Rozdano medale AMP

W miniony weekend w poznańskim Parku Cytadela po raz kolejny już odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski. Na starcie stanęło kilku studentów, znanych doskonale z tras maratonów MTB.

W miniony weekend w poznańskim Parku Cytadela po raz kolejny już odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski. Na starcie stanęło kilku studentów, znanych doskonale z tras maratonów MTB.Podczas tegorocznych Mistrzostw tradycyjnie rozegrano dwa wyścigi – pierwszego dnia kolarze rywalizowali w jeździe indywidualnej na czas, zaś kolejnego dnia rozegrano wyścig XC. Na starcie stanęło 200 studentów i 100 studentek z całego kraju.

Trasa poznańskich Mistrzostw był zróżnicowana, miejscami płaska, ale miejscami też wymagająca technicznie i kondycyjnie, z technicznymi zjazdami i sztywnymi podjazdami.

Pierwszego dnia rozegrano wyścigi na czas, jednak nie obyło się bez zamieszania. Po pierwszym przejeździe niektórzy z zawodników musieli powtarzać swoją próbę z powodu źle oznakowanej trasy i pomyłek, jakie z tego faktu wynikały. Zarówno za pierwszym, jak i za drugim razem najlepszy czas uzyskał Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach), któremu przejechanie 7,7-kilometrowej rundy zajęło 17.03. Na podium uplasowali się też Maciej Dombrowski (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) i Aleksander Dorożała (Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu). Z pań najszybsza była Katarzyna Solus-Miśkowicz (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach), której pokonanie jednej rundy zajęło 21.49. Drugie miejsce, z czasem o ponad 40 sekund gorszym, zajęła Weronika Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), a trzecia była Ewelina Szybiak (Uniwersytet Rzeszowski).

W drugim dniu rywalizacji kolarze walczyli o medale w wyścigu XC. Wyścig rozegrano na tej samej rundzie, ale tym razem do pokonania było 6 okrążeń, co dawało łącznie ponad 46 kilometrów. W wyścigu mężczyzn dobrą formę potwierdził Marek Konwa, który odjechał od rywali już na pierwszej rundzie i systematycznie, z każdym kolejnym okrążeniem, powiększał swoją przewagę. Na mecie zameldował się z przewagą półtorej minuty nad Alexem Dorożałą i kolejnych dwóch minut nad Maciejem Dombrowskim.

W rywalizacji pań ponownie (4x7,7km) najszybsza była Katarzyna Solus-Miśkowicz , ponownie pokonując Weronikę Rybarczyk. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Dubiel (AGH w Krakowie), która na czasówce była czwarta.

W klasyfikacji drużynowej wśród mężczyzn najlepsza okazała się Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach przed AGH w Krakowie i Politechniką Poznańską. Najlepszą drużynę żeńską wystawił Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Pozostałe miejsca na podium zajęły AWF w Krakowie i AGH w Krakowie.