Piąty PP w maratonie w Tarnowie

Eska Fujifilm Bikemaraton #7 Tarnów, 11.07.2009 r.

Po raz kolejny teren tarnowskiego Aeroklubu gościł maratończyków jeżdżących w cyklu Eska FujiFilm Bikemaraton. Tym razem na starcie zgromadziło się blisko 700 zawodników z całej Polski.<br />

Była to już siódma edycja maratonów organizowanych przez Macieja Grabka i jednocześnie przedostatnia eliminacja Pucharu Polski, który ma wyłonić kadrę ma Mistrzostwa Świata w Gratz’u w Austrii. Jednocześnie w Tarnowie odbyły się branżowe Mistrzostwa Polski Gazowników i Ciepłowników w maratonie rowerowym na wszystkich dystansach. Maraton po części przypominał wyścig szosowy, gdyż znaczna cześć trasy poprowadzona była asfaltem. Natomiast terenowe odcinki w okolicach Brzanki sprawiały kolarzom dużo trudności. Ścieżki po ostatnich opadach były wymyte przez wodę, było ślisko i błotniście. W koleinach nie trudno było o „glebę”.

Na dystansie Mega pierwsze miejsce zajął Roman Pietruszka, który wypracował prawie 4 minutową przewagę nad Mateuszem Zoniem. Jako trzeci na mecie pojawił się Tomasz Gaweł.
Wśród kobiet najszybciej 64 kilometrowy maraton ukończyła Anna Sadowska, przed Katarzyną Polakowską i Anną Kuniej.

Giga maraton w Tarnowie należał do Pawła Urbańczyka, który w tym cyklu jeździ najdłuższe dystanse. Drugie miejsce zajął Bartosz Janowski, który dość wcześnie atakował ale jazda indywidualna na odcinkach asfaltowych nie miała sensu. Janowski stracił do zwycięzcy 1 min 41 s. Trzeci na mecie, Bartosz Banach dojechał 10 minut za Pawłem Urbańczykiem. Maraton Giga wygrała Ewelina Ortyl, druga była Karolina Kozela dla której był to sprawdzian formy i przetarcie się przed austriackim maratonem Salzkammergut Trophy, który już za tydzień 18.07.2009 r.