MWG: Wiesiak wygrywa

50. Małopolski Wyścig Górski (2.2; 09-12.05.2012, BGŻ Pro Liga), Niepołomice - Miechów, 153km

Mariusz Wiesiak (Reprezentacja Polski) wygrał pierwszy etap rywalizacji w Małopolskim Wyścigu Górskim. Na finiszu w Miechowie wyprzedził Tomasza Smolenia (Bank BGŻ Team) i Bartłomieja Matysiaka (CCC Polsat Polkowice).

Po wczorajszej rywalizacji na krakowskim rynku kolarze przystąpili dzisiaj do pierwszego etapu prowadzącego z Niepołomic do Miechowa. Trasa wiodła m.in. przez Szczurową, Koszyce, Racławice, Góry Miechowskie i Książ Wielki, aż do samego Miechowa, gdzie wyznaczony został finisz. Po drodze do pokonania były trzy lotne finisze Tauron (na 40., 48. i 90. kilometrze) oraz jedna premia górska CCC (na 96. kilometrze).

Od startu zaatakowało kilku kolarzy: Niemiec Michael Humbert z LKT Team Brandenburg, Kornel Sójka (KTK Kalisz), Łukasz Modzelewski (Legia), Matej Jurco (Whirpool Author) oraz Damian Miela (Bolmet Trek Legnica). Peleton jechał spacerowym tempem - największa różnica wynosiła ok. 7 minut. Później od peletonu odłączali się kolejni zawodnicy. Długo na prowadzeniu utrzymywał się Stefan Gaebel (Team LV Sachsen), który został doścignięty na niespełna 20 kilometrów przed metą.

Później swojej szansy na sukces szukali kolejni zawodnicy, m.in. Mateusz Taciak, Paweł Charucki i Adrian Honkisz z CCC Polsat Polkowice, Damian Walczak i Jarosław Kowalczyk z BDC MarcPol Team oraz Błażej Janaiczyk, Mariusz Witecki, Łukasz Bodnar i Konrad Czajkowski z Bank BGŻ Team. Akcje te nie skończyły się jednak powodzeniem.

Na 200 metrów przed kreską doszło do kraksy, w której uczestniczyli m.in. Dariusz Rudnicki (BDC MarcPol Team) i Honkisz. W międzyczasie odbył się finisz, który wygrał Mariusz Wiesiak z Reprezentacji Polski (na co dzień ściga się on w japońskiej grupie Matrix Powertag). Na drugiej pozycji finiszował Tomasz Smoleń z Bank BGŻ Team, a tuż za nim Bartłomiej Matysiak z CCC Polsat Polkowice, który dzień wcześniej triumfował w kryterium o Złoty Pierścień Krakowa.

- Przewaga, którą uzyskała dziś ucieczka była duża, ale wiedzieliśmy jaki jest profil trasy i że zdołamy dojść tych zawodników przed metą. Siła peletonu jest ogromna - powiedział na mecie nowy właściciel żółtej koszulki lidera. - Po skasowaniu odjazdu wyścig rozpoczął się na nowo. Końcówka była ciężka i dość niebezpieczna. Moje zwycięstwo w dużej mierze zawdzięczam znakomitej pracy kolegów z reprezentacji, którzy pomagali mi jak mogli. - powiedział na mecie Wiesiak.

Po 1. etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego liderem klasyfikacji aktywnych Tauron został uciekający na trasie Stefan Gaebel. Do niego także trafiła zielona koszulka CCC lidera klasyfikacji górskiej. Najlepszym orlikiem w klasyfikacji Banku BGŻ został Daniel Hoelgaard, a niebieski trykot Bruk-Bet dla najlepszego Polaka trafił do etapowego zwycięzcy Wiesiaka.