Trasa 75. Tour de Pologne

Tour de Pologne / Michał Kapusta

W Wilanowie została zaprezentowana trasa tegorocznej, 75. edycji Tour de Pologne. Wyścig rozegrany zostanie w dniach 4-10 sierpnia i rozpocznie się w Krakowie, a zakończy w Bukowinie Tatrzańskiej.

W tym roku Tour de Pologne będzie obchodzić kilka okrągłych rocznic – będzie to 75. edycja wyścigu, liczącego zarazem 90 lat i rozgrywanego na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski. Z tej okazji na każdym etapie rozegrana zostanie jedna dodatkowa premia specjalna – „Premia Niepodległa” – umiejscowiona zawsze na setnym kilometrze etapu.

Wyścig rozpocznie się na krakowskim rynku, skąd kolarze startowali na trasę Tour de Pologne także przed rokiem. Po pokonaniu 132 kilometrów wokół Krakowa znów wjadą do miasta, by finiszować przy krakowskich Błoniach. Pierwsze trzy etapy wyścigu będą płaskie i podobnie jak w Krakowie, tak i w Katowicach należy spodziewać się walki z peletonu. Właśnie tam kończyć się będzie drugi etap wyścigu, który wystartuje z Tarnowskich Gór i liczyć będzie 156 kilometrów. Ostatnią okazją dla sprinterów będzie etap spod Stadionu Śląskiego w Chorzowie do Zabrza, gdzie kolarze finiszować będą także przy stadionie – tym razem Górnika Zabrze.

Tutaj kończy się wyścig dla sprinterów, a do gry wkraczając uciekinierzy i kolarze walczący o zwycięstwo w wyścigu. Zgodnie z tradycją ostatnich lat kilka etapów wyścigu jest pofałdowanych, a pierwszy z nich – z Jaworzna do Szczyrku – będzie miał cztery premie górskie 1. kategorii (podjazdy pod Zameczek i Szczyrk) i metę na wzniesieniu. Nie będą to jednak decydujące podjazdy, choć mogą nieco namieszać. Piąty etap wyścigu, z Kopalni Soli Wieliczka do Bielsko-Białej, liczy 152 kilometry i w samej końcówce jest nieco pofałdowany. Przedostatniego dnia wyścigu kolarze pokonywać będą trasę z Zakopanego do Popradu na Słowacji i choć końcówka jest płaska, to wcześniejsze podjazdy mogą podzielić peleton. 

 

 

Dopiero ostatni etap będzie tym najtrudniejszym w wyścigu i powinien przesądzić o losach klasyfikacji generalnej. Królewski etap 75. Tour de Pologne zostanie rozegrany na trasie wokół Bukowiny Tatrzańskiej z ośmioma podjazdami, w tym wspinaczką na metę.

Trasa 75. Tour de Pologne (4-10.08.2018):
1. etap: Kraków Rynek Główny – Kraków, 132 km
2. etap: Tarnowskie Góry – Katowice, 156 km
3. etap: Stadion Śląski – Zabrze, 140 km
4. etap: Jaworzno – Szczyrk, 179 km
5. etap: Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała, 152 km
6. etap: Zakopane – Poprad, 180 km
7. etap: BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska, 136 km

Podobne artykuły