Mazowsze: Prolog dla Janiszewskiego

55. Międzynarodowy Wyścigu Dookoła Mazowsza, BGŻ Pro Liga, 24-28.07.2012

Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) wygrał Memoriał im. Marka Cichosza otwierający 55. Wyścig Dookoła Mazowsza. Drugie miejsce w kryterium zajął Mateusz Nowak (reprezentacja Polski), a trzeci był Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

Otwierające wyścig kryterium liczyło sobie 18 rund, każda po 2,4km. Wyścig rozgrywany był na terenie Toru Wyścigów Konnych na Służewcu. 55. Wyścig Dookoła Mazowsza to ostatnia impreza wieloetapowa w tym sezonie wchodząca do klasyfikacji BGŻ Pro Ligi.

Od samego początku kryterium, które stało się upamiętnieniem nagle zmarłego w tym roku Marka Cichosza, tempo nadawała ekipa CCC Polsat Polkowice. "Pomarańczowi" punktowali na każdym okrążeniu, a trzy ostatnie rundy, obok punktów do kryterium, premiowane były koszulkami liderów – górskiego, aktywnego i przodownika klasyfikacji generalnej. Trasa była technicznie dość trudna, co sprzyjało zawodnikom nie tylko szybkim, ale także dobrze czującym się na ostrych zakrętach.

Jednym z kluczowych momentów trasy był 180-stopniowy nawrót usytuowany na 200m przed metą. Najlepiej spisał się na nich Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice), który wygrał cztery finisze zapewniając sobie pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej kryterium. Drugie miejsce zajął zawodnik młodzieżowej reprezentacji Polski Mateusz Nowak, a trzeci był Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice). Żółtą koszulkę lidera wywalczył kolejny podopieczny Piotra Wadeckiego, Grzegorz Stępniak, który najszybciej finiszował na ostatnim okrążeniu dzisiejszego wyścigu.

W mazowieckiej etapówce bierze udział niemal 140 kolarzy z 19 ekip. 8 drużyn to goście zza granicy. Wśród uczestników warto wymienić m.in. obecnego lidera BGŻ Proligi Marka Rutkiewicza (CCC Polsat Polkowice). Jego bezpośrednim rywalem w walce o końcowy triumf w prestiżowej klasyfikacji jest Mariusz Witecki (Bank BGŻ), który także bierze udział w wyścigu. W drużynie BDC Marcpol również jadą znakomici kolarze. Trójka zawodników Dariusza Banaszka to zwycięzcy poprzednich edycji Dookoła Mazowsza – Robert Radosz, Marcin Sapa i Adam Wadecki.

Uzyskane przez kolarzy na kryterium czasy nie są wliczane do generalnej klasyfikacji. Pierwszy, 180-kilometrowy etap, odbędzie się w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, ze startem i metą w Modlinie.