Bike Maraton na Festiwalu Rowerowym

Bike Maraton #10 (18.08.2012, Szklarska Poręba)

Mariusz Marszałek (BSA Pro Tour) i Patryk Kaczmarczyk (KS Lechia Piechowice) wygrali wyścig na dystansie Giga i Mega podczas 10. edycji Bike Maraton, rozgrywanej w ramach XVI Festiwalu Rowerowego w Szklarskiej Porębie.

Ponad 800 uczestnikom przyszło się ścigać przy bardzo dobrej, słonecznej pogodzie, jednak upał niekiedy dawał się we znaki zmęczonym kolarzom. Tuż po starcie wjeżdżali na Puchatek, znaną nartostradę, która prowadziła ich na ponad 700 metrów nad poziom morza. Potem było już tylko trudniej, bo do pokonania mieli jeszcze dwa spore podjazdy - pod Dwa Mosty i w końcu pod Petrovkę, z 400 metrami przewyższenia na trzech kilometrach. To właśnie był najtrudniejszy odcinek sobotniego wyścigu.

Jako pierwsi na metę wjechali zwycięzcy dystansu Medano - Paweł Ziober (Harfa Harryson Felt Team) i Dominika Niemiec (MTB Lubawka), którym pokonanie dystansu 25 kilometrów zajęło odpowiednio 01:06:40 i 01:26:58.

Na dystansie Mega, gdzie kolarze wspinali się już na Dwa Mosty i Petrovkę, zwyciężył zawodnik ze Szklarskiej Poręby - Patryk Kaczmarczyk (KS Lechia Piechowice). Na pokonanie dystansu 60 kilometrów potrzebował 2 godzin i 27 minut i jako jedyny ze stawki uzyskał czas poniżej dwóch i pół godziny. Po kolejnych sześciu minutach na mecie zameldował się Mariusz Kozak (RMF Adrenaline Mountain Dew MTB Team), a kolejne dwie minuty za nim Darek Zasada (Okular MTB Team). Wśród kobiet zwyciężyła Czeszka Pavlina Cerna (Eleven MTB Team Prichovice), przyjeżdżając na metę równo minutę przed Agnieszka Zych (BSA Pro Tour). Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Misterska (Wrocław).

Na najdłuższym, liczącym niespełna 80 kilometrów dystansie i ponad 2000 metrach przewyższenia, wygrał Mariusz Marszałek (BSA Pro Tour), który triumfował także miesiąc temu, podczas siódmej edycji w Głuszycy. Drugie miejsce zajął Paweł Baranek (Mbike Factory Team), a trzeci był Jakub Osuch (Jarocin), który wraca do formy po ciężkim wypadku z 2010 roku.