Mazowsze: Kowalczyk zwycięża

Międzynarodowy Wyścig Dookoła Mazowsza, BGŻ Pro Liga, 24-28.07.2012, Kozienice - Kozienice (177 km)

Jarosław Kowalczyk (BDC Marcpol) wygrał trzeci etap wyścigu. Drugie miejsce zajął Marcin Wolski (Wibatech), a trzeci był Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice). Liderem pozostał Adam Wadecki (BDC Marcpol).

Przedostatni etap wyścigu liczył sobie 177km, a jego start i mety były usytuowane w Kozienicach.

N trasie zawodnicy z czołówki pilnowali się wzajemnie, przez co zmiany w klasyfikacji generalnej nie były duże. Z dobrej strony pokazał się Marcin Wolski (Wibatech Ziemia Brzeska), który popisał się aktywną jazdą na trasie etapu. Kolarz odskoczył od grupy na ok. 40km przed metą. W samotną początkowo akcję zdecydowało się włączyć kilku innych zawodników. Stopniowo do formującej sie ucieczki dojeżdżali kolejni uciekinierzy, przez co ostatecznie w jej składzie znalazło się 10 harcowników. Wolski nie ustawał w swoich atakach, dzięki czemu wygrał dwie lotne premie usytuowane na trasie końcowych kilometrów etapu.

Czołówka podzieliła się, a samotnie jadącego Wolskiego doścignął mocno atakujący Jarosław Kowalczyk. Zawodnik z ekipy Dariusza Banaszka minął zdecydowanie reprezentanta Wibatech Ziemia Brzeska i wygrał etap z 11-sekundową przewagą nad Marcinem Wolskim. Półtorej minuty za dwójką przyjechała dalsza część ucieczki. Z ośmiu kolarzy najszybszy okazał się Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice), który zafiniszował po trzecie miejsce na etapie.

W klasyfikacji generalnej na pierwszych czterech miejscach nie zaszły zmiany. Adam Wadecki (Bdc Marcpol Team) wyprzedza o osiem sekund Mateusza Taciaka (CCC Polsat Polkowice) oraz Słowaka Romana Bronisa (Dukla Trenczyn). Czwarte miejsce zajmuje lider klasyfikacji młodzieżowej wyścigu, Mateusz Nowak (Reprezentacja Polski do 23 Lat).

O ostatecznej kolejności w 55. Wyścigu Dookoła Mazowsza zadecyduje sobotnia jazda indywidualna na czas na dystansie 24 km w Szydłowcu.