Solus i Brzózka wygrali AMP

Akademickie Mistrzostwa Polski (22-23.05.2010, Chełm)

Drukuj

Katarzyna Solus i Piotr Brzózka wygrali rozegrane w Chełmie Akademickie Mistrzostwa Polski. W rywalizacji drużyn wygrały Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.<br />

Katarzyna Solus i Piotr Brzózka wygrali rozegrane w Chełmie Akademickie Mistrzostwa Polski. W rywalizacji drużyn wygrały Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach oraz Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.
Już od kilku sezonów Akademickie Mistrzostwa Polski przyciągają na start czołowych kolarzy MTB i nie inaczej było w tym roku w Chełmie. W organizowanych przez AZS Politechniki Lubelskiej zawodach wystartowali m.in. Piotr Brzózka, Dariusz Batek, Katarzyna Solus, czy Weronika Rybarczyk.


Jak się potem okazało, to właśnie oni zajmowali czołowe miejsca w swoich kategoriach. Rywalizację rozpoczęła sobotnia czasówka, która oprócz wpływu na późniejsze ustawienie w sektorach, pokazała także, kto będzie liczył się w walce o złote medale. Z pań zdecydowanie najlepszy czas wykręciła Katarzyna Solus (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) – 25.04, wyprzedzając o ponad dwie minuty Magdalenę Pyrgies (Politechnika Opolska) i Weronikę Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Wśród mężczyzn zdecydowanie najlepiej z 8,4km trasą poradził sobie Piotr Brzózka (Akademia Techniczno – Humanistyczna w Bielsku Białej) , uzyskując czas 20.20. Kolejne miejsca zajmowali Dariusz Batek i Dombrowski Maciej, obaj z Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach, którzy zmieścili się w czasie poniżej 21 minut.


Wyścig główny kobiet (3x8,4km) był bardzo jednostronny. Po sobotniej jeździe na czas wiadomo było, że główną kandydatką do tytułu AMP jest Katarzyna Solus i zawodniczka Wszechnicy Świętokrzyskiej potwierdziła to już na samym początku rywalizacji. Po jednym okrążeniu i zaledwie 24 minutach ścigania, jej przewaga nad pościgiem wynosiła już dwie minuty. W grupie pościgowej jechały Pyrgies, Rybarczyk i Michalina Ziółkowska (Uniwersytet Wrocławski), jednak ta ostatnia w połowie wyścigu zaczęła odstawać od rywalek, więc o srebro walczyły już tylko Pyrgies i Rybarczyk. Złoty medal bowiem Solus miała już praktycznie zagwarantowany, gdyż z każdym okrążeniem jej przewaga rosła. Na mecie zameldowała się po 1.13.16, prawie 7 minut przed Pyrgies, która wygrała z Rybarczyk finisz o drugie miejsce.

Niedzielna rywalizacja w wyścigu głównym mężczyzn (5x8,4km) była dość zacięta i z początku wyrównana. Od startu bardzo mocne tempo narzuciło trio Brzózka, Batek i Dombrowski i już po pierwszych kilometrach odjechali od reszty stawki, zyskując sporą przewagę.


Początkowo gonić ich próbowali Artur Miazga (AGH Kraków) i Robert Pietrzak (Politechnika Białostocka), jednak ten pierwszy wskutek defektu spadł na dalsze miejsce. Z kolei, na czele wyścigu Batek nie wytrzymał tempa dwójki rywali i mniej więcej w połowie rywalizacji zaczął tracić dystans. Potem Brzózka zgubił jedynego już rywala do walki o złoto, Dombrowskiego, i ostatnie kilometry przejechał samotnie, przyjeżdżając na metę z czasem o1.46.28. Drugie miejsce zajął Dombrowski, tracąc do zwycięzcy 1.44, natomiast Batek stracił już ponad cztery minuty.
***

„W porównaniu do zeszłorocznych AMP z Przesieki, w tym roku trasa była dość płaska, aczkolwiek wymagająca, z elementami technicznymi, krótkimi sztywnymi podjazdami i zmienną nawierzchnia – błotem, piachem i ubitymi ścieżkami leśnymi” – powiedział Roman Pietruszka z AGH w Krakowie, „można jednak bić brawo organizatorom, bo naprawdę postarali się o to, by te Mistrzostwa zostały w pamięci wszystkich uczestników na długo. Zawody były bardzo profesjonalnie zorganizowane, od pomiaru czasu, poprzez spikera, muzykę, po możliwość umycia roweru, bufet na mecie i napoje regeneracyjne po wyścigu” – dodał drużynowy Vice-Mistrz AMP.

Niemniej prestiżowa i ważna dla studentów (jak i uczelni) była rywalizacja drużynowa. Składały się na nią wyniki poszczególnych kolarzy w wyścigu indywidualnym i tak, wśród drużyn męskich absolutną dominację potwierdziła Wszechnica Świętokrzyska (Dombrowski, Batek, Osiecki). Do końca o srebro walczyły ekipy AGH w Krakowie oraz Politechniki Białostockiej, a sytuacja w wyścigu zmieniała się z okrążenia na okrążenie. Ostatecznie srebro przypadło corocznym medalistom AMP, Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie (Pietruszka, Jemioło, Miazga), natomiast trzecie miejsce zajęli kolarze z Politechniki Białostockiej (Pietrzak, Bogatyrow, Jackiewicz), którzy po raz pierwszy w historii stanęli na podium AMP.

W kategorii pań po złoto drużynowe sięgnęły w tym roku studentki Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy (Pawłowska, Cywińska, Paterka), wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie (Kowalczyk, Lewandowska, Cudzich-Chowaniec) oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Rybarczyk, Dopierała, Zubrzycka).


Wyniki:
Mężczyźni:

1 Brzózka Piotr (Akademia Techniczno - Humanistyczna w Bielsku-Białej) 01:46:28,54
2 Dombrowski Maciej (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:48:12,56
3 Batek Dariusz (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:50:48,83
4 Hebisz Rafał (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) 01:53:29,32
5 Pietrzak Robert (Politechnika Białostocka) 01:54:21,63
6 Osiecki Łukasz (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:55:35,18
7 Fijałkowski Rafał (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:55:42,97
8 Farion Paweł (Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy w Bydgoszczy) 01:55:49,99
9 Wilk Piotr (Politechnika Śląska w Gliwicach) 01:56:43,64
10 Piecuch Marcin (Politechnika Rzeszowska) 01:57:48,96

Kobiety:
1 Solus Katarzyna (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:13:16,45
2 Pyrgies Magdalena (Politechnika Opolska) 01:20:10,00
3 Rybarczyk Weronika (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) 01:20:10,72
4 Ziółkowska Michalina (Uniwersytet Wrocławski) 01:20:58,86
5 Pawłowska Katarzyna (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) 01:22:19,05
6 Hebisz Paulina (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) 01:24:22,39
7 Rensz Małgorzata (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) 01:26:35,11
8 Cywińska Paulina (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) 01:26:39,47
9 Szybiak Ewelina (Uniwersytet Rzeszowski) 01:27:00,72
10 Kalemba Beata (Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie) 01:27:17,30

Drużynowo – M:
1 Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach 11
Dombrowski Maciej 2
Batek Dariusz 3
Osiecki Łukasz 6

2 Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie 50
Pietruszka Roman 11
Jemioło Michał 18
Miazga Artur 21

3 Politechnika Białostocka 57
Pietrzak Robert 5
Bogatyrow Piotr 24
Jackiewicz Artur 28

Drużynowo – K:
1 Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy 24
Pawłowska Katarzyna 5
Cywińska Paulina 8
Paterka Karolina 11

2 Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie 49
Kowalczyk Justyna 14
Lewandowska Patrycja 15
Cudzich-Chowaniec Hanna 20

3 Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu 58
Rybarczyk Weronika 3
Dopierała Karolina 24
Zubrzycka Natalia 31

Za pomoc w przygotowaniu relacji dziękuję Romanowi Pietruszce

FOTO: Grzegorz Jemioło