TdP: Kruopis wygrywa, Kwiatkowski liderem!

69. Tour de Pologne (10.07-16.07.2012, World Tour, Polska), etap 4: Będzin - Katowice, 127,8 km

Aidis Kruopis (Orica GreenEdge) wygrał czwarty etap wyścigu. Drugie miejsce zajął Ben Swift (Sky Procycling), a trzecie Graeme Brown (Rabobank). Nowym liderem Tour de Pologne został Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step)!

Fotogaleria z 4. etapu Tour de Pologne Zobacz pełną galerię
Aidis Kruopis (Orica GreenEdge) wygrał czwarty etap wyścigu. Drugie miejsce zajął Ben Swift (Sky Procycling), a trzecie Graeme Brown (Rabobank). Nowym liderem Tour de Pologne został Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step)!Krótki, 127,8-kilometrowy etap z Będzina do Katowic rozpoczął się agresywnie - wielu kolarzy próbowało samotnych akcji. Sytuację na trasie kontrolowała jednak ekipa Omega Pharma-Quick Step, której dzisiejszego dnia zależało na uzyskaniu koszulki lidera. Michał Kwiatkowski zajmował bowiem drugie miejsce po trzech etapach ze stratą zaledwie 1 sekundy do prowadzącego Moreno Mosera (Liquigas-Cannondale). Dzięki znakomitej jeździe belgijskiego zespołu Polak juz na pierwszej lotnej premii w Dąbrowie Górniczej (27,9 km) zyskał 3 sekundy bonifikaty i został wirtualnym liderem wyścigu. Pomógł mu w tym Tom Boonen, która rozprowadzał Polaka po premię.

Od głównej stawki próbowali odjechać liczni kolarze, ale sztuka ta udała się dopiero czwórce z Polakiem w składzie. Byli to: Adrian Kurek (Utensilnord Named), Angel Madrazo (Movistar), Martijn Verschoor (Team Type 1) i Rafael Andriato (Farnese Vini). Dość szybko harcownikom udało się wypracować bezpieczną przewagą blisko 3 minut, z którą wjechali na pierwszą z sześciu 8,1-kilometrowych rund w Katowicach.

Po przejechaniu dwóch okrążeń przewaga kwartetu zmalała do 2 minut, a na 110. kilometrze różnica spadła do 40 sekund. Na przedzie utrzymali się jeszcze Angel Madrazo i Martijn Verschoor, ale również oni musieli zakończyć swoją przygodę z ucieczka na dzisiejszym etapie. Ostatecznie akcja odjazdu została zakończona na 9 kilometrów do mety.

Po kolejne zwycięstwo etapowe próbował sięgnąć Ben Swift, którego rozprowadzali koledzy z ekipy Sky. Za kołem Brytyjczyka sprytnie ustawił się jednak Aidis Kruopis (Orica GreenEdge), któremu udało się wyprzedzić Swifta. Trzecie miejsce zajął Australijczyk Graeme Brown (Rabobank).

Na mecie już realnym liderem wyścigu został Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step). Polak ma dużą szansę na odniesienie końcowego zwycięstwa w narodowym wyścigu, co byłoby dla niego największym sukcesem w karierze.

Warto odnotować także, że w klasyfikacji na najbardziej aktywnego zawodnika Łukasza Bodnara (Reprezentacja Polski) wyprzedził inny Polak, Adrian Kurek (Utensilnord Named). Kurek w tamtym roku wygrał klasyfikację na najaktywniejszego zawodnika w całym wyścigu i ma duże szanse na powtórzenie tego sukcesu.

Przed zawodnikami jeszcze trzy etapy, z czego najtrudniejsze są dwa kolejne. Jutro pierwszy z nich - odcinek z Rabki do Zakopanego na długości 163,1km. Kolarze będą pokonywali podjazd pod Głodówkę, Wierch Olczański oraz Drogę do Olczy.