MTB Marathon coraz bliżej finału

MTB Marathon #10 (11.09.2010, Rabka-Zdrój)

Wojciech Halejak (Mróz Active Jet) wygrał wyścig w Rabce Zdroju, zaliczany do klasyfikacji MTB Marathon. W pokonanym polu kolarz Mroza zostawił Bartosza Janowskiego (Dobre Sklepy Rowerowe -Author) i Bogdana Czarnotę (Kross Racing Team).<br />

Na dystansie Mega triumfował Albert Głowa (UKS Podwilk), a dwa pozostałe miejsca na podium zajęli Mateusz Zoń (Kross Racing Team) i Piotr Wilk (Dobre Sklepy Rowerowe – Author).

Wyścig w Rabce Zdroju był przedostatnim z tegorocznej serii MTB Marathon. Do rozegrania została już tylko jedna edycja Istebnej. W sobotę kolarze mieli przedsmak tego, co czeka ich na finałowym wyścigu. Górska trasa, z wieloma podjazdami, w dodatku z zalegającym błotem, sprawiła wiele trudności kolarzom.

W trakcie rywalizacji kolarze pokonywali najwyższy w tegorocznym cyklu szczyt – Turbacz, sięgający 1300 m.n.p.m. Na dystansie Giga, liczącym prawie 70km, do pokonania było ponad 2700 metrów w pionie, natomiast na Mega, liczącym 46km, ponad 1800 metrów. To czyniło wyścig bardzo trudnym i wymagającym.

Rywalizację na najdłuższym dystansie zdominowała trójka zawodników, która w początkowej fazie wyścigu odjechała nieco rywalom. Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) wysunął się na prowadzenie, za plecami mając Bartosza Janowskiego (Dobre Sklepy Rowerowe – Author) i Wojciecha Halejaka (Mróz Active Jet). Zyskali oni dosyć sporą przewagę nad rywalami, jednak na mecie meldowali się w innej kolejności. Jako pierwszy, po 2 godzinach i 52 minutach na metę przyjechał Halejak, prawie 3 minuty za nim uplasował się Janowski, natomiast Czarnota stracił już ponad 5 minut. Ta trójka zawodników jako jedyni pokonali ten dystans w mniej niż trzy godziny.

W stawce ponad 110 zawodników 28. miejsce Open zajęła zwyciężczyni tego wyścigu, Justyna Frączek (KTM bikeWorld.pl Women’s Racing Team). Krakowianka o ponad 15 minut wyprzedziła Ewelinę Ortyl (Twomark Specialized Endura) i aż o godzinę Krystynę Maciaszek.

Albert Głowa został zwycięzcą dystansu Mega. Kolarz ULKS Podwilk, przez długi czas utrzymując się na czele, przyjechał na metę z ponad minutą przewagi nad rywalami. Na drugim miejscu, ze stratą 1.37 wyścig ukończył Mateusz Zoń (Kross Racing Team), natomiast już ponad 9 minut do zwycięzcy stracił Piotr Wilk (Dobre Sklepy Rowerowe – Author), który uzupełnił podium wyścigu mężczyzn. Wśród pań, z kolei, najszybsza była Katarzyna Galewicz (Kellys PGNiG Team Tarnów), przed Justyną Dzięcioł (Mbike Team Marathon) i Laurą Reszpondek (e-bikerzone.com niepokonani).

Na dystansie Mini (26km) triumfowali Frankowicz (Lapierre Hella Suder & Suder Team) i Gizela Rakowska (Northtec-Bike Team).