Poradnik kupującego - rękawki i nogawki

Drukuj

Diabeł tkwi w szczegółach. Drobne elementy uzupełniające strój rowerowy, czyli rękawki i nogawki są wygodne, uniwersalne oraz niedrogie. Zapewniają komfort jazdy w zmiennych warunkach pogodowych.

Na cztery pory roku
Docelowo rękawki i nogawki przeznaczone są do używania wiosną i jesienią. Gdy temperatura w ciągu dnia jest wyższa, ale mocno się zmienia, warto mieć je ze sobą. Możliwość szybkiego i bezproblemowego zakrycia wystających spod koszulki i spodenek kończyn jest nie do przecenienia. Ponieważ jednak temperatura nawet w lipcu potrafi spaść, zwłaszcza w górach, poniżej 10 stopni, sprawdzą się dobrze także podczas wakacyjnych wycieczek. Jest to także znakomite rozwiązanie do zastosowania na rozgrzewce przed zawodami czy podczas górskiego maratonu przy niepewnej pogodzie. Z kolei w zimie mogą być jedną z warstw wielowarstwowego ubioru.

Nogawki (lub nakolanniki) oprócz zapewnienia komfortu pełnią jeszcze jedną dość istotną funkcję. Wykonane z cienkiej lub ocieplanej lycry chronią staw kolanowy przed zgubnym dla niego wychłodzeniem. Krótsza wersja nogawek, czyli właśnie nakolanniki w połączeniu z klasycznymi spodenkami rowerowymi mogą z powodzeniem zastąpić spodenki ¾.

Prostota formy
Trudno doszukiwać się zaawansowanych rozwiązań, wyrafinowanych technologii czy innych gadżetów, na temat których można rozpisywać się przy innych elementach wyposażenia rowerzysty. Warto za to zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które odpowiedzialne są za zwiększenie funkcjonalności. Po pierwsze materiał, z jakiego rękawki i nogawki są uszyte. W zdecydowanej większości przypadków jest to lekko ocieplana lycra a w wersji cieńszej ten sam materiał, z którego wykonane są kolarskie spodenki. Tylko topowe modele topowych producentów uszyte są z bardziej zaawansowanych tkanin.

Po drugie krój. Proste, jednoczęściowe „kiełbaski” będą się zsuwały i częściowo krępowały ruchy. Stąd też zapewne coraz częściej spotykane są rękawki, a zwłaszcza nogawki uszyte z kilku paneli, dodatkowo anatomicznie wyprofilowanych.

Po trzecie, i prawdopodobnie najważniejsze, to system utrzymania na kończynie zabezpieczający przed zsuwaniem i podwijaniem. Zazwyczaj stosowane są gumki, wszyte lub zostawione na wierzchu, ostatnio najczęściej wykonane na bazie silikonu. Niektóre, zazwyczaj cieplejsze, wykonane z mniej rozciągliwego materiału modele nogawek, wzorem zimowych spodni posiadają w dolnej części krótkie zamki ułatwiające ubieranie i poprawiające dopasowanie.

Każdy kolor, pod warunkiem, że będzie to czarny
Na szczęście wieloletni trend, który objawiał się tym, że rękawki i nogawki dostępne były tylko w kolorze czarnym zaczyna się zmieniać. Choć nie można przebierać we wszystkich kolorach tęczy, możliwość dostosowania do reszty stroju jest zdecydowanie większa. Czerń jest ciągle najbardziej popularna i uniwersalna.

 Poniżej prezentujemy wybór rękawków i nogawek, dostępnych na polskim rynku. Więcej znajdziecie w

bikeKatalog.pl

 

 

 

Accent


Klasyczne rękawki i nogawki wykonane z lycry. Nogawki posiadają w dolnej części krótkie zamki. Dostępne w dwóch rozmiarach M/L i XL/XXL. Jest to jedna z najtańszych ofert na rynku.
Cena rękawków: 27,9PLN
Cena nogawek: 42,9PLN
Dystrybutor: Velo

 

 

 

 

 


Adidas ClimaWarm


Wykonane z miękkiego, ocieplanego materiału ClimaWarm, zatem będą dobre także na chłodniejsze dni. Uszyte są z kilku paneli, dzięki czemu dobrze dopasowują się do kończyn. Posiadają dobrze przylegające, silikonowe ściągacze. Nogawki w dolnej części zapinane na zamek. Dostępne w rozmiarach M, L, XL.
Cena rękawków: 99PLN
Cena nogawek: 119PLN
Dystrybutor: Harfa - Harryson

 

 

 

 

Berkner


Dostępne w dwóch wersjach wykonanych z materiałów o większej i mniejszej gramaturze, czyli jako cieplejsze oraz lżejsze. Elastyczna tkanina Energy, elementy odblaskowe, anatomiczny krój. W górnej części zarówno nogawek jak i rękawków naszyte antypoślizgowe gumki. Odblaskowe logo.
Cena rękawków: 39/59PLN
Cena nogawek: 55/89PLN
Dystrybutor: Berkner

 

 

 

 

 

Biemme Superroubaix


Cieplejszy zestaw uszyty ze sprawdzonej, ocieplanej lycry Superroubaix. Dostępne w kilku kolorach. W górnej części ściągacze zapobiegające zsuwaniu. Rozmiary S-XXL
Cena rękawków: 65PLN
Cena nogawek: 91PLN
Dystrybutor: Rower+Sport

 

 

 

 

 

 

bikeWorld.pl BIKESERIES


Biało – czarne nogawki i rękawki wykonane z cieplejszej Lycry Colorado. Anatomiczny krój, w górnej części wszyte elastyczne gumki zapobiegające zsuwaniu. Uniwersalne rozmiary S – M – L.
Cena rękawków: 49PLN
Cena nogawek: 59PLN
Dystrybutor: bikeWorld.pl

 

 

 

 

 

 

Jeantex Armlinge/Beimlinge


Cieplejsze rękawki/nogawki uszyte z miękkiego, dobrze izolującego materiału Themostretch (rękawki) i JX Drysupport (nogawki). Ściągacze zapobiegające zsuwaniu, nogawki wyposażone w praktyczne zamki. Duże, odblaskowe logotypy.
Cena rękawków: 99PLN
Cena nogawek: 149PLN
Dystrybutor: Jabi sp z o.o.

 

 

 

 

 

 

Northwave


Klasyczne, proste rękawki i nogawki wykonane z czarnej, nieco grubszej lycry. W górnej i dolnej części wszyte ściągacze zapobiegające zsuwaniu i podwijaniu.
Cena rękawków: 69PLN
Cena nogawek: 89PLN
Dystrybutor: Bikershop

 

 

 

 

 
Pearl Izumi Micro Sensor


Charakterystyczny dla Pearl Izumi nowoczesny design połączony jest z użyciem nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie materiałów. Rękawki i nakolanniki uszyte są z cieplejszego materiału MicroSensor. Anatomiczny krój uzyskano dzięki wykonaniu z wielu mniejszych paneli. Ciekawe rozwiązanie zapobiegające zsuwaniu i podwijaniu przy wykorzystaniu niewielkich, silikonowych elementów.
Cena rękawków: 145PLN
Cena nakolanników: 165PLN
Dystrybutor: Cobrasport

 

 

 

 

 

Trek


Klasyczne, czarne rękawki i dłuższe nakolanniki wykonane z grubszej lycry. Anatomiczny krój, wykonane z kilku paneli. Nogawki z silikonową gumką zapobiegającą zsuwaniu się nogawki i podwijaniu spodenek. Dostępne rozmiary S-M-L
Cena rękawków: 79PLN
Cena nakolanników: 89PLN
Dystrybutor: SSC