Tecław zdominował weekend Eski

W miniony weekend odbyły się dwie kolejne edycje Eska Fujifilm Bike Maraton. W sobotę kolarze rywalizowali w Świeradowie Zdroju, natomiast w niedzielę w Karpaczu w słynnym już Uphill Race Śnieżka.<br />

W sobotę ponad 1000, a w niedzielę ponad 500 uczestników stanęło na starcie tych dwóch wyścigów. Pogoda także dopisała, choć niektórym ponad 30 stopniowe upały mogły dać się zbytnio we znaki.

W sobotę chwilę po godzinie 11 do walki ruszyli kolarze w Świeradowie Zdroju, gdzie rozegrana została 8. eliminacja Eski, a także VI Otwarte Mistrzostwa Polski Dziennikarzy i Mediów. Już zaraz po starcie czekała ich ciężka, 10-kiometrowa, wspinaczka asfaltem pod Łącznik (1066m.n.p.m). Była to w zasadzie jedyna większa trudność tego dnia, gdyż trasa wyścigu była łatwa technicznie i prowadziła głównie szerokimi drogami szutrowymi. Jedynie końcowy odcinek około 300 metrów, prowadzący już do mety, to techniczny singletrack, z którym niektórzy mogli mieć problemy.

Tempo od startu było bardzo mocne i na czele uformował się peleton, z którego na podjeździe odpadali kolejni kolarze i grupka ta z każdym kilometrem uszczuplała się. W czołówce jechali m.in. Paweł Urbańczyk (Twomark Cannondale Antyradio Team), Radosław Tecław (Corratec Team), Marcin Piecuch (Eska Xenofit Team) czy Michał Putz (Agpol Team).

Urbańczyk i Tecław toczyli zaciętą walkę na dystansie Giga (90km), a przez chwilę wydawało się, że to kolarz Corratec Team, który zyskał niewielką przewagę na trasie, zostanie zwycięzcą. Urbańczyk zdołał dojść rywala, jednak to na finiszu na ulicach Świeradowa Tecław okazał się minimalnie lepszy. Trzecie miejsce zajął drugi z kolarzy Twomarku, Tomasz Gaweł. Corratec Team triumfował także wśród kobiet, gdzie Małgorzata Zellner zdecydowanie wygrała, pokonując najbliższą rywalkę, Ewelinę Ortyl, o ponad 3 minuty.

Na dystansie Mega (58km) walka była bardziej jednostronna. Zwycięzcą został prowadzący przez większą część Michał Putz, natomiast za jego plecami trwała bardzo zacięta walka. O miejsca na podium walczyła trójka kolarzy, z których najszybszy był Mateusz Zoń (Kross Racing Team), wyprzedzając Adama Drahana z Lechii Piechowice. Wśród kobiet równie zdecydowanie wygrała Karolina Kozela (ISO Plus Team), która na metę przyjechała z przewagą czterech minut nad Agnieszką Rek (Corratec Team Plus Extra).

Na dystansie Kross, na którym kolarze mieli do pokonania 30 km, różnice w czołówce były niewielkie, bo i miejsc, gdzie można było wyrobić sobie przewagę nad rywalami było niewiele - w zasadzie tylko pierwszy podjazd. Najszybciej ten dystans pokonał Jakub Jabłoński (SWSPiZ,Vortex Coca Energy Drink), o 40 sekund wyprzedzając Piotra Formickiego (Formicki – Bike). Rywalizację kobiet wygrała z kolei Daria Wójcik (Kross Racing Team), która pokonała Joannę Czerwińską (Pro Dealer Świat Roweru-Welda Team) o ponad minutę.

W Mistrzostwach Polski Dziennikarzy i Mediów na najdłuższym dystansie triumfował Tomasz Wołódźko z Eska Xenofit Team. Na dystansie Mega najlepsi byli Michalina Ziółkowska (Czasnarower Motobikeshop Team) i Julian Kapłon (Felt Montan Stal), natomiast na dystansie Kross zwyciężyli Kinga Kamińska z (Eureka - Studio Reklamy) i Michał Pawlik (Vitesse Bergamont bikeWorld.pl).