jarosław Marycz, natomiast trzeci uplasował się Marek Rutkiewicz (obaj CCC Polsat Polkowice).

Podczas drugiej edycji wyścigu Skoda Cyklo Gdynia odbyły się trzy odrębne wyścigi. Jeden z nich stanowił wyścig zawodowców i kolarzy licencjonowanych, którzy mieli do pokonania 165 km trasę ze startem oraz metą na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Po drodze kolarze pokonywali malownicze tereny Pomorza, przemierzając trasę biegnącą m.in. przez Pogórze, Witomino, Warzno, Hopy, Sianowo, Częstkowo, Nowy Dwór Wejherowski i Bieszkowice. Trasa usiana była premiami lotnymi i górskimi na każdym z dystansów, których sponsorami byli Skoda, Shimano, Home Revolution czy Radio Plus. Do rywalizacji na trasie obfitującej w krótkie, lecz wymagające wzniesienia przystąpiła czołówka polskiej szosy. Na starcie w mocnym składzie pojawili się zawodnicy CCC Polsat Polkowice, ActiveJet, Wibatech Fuji Żory, TKK Pacific Toruń oraz wielu innych. Ku zadowoleniu wszystkich pogoda dopisała, co wiązało się również z dużą ilością kibiców, którzy postanowili wraz z kolarzami spędzić dzień na Skwerze Kościuszki.

 
 

 

Wyścig elity od startu rozpoczął się w szybkim tempie, dzięki któremu udało się oderwać kilkunastu zawodnikom. Zawodnicy mieli do pokonania na samym początku małe rundy, kończące się premią lotną na Skwrze Kościuszki, którą wygrał Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice) wyprzedzając Sławomira Kohuta (Wibatech Fuji Żory). Po wjechaniu na główną rundę sytuacja w peletonie uległa zmianie. Na czele pojawiła się nowa grupa, której utworzenie zainicjował atak Jarosława Marycza. W ślad za nim poszedł Michał Podlaski (ActiveJet), a następnie Łukasz Owsian i Marek Rutkiewicz (obaj CCC Polsat Polkowice) oraz Emanuel Piaskowy (ActiveJet Team). W peletonie pogoń nie układała się, gdyż ucieczka składała się z zawodników najmocniejszych ekip. Dlatego też przewaga odjazdu była bezpieczna i bez trudu udało im się dojechać do ostatnich kilometrów. Tam jako pierwszy zaatakował Rutkiewicz, do koła którego skoczył Podlaski. Czołówka się zjechała i kolejny atak zainicjował Marycz, lecz kolejny raz czujnie zachował się Podlaski, który razem z Maryczem odskoczył od reszty czołówki. W finiszu na kreskę Michał Podlaski wyraźnie pokonał Jarosława Marycza i odniósł zwycięstwo, zostawiając w pokonanym polu drugiego Marycza. Podium uzupełnił Marek Rutkiewicz. 

Od startu było dużo ataków i tempo było bardzo wysokie. Po kilkunastu kilometrach jeszcze na ulicach Gdyni ukształtowała się kilkunastoosobowa grupa, w której byli kolarze każdej z liczącej się ekipy na trasie. Jak się później okazało, był to odjazd na metę. Na końcowych kilometrach peleton złapał kilku uciekinierów, ale zwycięzca Michał Podlaski został wyłoniony z wielokilometrowej akcji dnia. Trasa wbrew pozorom, że wyścig odbywał się na północy Polski, była ciężka ze względu na krótkie podjazdy i mocno wiejący wiatr na całej trasie. Należy także pochwalić organizatorów za ułożenie przebiegu trasy, ponieważ wielu kibiców mogło zobaczyć przejazd zawodników, a drogi były naprawdę dobrej jakości, co nie stwarzało niepotrzebnego zagrożenia dla kolarzy.

Piotr Jaromin (Wibatech Fuji Żory)

Wyniki elita Top 5:

  • 1. Michał Podlaski (ActiveJet Team)
  • 2. Jarosław Marycz (CCC Polsat Polkowice)
  • 3. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice)
  • 4. Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice)
  • 5. Emanuel Piaskowy (ActiveJet Team)

 

 

 

Honoru pomarańczowych barw CCC Polsatu Polkowice na pomorskich szosach musiał bronić sam dyrektor sportowy ekipy – Piotr Wadecki. Wadecki wygrał wyścig amatorów na dużej pętli, liczącej 125 km. Do ostatnich kilometrów dojechał w duecie razem z Maciejem Rogulskim (Legion-serwis Active Jet Merida Team). Na finiszu lepszy okazał się Piotr Wadecki, drugie miejsce zajął Maciej Rogulski, natomiast o 3 miejsce finisz z małej grupy wygrał Dariusz Wojciechowski (ActiveJet). 

CYKLO GDYNIA to dla Trójmiejskich kolarzy lokalne Mistrzostwa Świata! Piękna trasa i mocna ekipa! Od startu ostrego zostalo narzucone mocne tempo do czego zachęcały płatne premie. Od pierwszych kilometrów kolejni zwodnicy próbowali odjechać, ale szybko byli kasowani. Najskuteczniejszy okazał się atak Piotra Wadeckiego, który z solidną przewagą dojechał z duża przewagą do mety. Grupa pościgowa liczyła kilkudziesięciu zawodników i jak to już bywa, nikt nie garnął się do roboty, żeby zachować siły na ostatnią prostą. Nie brakowało też wielu groźnych wypadków, z których udało mi się ujść cało.

Jakub Krzyżak (XTrainer.pl)

 

 
 

 

Na krótkim dystansie 40 km wygrał Dawid Czubak przed Szymonem Krawczykiem (obaj KTK Kalisz) oraz Arturem Lewandowskim (Copernicus Toruń).

Fot. Szymon Gruchalski / skodacyklogdynia.pl