Grundman: Kadlec zwycięża

Memoriał im. Józefa Grundmana i Jerzego Wizowskiego 2.12 (16-17.06.2012, BGŻ Pro Liga), I etap, Grodowiec-Grodowiec 138km

Milan Kadlec (Dukla Praha) został zwycięzcą pierwszego etapu Memoriału J.Grundmanna i J.Wizowskiego. Drugie miejsce zajął Dariusz Batek (CCC Polsat Polkowice), a trzecie Mariusz Witecki (BGŻ Team).

Memoriał im. Józefa Grundmana i Jerzego Wizowskiego to dwuetapowy wyścig rozgrywany na terenie Dolnego Śląska. Po raz pierwszy w tym roku wyścig wchodzący w skład BGŻ Pro Ligi traktowany jest jako etapówka. Podczas dwóch dni rywalizacji przyznawane są punkty za miejsca na podium, a zwycięzca klasyfikacji końcowej otrzyma 50 punktów. Dwudniowe ściganie jest ostatnim przetarciem krajowej czołówki przed przyszłotygodniowymi mistrzostwami Polski w Jędrzejowie.

Trasa dzisiejszego etapu prowadziła po okrężnej trasie wokół Grodowca (pięć rund po 27,6 km, łącznie 138 km). W wyścigu rywalizowało wiele znanych grup zagranicznych, między innymi niemieckiego Nutrixxionu z Rickiem Amplerem i praskiej Dukli, w której barwach wystartuje kilku dobrych sprinterów z Vojtechem Haceckim i byłym mistrzem świata na torze Aloisem Kankowskim.

Na starcie stanęło blisko 120 zawodników. Wśród nich znaleźli się także polscy reprezentanci ekip zagranicznych, w tym Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick-Step) oraz Karol Domagalski (Caja Rural).

Trasa wiodła po krętych i wąskich drogach, a większość szos prowadziła w terenie otwartym. Pogoda sprawiła figla kolarzom - na starcie świeciło pełne słońce, a temperatura oscylowała wokół 35 st. Celsjusza. Upał dał się we znaki licznej grupie kolarzy, którzy wycofywali się z wyścigu.

Pomimo to przebieg samej akcji nie wyglądał wcale na ospały. Peleton poruszał się z dużą dynamiką. Już po starcie rozpoczęły się pierwsze próby ucieczek, co owocowało odjazdami mniejszych i większych grup zawodników. Żadnej z nich nie udało się jednak uzyskać przewagi wystarczającej na spokojne myślenie o zwycięstwie etapowym.

Ostatecznie na końcową rundę wjechała grupa składająca się z dziewięciu kolarzy. Uciekinierzy mieli ok. 1 min przewagi nad przetrzebionym peletonem. Tam za pracę wzięła się mocno ekipa Nutrixxon, której przedstawiciela zabrakło w kluczowym odjeździe.

Do końcowego sprintu doszło pomiędzy siódemką kolarzy. Na kresce Milan Kadlec z Dukli Praga pokonał Dariusza Batka (CCC Polsat Polkowice) i Mariusza Witeckiego z BGŻ Team.

Liderem wyścigu został Milan Kadlec (Dukla Praga). Koszulkę najaktywniejszego zdobył Vojtech Hacecky (ASC Dukla Praha), najlepszym góralem został Mariusz Witecki (Bank BGŻ), a liderem młodzieżowców został Mieszko Bulik (TC Chrobry FELT Głogów).

Jutro kolarze będą rywalizowali na dystansie 134,5km ze startem w Głogowie i metą w Grębocicach.