Szosowy Aston Martin

Karbonowy rower szosowy One-77 Aston Martin

Drukuj

Wzorem największych motoryzacyjnych potentatów swój rower wypuszcza także Aston Martin. Karbonowa szosówka One-77 pełnymi garściami korzysta z nowoczesnych rozwiązań.

Podobnie jak topowe wynalazki konkurencji (m.in. elektroniczne Audi lub Lamborghini BMC) również szosa od Astona Martina będzie produktem kolekcjonerskim, limitowanym. Pierwszy rower będzie dostępny w sprzedaży już w lipcu tego roku.

One-77 wykorzystuje technologie, z których korzystano przy produkcji roweru Factor 001, który jeszcze 2009 roku stanowił nie lada gratkę dla pasjonatów niszowych szosówek. Podobnie jak tamten, również model Astona Martina powstał przy współpracy z projektantami z BERU f1 systems - inżynierami współpracującymi z ekipami Formuły 1 przy budowie bolidów. Zakres ich działań polegał głównie na konstruowaniu elektroniki, z której One-77 w pełni korzysta.

W rowerze zamontowano szereg czujników, które dostarczają użytkownikowi na bieżąco informacji o blisko 100 parametrach. Oprócz podstawowych, takich jak prędkość, temperatura, puls, moc czy współczynnik VAM (ilość pokonywanych metrów wysokości na godzinę), znajdziemy także o wiele bardziej zaawansowane. Wśród nich znajdują się m.in. bieżący zapis EKG, częstotliwość oddychania oraz temperatura ciała kolarza.

Całkowity koszt One-77 to £25,000. Otrzymujemy za to karbonową ramę, grupę Shimano Di2, tarczowe hamulce hydrauliczne, 8-szprychowe koła karbonowe. Design roweru podyktowany był samochodowym odpowiednikiem bicykla pod taką samą nazwą.

Fot.: Aston Martin