HeavyBikes Hypocrite - gravel z aluminiowego odlewu

Zero spawów, brak dolnej i górnej rury to tylko niektóre z cech tej nietuzinkowej maszyny

Drukuj

Niezależnie czy nam się podobają czy nie, ale są takie projekty, obok których nie można przejść obojętnie. Spójrzcie na gravelówkę Hypocrite od amerykańskiej manufaktury HeavyBike, wykonaną w procesie odlewania z wykorzystaniem piaskowej formy.

Budowę ramy Hypocrite'a HeavyBikes rozpoczęto oczywiście od deski kreślarskiej gdzie powstał zarys i wymiary ramy, a następnie przygotowania na podstawie projektu w technologii druku 3D formy piaskowej. Forma wypełniania jest płynnym stopem aluminium A356, które jest zestalane pod ciśnieniem -  wykorzystywany jest tzw. "Proces Pascala" opracowany przez Foundry Casting Systems. 

 

 
 

Technologia wtrysku i zestalania pod ciśnieniem ma zapewniać odpowiednie (gęstsze) wypełnienie formy przekładające się na lepsze właściwościach mechanicznych gotowego odlewu.

Następnie forma rozbijana jest młotem kowalskim, a odlew poddawany jest dalszej obróbce cieplnej. Kolejnym, ostatnim etapem jest szlifowanie. Charakterystyczne kropki na rurze podsiodłowej i główce ramy są przykładem na to, jak duże możliwości daje proces piaskowego odlewania. 

 Firma Heavy Bikes twierdzi, że „zbudowała Hypocrite, aby zbadać ograniczenia cienkościennych odlewów do produkcji ram rowerów wykonanych z jednego elementu (w tym przypadku odlewu).

 

Jesteśmy bardzo ciekawi jakie właściwości jezdne ma rama, w której nie wykorzystano tradycyjnych, pustych w środku rur do budowy głównego trójkąta ramy.

Niezależnie jak to jeździ i ile waży (ponoć rama waży około 3kg) trzeba przyznać, że wygląda absolutnie nietuzinkowo!

 

 

producent:

HeavyBikes