WSiO: Etap dla Vermeulena

23. Wyścig Solidarności i Olimpijczyków; UCI Europe Tour 2.1; Łódź - Bełchatów (76,2 km)

Drukuj

Jeff Vermeulen (Metec Cycling Team) wygrał pierwszy etap Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Drugie miejsce zajął Niemiec Ralf Matzke (Thuringen Energie Team), a trzecie jego rodak Andre Schulze (NetApp).

Dzisiejszego poranka 117-osobowy peleton składający się z 21 drużyn wyruszył ze słynnej ulicy Piotrkowskiej usytuowanej w centrum Łodzi. Na trasie czekały na zawodników 4 premie specjalne i jeden lotny finisz. Wyścig zaliczany jest do prestiżowej klasyfikacji BGŻ Pro Liga.

Podczas rywalizacji najwięcej do powiedzenia miała ucieczka dnia, która uformowała się już po ok. 20km wyścigu. Znaleźli się w niej Ruslan Karimov (Team Idea), Mykhaylo Kononenko (Kolss Cycling Team) oraz 20-letni Grzegorz Haba (Reprezentacja Polski). Waleczne trio dojechało razem do 73 kilometra wyścigu, gdzie zostali wchłonięci przez rozpędzony peleton. Po zwycięstwie w finiszowym sprincie sięgnął Jeff Vermeulen (Metec Cycling Team). Kolejne miejsca podium uzupełnili Niemcy: Ralf Matzke i Andre Schulze (NetApp). Po czwarte miejsce sięgnął świeżo upieczony brązowy medalista mistrzostw Polski elity Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice).

Warto zauważyć świetną postawę młodego zawodnika w biało-czerwonej koszulce, który na co dzień ściga się w drużynie Mostostal Puławy. Haba odniósł już w tym roku duży sukces m.in. w Międzynarodowym Wyścigu Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej im. płk Skopenki. Jest nominowany przez Piotra Wadeckiego do szerokiego składu Reprezentacji Polski na Tour de Pologne. Być może dobra postawa na "Solidarce" wpłynie na decyzję selekcjonera o powołaniu tego zawodnika U23 do składu.

W WSiO startuje wielu znanych zawodników. Należy do nich zaliczyć m.in. kolarzy Christina Watches-Onfone ze Stefanem Schumacherem, Angelo Furlanem i Michaelem Rasmussenem na czele, a także Bartosza Huzarskiego (NetApp).

Pierwszy dzień wyścigu podzielony został na dwie części. O godzinie 17 peleton Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków wystartuje do drugiego etapu na trasie Tuszyn - Sieradz (140,6 km). Łącznie kolarze pokonają więc dzisiaj 216,8km.

Na trasie przyznawane są premie czasowe: 6, 4 i 2 sekundy za pierwsze trzy miejsca na mecie oraz 3, 2, 1 sekundy za pierwsze trzy miejsca na premii specjalnej.

Wyniki 1. Etapu:
1. Jeff Vermeulen (Metec Continental Cyclingteam) 1h 36' 12"
2. Ralf Matzka (Thuringer Energie Team)
3. Andre Schulze (Team Netapp)
4. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice)
5. Andriy Kulyk (Kolss Cycling Team)
6. Adam Wadecki (Bdc - Marcpol Team)
7. Tino Thomel (Team Nsp - Ghost)
8. Andrea Palini (Team Idea)
9. Blazej Janiaczyk (Bank Bgż)
10. Nikolay Trusov (Rusvelo)

Klasyfikacja Generalna:
1. Jeff Vermeulen (Metec Continental Cyclingteam) 1h 36' 06''
2. Ralf Matzka (Thuringer Energie Team) + 0h 00' 02"
3. Grzegorz Haba (Team National Poland) + 0h 00' 03"
4. Andre Schulze (Team Netapp) + 0h 00' 04"
5. Ruslan Karimov (Team Idea) + 0h 00' 04"
6. Mykhaylo Kononenko (Kolss Cycling Team) + 0h 00' 05"
7. Sylwester Janiszewski (CCC Polsat Polkowice) + 0h 00' 06"
8. Andriy Kulyk (Kolss Cycling Team) + 0h 00' 06"
9. Adam Wadecki (Bdc - Marcpol Team) + 0h 00' 06"
10. Tino Thomel (Team Nsp - Ghost)'' + 0h 00' 06"