Shimano STePS MTB

Drukuj

Wspomagane elektrycznie rowery MTB uznawane są w niektórych kręgach za kontrowersyjne rozwiązanie. Coraz większa popularność tego typu maszyn świadczy jednak o tym, że tego typu konstrukcje znajdują coraz szersze grono odbiorców. O swoje miejsce we wspomnianym segmencie postanowiło powalczyć Shimano, wprowadzając nowy napęd STePS MTB.

 

Celem napędu STePS MTB w oczach japońskich inżynierów jest zaoferowanie możliwości pokonywania trudnych, wymagających tras osobom o słabszej kondycji, a także ułatwienie zadania tym, którzy większą frajdę czerpią ze zjazdów niż podjazdów. Napęd może też być wykorzystywany do przedłużenia pokonywanego dystansu, którego nie mielibyśmy sił przejechać stosując napęd bez wspomagania, co sprawia, że wydaje się on być świetnym rozwiązaniem w szeroko pojętej turystyce.

Nowy układ napędowy oznaczony został symbolem E8000 i jak można się domyślić jakościowo dorównuje i jednocześnie bazuje na grupie Deore XT z serii 8000. Shimano dużo uwagi poświęciło kompaktowym wymiarom oraz niskiej wadze napędu - względnie nieduży rozmiar zdaniem producenta nie jest bez znaczenia, bowiem pozwala producentom rowerów stosować krótkie rury łańcuchowe, co zwiększa manewrowość na szlakach. Korby posiadają przy tym wąski Q-factor - taki sam jak w klasycznych korbach Deore XT, co również jest istotne. 

 
 

Układ napędowy o fabrycznym oznaczeniu DU-E8000 posiada 70Nm momentu obrotowego i zasilany jest przez baterię BT-8010 o pojemności 500Wh. Ramiona korb występować będą w dwóch odmianach - FC-E8050 oraz FC-E8000. Pierwsza z nich posiada puste w środku ramiona korb, natomiast druga pełne. Możliwe będzie zastosowanie jednej z dwóch wielkości zębatek - 34T lub 38T, a cały układ będzie współgrał zarówno z napędami Di2 (XTR i XT), jak i ich mechanicznymi odpowiednikami w wersjach 11- i 10-rzędowych. Cały system kontrolowany jest przez komputerek, a jego obsługa odbywa się lewą ręką poprzez specjalną manetkę. Wspomniany komputerek SC-E8000 posiada kolorowy ekran i podaje informacje na temat przełożenia, wybranego trybu pracy, czy też pozostałej w baterii energii. 

Dostępność napędu STePS MTB określona została na październik 2016.

Dystrybutor: www.bikegear.cc