Marczyński po raz kolejny

Szosowe Mistrzostwa Polski (23-26.06.2011, Złotoryja)

Tomasz Marczyński (CCC Polsat) zdobył kolejny tytuł Mistrza Polski, wygrywając wyścig ze startu wspólnego. Wcześniej kolarz CCC triumfował w jeździe na czas.

Marczyński finiszował najszybciej z czterdziestoosobwej grupki, która uformowała się na ostatnich kilometrach wyścigu. Kolarz CCC pokonał w sprinterskim pojedynku swojego kolegę klubowego, Tomasza Smolenia, i Macieja Paterskiego z Liquigas-Cannondale.

218 kilometrów liczył sobie wyścig elity mężczyzn ze startu wspólnego. kolarze pokonywali 10 rund wokół Złotoryi, lekko pofałdowanych. Już na pierwszym okrążeniu odjechała 16-osobowa grupka, z której potem odskoczyli Dariusz Baranowski (BDC Team), Michał Kwiatkowski (Radioshack) i Jacek Morajko (CCC Polsat).

Długo utrzymywali się na prowadzeniu , a ich przewaga sięgnęła 8 minut. 13-osobowa grupa za ich plecami została w końcu doścignięta przez peleton, gdy do mety pozostały trzy okrążenia. Wtedy przewaga prowadzącej trójki wynosiła około 6 minut, ale peleton przyspieszył i stopniowo zmniejszał straty.

Ostatecznie na ostatnim okrążeniu czołówka została doścignięta przez zasadniczą grupę. Mimo, iż kolejni kolarze próbowali atakować, do mety dojechała spora grupa około 40 kolarzy.

Finisz na swoją korzyść rozstrzygnął Tomasz Marczyński (CCC Polsat), wyprzedzając na ostatnich metrach Tomasza Smolenia i Macieja Paterskiego (Liquigas-Cannondale). Czwarte miejsce zajął Michał Gołąś (Vacansoleil DCM). Mistrz z ubiegłego roku, Jacek Morajko (CCC Polsat), zajął 28. miejsce.

Dla Marczyńskiego to już drugi tytuł Mistrzowski w tym roku, po tym jak w czwartek wywalczył tytuł w jeździe na czas. W 2007 roku Marczyński zdobył swój pierwszy tytuł w wyścigu ze startu wspólnego.