Galiński i Kufera Mistrzami Polski

Mistrzostwa Polski w maratonie MTB (14.08.2010, Jelenia Góra)

Drukuj

Emanuela Kufera (Airbike.pl) i Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team) wywalczyli w Jeleniej górze tytuły Mistrzów Polski w Maratonie MTB.<br />

Emanuela Kufera (Airbike.pl) i Marek Galiński (JBG2 Professional MTB Team) wywalczyli w Jeleniej górze tytuły Mistrzów Polski w Maratonie MTB.
Galiński obronił tytuł wywalczony przed rokiem w Wałbrzychu, pewnie, choć tym razem poprzeczkę wysoko zawiesił Marek Konwa (Shimano Polska) i kolarz JBG2 musiał się napracować, by znów założyć koszulkę z orłem.

Wśród kobiet, natomiast, podium było sprawą otwartą, pod nieobecność ubiegłorocznej Mistrzyni, Anny Szafraniec (JBG2 Professional MTB Team) i zawodniczek CCC Polkowice. Brak głównych faworytek do tytułu wykorzystała Emanuela Kufera (Airbike.pl), która zdecydowanie wyprzedziła Karolinę Kozelę (Corratec Team).

***

Trasa wyścigu w Jeleniej Górze, licząca 93km, była godna Mistrzostw Polski, jak twierdziło wielu uczestników. Wcześniejsze intensywne opady deszczu zmieniły tereny wyścigu w bagna i bajora, które niekiedy ciężko było przejechać na rowerze, a woda nierzadko sięgała po korby.

Start wyścigu prowadził asfaltowymi ścieżkami, przez co tempo od początku było bardzo mocne. Już wtedy na czele stawki jechali wszyscy faworyci do wygranej.

W czołówce plasowali się m.in. kolarze JBG2 – Piotr i Adrian Brzózka oraz Marek Galiński, Mróz Active Jet – Bartosz i Robert Banach i Wojciech Halejak, czy Dobre Sklepy Rowerowe – Author – Piotr Wilki i Andrzej Kaiser.

Podczas wyścigu wielokrotnie dochodziło do kraks i wywrotek, spowodowanych śliską nawierzchnią. Defekty mieli m.in. Bartek Banach i Łukasz Osiecki (Mróz Active Jet) oraz Alex Dorożała (CCC Polsat), którzy nie ukończyli wyścigu.
Problemy miał także Piotr Brzózka, który złapał gumę w pierwszej części wyścigu. Do pomocy został mu Marek Galiński, a tymczasem na czele jechali już tylko Marek Konwa (Shimano Polska) i Adrian Brzózka. Po krótkim postoju Galiński dołączył do czołówki i kilka kolejnych kilometrów pokonywał razem z Konwą.

Mniej więcej w połowie wyścigu kolarz Shimano Polska został nieco z tyłu na jednym z technicznych zjazdów, których tego dnia było wiele, i już nie zdołał odrobić straty do Galińskiego. A ten do mety zmierzał samotnie, powiększając przewagę nad rywalem i w pełni kontrolując sytuację. Za nimi jechali dwaj kolarze Mroza – Halejak i Robert Banach.

Końcówka wyścigu także nie należała do najłatwiejszych, poprowadzona była przez zalaną polanę, po której jazda była mocno utrudniona. Nie zmieniła ona jednak sytuacji w samej czołówce, choć jadący do tej pory na czwartej pozycji Banach dał się wyprzedzić Piotrowi Brzózce.

Galiński natomiast linię mety minął niezagrożony, z przewagą prawie trzech minut nad Konwą i ponad 8 nad Halejakiem. Kolarze na metę wjeżdżali pojedynczo, a różnice na dalszych miejscach były już kilkuminutowe.

„Defekty wykluczyły kilku pretendentów do zwycięstwa, dlatego miałem nieco ułatwione zadanie” – powiedział po wyścigu Marek Galiński , „starałem się kontrolować sytuację, gdy już byłem na czele, choć wcześniej, gdy jechałem z Markiem [Konwą] nie wiedziałem jeszcze, czy czekać na kolegów, czy atakować. Marek też do końca nie wiedział, który dystans wybierze, ale jak zdecydował się jechać na Giga, wtedy postanowiłem nie czekać, tylko jechać po zwycięstwo.” – dodał. Galiński był wyraźnie zadowolony, zarówno ze swojej dyspozycji, jak i trasy przygotowanej na MP – „poziom wyścigu był bardzo wysoki, trasa również była godna Mistrzostw Polski – były ciężkie podjazdy, długie i strome, kilka fajnych i technicznych zjazdów. No i trudna końcówka. Cztery godziny ścigania to odpowiednio na MP”. Teraz nowy Mistrz Polski w maratonie przygotowywać się będzie do Pucharu Świata 29.08 w USA i Mistrzostw Świata w Kanadzie, które odbędą się tydzień później.

***

Wśród kobiet na starcie zabrakło czołówki polskiego MTB – zawodniczek CCC Polkowice oraz obrończyni tytułu, Anny Szafraniec (JBG2 Professional MTB Team). W tej sytuacji walka o koszulkę Mistrzyni Polski była sprawą otwartą a szanse na zwycięstwo miało kilka zawodniczek.

Zdecydowaną zwyciężczynią okazała się jednak Emanuela Kufera (Airbike.pl), która z czasem 5.25.57 o 13 minut wyprzedziła Małgorzatę Zellner (Corratec Team) – Mistrzynię Polski amatorów. Drugie miejsce wśród zawodniczek licencjonowanych zajęła Magdalena Hałajczak (Shimano Polska), która straciła do zwyciężczyni prawie 40 minut, a trzecia była Karolina Kozela.

Wyniki MP
Elita – M:

1 Galiński Marek (JBG2 MTB Team) 03:56:53
2 Konwa Marek (Shimano Polska) 03:59:48
3 Halejak Wojciech (Mróz Active Jet) 04:05:00
4 Brzózka Piotr (JBG2 MTB Team) 04:10:30
5 Banach Robert (Mróz Active Jet) 04:14:03

Elita – K:
1 Kufera Emanuela (airbike.pl )05:25:57
2 Hałajczak Magdalena (Shimano Polska) 06:00:40
3 Kozela Karolina (Corratec SR Suntour) 06:04:38


***

W rozgrywanym równolegle wyścigu z serii Bike Maraton na dystansie Mega zwyciężali Rafał Suszko (UKS Wygoda Białystok) i Michalina Ziółkowska (CNR Team).


FOTO: JBG2