Simplon jest austriackim producentem rowerów, który słynie z lekkich i bardzo dopracowanych rowerów.

Historia marki jest bardzo długa, sięga bowiem roku 1930, kiedy jej założyciel Josef Hämmerle otworzył sklep rowerowy w miejscowości Hard nad jeziorem Bodeńskim. Pierwsze własne rowery zaczął produkować w 1961 roku, a ponieważ w ówczesnym czasie klienci preferowali sprzęt pochodzący ze Szwajcarii Josef nazwał swoją firmę Simplon. Identycznie nazywa się jedna z alpejskich przełęczy, która znajduje się na terenie Szwajcarii.

Przez wiele lat Simplon był firmą rodzinną i skupiał się głównie na rodzimym rynku. Oferował rowery wyścigowe (szosowe) oraz użytkowe. Wspierał drużyny kolarskie, ale nie wychodził ze sprzedażą poza Austrię. W 1988 roku do oferty dołączyły rowery górskie, a w 1995 roku wraz z wejściem do Unii Europejskiej firma zaczęła eksport na rynek niemiecki oraz szwajcarski. Potem stale rozwijała się na kolejne destynacje. 

Gruntowne zmiany nastąpiły w roku 2014, od tego momentu Simplon przestał być już rodzinną firmą, a 55% jej akcji kupiła Sparkasse Hannover Group. W 2017 roku z powodów osobistych ze stanowiska dyrektora zarządzającego ustąpił Christian Hämmerle, który należał do trzeciego pokolenia rodziny, która władała firmą od początku. 

Simplon jest kojarzony z bardzo wysoką jakością oraz słynie z lekkich rowerów. Obecnie stosuje strategię sprzedaży personalizowanych rowerów. Można je personalizować, tak aby kupić rower skrojony idealnie pod indywidualne potrzeby każdego klienta. W ofercie znajdują się rowery szosowe, wszelkiego typu górskie, trekkingowe oraz ich elektryczne odmiany. 

Artykuły powiązane z marką Simplon