Szybki Bike Maraton

Eska Bike Maraton #9 (05.09.2010, Poznań)

Finisz z kilkuosobowej grupy decydował o czołowych miejscach na poszczególnych dystansach Eska Bike Maratonu rozegranego w Poznaniu. Najwięcej sił na ostatnich metrach zachowali Bogdan Czarnota (Kross Racing Team) i Sławomir Pituch (Corratec).<br />

Poznański maraton, tradycyjnie rozgrywany na Malcie, przywitał kolarzy znakomitą, słoneczną pogodą. W stolicy Wielkopolski na starcie jednego z najszybszych maratonów w tym sezonie stanęło blisko 1200 kolarzy.

Płaska trasa tej edycji Bike Maratonu sprawiła, że na czele wyścigu jechały kilkuosobowe grupy kolarzy, a żaden z nich nie mógł oderwać się od rywali. Średnie prędkości osiągane przez czołówkę dystansów Giga i Mega przekraczały 30km/h.

Sześciu zawodników walczyło ostatecznie o zwycięstwo na dystansie Giga, liczącym 96km. Po przejechaniu całego dystansu w grupce, podium wyścigu rozstrzygnęli na finiszu, do którego doszło po nieco ponad 3 godzinach jazdy.

Najwięcej sił zachował zawodnik Kross Racing Team, Bogdan Czarnota, wyprzedzając Tomasza Jajonka (Twomark Cannondale Endura) i Andrzeja Kaisera (Dobre Sklepy Rowerowe – Author). Kolejne miejsca zajmowali Radosław Tecław (Corratec Team), Marcin Piecuch (Eska Xenofit Team) i Rafał Łukawski (Taris Sevroll Puszczykowo), który jednocześnie został zwycięzcą Otwartych Mistrzostw Poznania.

Ledwie 25 minut później, na 35. miejscu Open, finiszowała zwyciężczyni tego dystansu wśród pań – Magdalena Hałajczak (Shimano Polska), będąc jednocześnie najlepszą poznanianką. O sześć minut wyprzedziła Małgorzatę Zellner (Corratec Team), a Katarzyna Galewicz (Kellys PGNiG Team Tarnów), która była trzecia, straciła do zwyciężczyni 12 minut.

Podobnie wyglądała rywalizacja na dystansie Mega (63km), gdzie o miejscach na podium także decydował sprinterski finisz i także walczyła o nie szóstka kolarzy. Na Malcie najszybciej finiszował Sławomir Pituch (Corratec SR Suntour), wyprzedzając Mateusza Rybczyńskiego (Rowery Rybczyński – S.Oliver) i Tadeusza Korzeniewskiego (Corratec SR Suntour).

Iga Birecka (Corratec SR Suntour) triumfowała w rywalizacji kobiet, pasując się na 44. miejscu Open, tracąc do swojego kolegi klubowego 14 minut. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Gulczyńska (Corratec Team), a trzecia była Laura Reszpondek (E-bikerzone.com niepokonani).

Ledwie 28 minut potrzebował Rafał Iwan (Bikestacja.pl KCNC) by pokonać dystans Haro, liczący 17km. Najszybciej z pań dystans ten pokonała Sylwia Piszczorowicz (Leśne dziadki i babki dywizja babki).