Czarnota królem Karpacza

MTB Marathon #4 (23.06.2012, Karpacz)

Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) wygrał jeden z najtrudniejszych wyścigów w sezonie, karpacką edycję MTB Marathon.<br />

Wyścig w Karpaczu, mimo wcześniejszych opadów deszczu i obaw i trasę, rozgrywany był w bardzo dobrych, słonecznych warunkach i na suchej trasie. Nie zmienia to jednak faktu, że wyścig w Karpaczu i tym razem należał do najtrudniejszych w sezonie, a czas zwycięzcy, prawie cztery i pól godziny, świadczy o wysiłku, jaki w wyścig musieli włożyć kolarze.

Wpływ na rywalizację miały także defekty, z którymi musiało się zmagać kilku zawodników z czołówki.

Królewski dystans Giga liczył prawie 80 kilometrów i 3000 metrów w pionie i został zdominowany przez kolarzy Kross Racing Team, a konkretniej jednego z najlepszych maratończyków w kraju i etatowego zwycięzcy MTB Marathon, Bogdana Czarnoty. Ten niemalże od startu przewodził stawce, już na początku wyścigu odjeżdżając z Bartoszem Janowskim (Dobre Sklepy Rowerowe-Author), jednak temu dalszą walkę uniemożliwił defekt. Podobnie jak goniącemu go Tomaszowi Jajonkowi (Dobre Sklepy Rowerowe-Author) i Przemysławowi Ebertowskiemu (King Oscar Gniewino). W tej sytuacji za samotnym liderem podążał jego kolega z ekipy, Radosław Rękawek, ale jego strata była zbyt duża, by myśleć o dogonieniu kolegi. Na mecie Czarnota zameldował się po prawie czterech i pół godzinach, z przewagą 2.50 nad Rękawkiem. Trzecie miejsce zajął Adam Venutto Biewald (Venutto Jewellery Sport Collection). Wśród kobiet najlepsza była także zawodniczka Kross Racing Team, Michalina Ziółkowska, która jako jedyna z kobiet uzyskała czas poniżej sześciu godzin i aż o ponad 40 minut wyprzedziła drugą zawodniczkę na tym dystansie, Annę Sadowską (Murapol Twomark Specialized). Trzecie miejsce zajęła druga zawodniczka ekipy Murapol Twomark Specialized, Ewelina Ortyl.

Na dystansie Mega - 45km i ponad 1800 metrów przewyższenia - po pewne zwycięstwo jechał jeden z kadrowiczów na Igrzyska Olimpijskie w Londynie, Marek Konwa (Milka Superior MTB Racing Team), ale defekty na trasie uniemożliwiły mu dalszą walkę z najlepszymi i ostatecznie przyjechał na metę na odległej pozycji. Po zwycięstwo sięgnął Rafał Alchimowicz (KTM Racing Team Złoty Stok), który o cztery minuty wyprzedził Mateusza Zonia (Kross Racing Team). Podium na dystansie Mega uzupełnił Łukasz Pihulak. Iga Birecka (Corratec Team) triumfowała wśród kobiet, a za jej plecami uplasowały się Katarzyna Sowa (Dobre Sklepy Rowerowe - Author) i Katarzyna Machalica (KSPO Kraków Racing Team).

Wyścigi na dystansie mini wygrali Alan Szczepaniak (Rakso Bike Team) i Aneta Imielska (Smolec / Wrocław).