Urbańczyk wygrywa MTB Challenge

5. MTB Challenge (18-25.07.2009, Polska/Czechy), etap 7., Teplice n/Metuji - Kudowa Zdrój, 55km

Paweł Urbańczyk wygrał 5. edycję MTB Challenge, zwyciężając także na ostatnim etapie wyścigu. W klasyfikacji drużyn zdecydowane zwycięstwo odnieśli kolarze Team L.A.S RavX, którzy dziś również byli najszybsi.<br />

Paweł Urbańczyk wygrał 5. edycję MTB Challenge, zwyciężając także na ostatnim etapie wyścigu. W klasyfikacji drużyn zdecydowane zwycięstwo odnieśli kolarze Team L.A.S – RavX, którzy dziś również byli najszybsi.

Mimo iż po prologu Paweł Urbańczyk (Twomark Cannondale Antyradio Team) zajmował drugie miejsc e w klasyfikacji generalnej, to jego strata do Mirecka Hornycha (Sportchallenge.cz) była minimalna i Polak już na pierwszym etapie objął prowadzenie w wyścigu, a na kolejnych systematycznie zwiększał swoją przewagę, by wyprzedzić rywali łącznie o ponad 50 minut. Dziś także był najszybszy, dokładając Czechowi kolejne dziewięć. Drugi na mecie w Kudowie Zdroju był Dariusz Poroś (MTB VOTUM TEAM WROCŁAW), zwycięzca trzeciego etapu. W klasyfikacji generalnej zajął jednak trzecie miejsce, tracąc do Hornycha ponad pół godziny. Trzeci z Polaków w klasyfikacji generalnej był Piotr Kaszubiak (Vitesse Bergamont bikeWorld.pl), który Open zajął 11. miejsce.

Z kolei Wouter Cleppe oraz Ken Van den Bulke (Team L.A.S – RavX) prowadzenie objęli już po prologu i nie oddali go do końca wyścigu. Wygrali prolog oraz pięć z siedmiu etapów, osiągając zdecydowaną przewagę w klasyfikacji generalnej. Drudzy w klasyfikacji, kolarze Teplice nad Metují – Cyklomax, stracili do nich ponad godzinę, choć 45 minut z tej straty można zrzucić na nieudany prolog w wykonaniu Czechów. Z początku na drugim miejscu jechali kolarze Plannja Racing Team, jednak z kolejnymi etapami, i coraz lepszą postawą Teplice nad Metují – Cyklomax spadli na trzecie miejsce, na którym jednak nie byli zagrożeni. 12. miejsce w generalce zajął drugi polski zespół - Swat team 2 (Swat Sebastian, Swat Sylwester). Dzisiejszy etap, o długości 55km i przewyższeniu niewiele ponad 1700 metrów, padł łupem zwycięzców Challenge, a kolejność na mecie była taka, jak w klasyfikacji generalnej.