MTB Marathon w Murowanej

MTB Marathon #1 Murowana Goślina, 19.04.2009

W pierwszej odsłonie tegorocznego cyklu Powerade MTB Marathon na starcie stanęło 866 zawodniczek i zawodników z całego kraju. Nie zabrakło czołówki polskiego maratonu MTB. Na najdłuższym dystansie wygrał oczywiście Andrzej Kaiser.<br />

Po raz kolejny okazało się, że płaskie i piaszczyste trasy wcale nie są łatwe. Mimo iż na morenowych pagórkach nie było zbyt dużej różnicy przewyższeń, to można było się porządnie zmęczyć. Wpłynął na to przede wszystkim dystans - bo najdłuższy Giga miał 110 km, Mega 72, a Mini 35 km. Do tego na polnych drogach wzmagał się wiatr i tylko jazda w grupie pozwalała dojechać do mety w mocnym wyścigowym tempie. Średnie prędkości przypominały raczej te z szosy, między 25 a 30 km/h. Końcówka trasy to interesujący odcinek na Dziewiczej Górze, i tam tak na prawdę najwięcej się działo…

Starty wszystkich dystansów zostały rozdzielone, i każda grupa ruszała o innej godzinie. Dzięki takiemu rozwiązaniu było zdecydowanie mniej korków. Rywalizację na najdłuższym dystansie wygrał z kilku sekundową przewagą, Andrzej Kaiser z DHL Author. Drugi na metę wpadł Bartosz Banach z Vitesse Bergamont bikeWorld.pl, który po kilku latach jazdy na szosie we Francji wraca na polskie trasy MTB. Trzecie miejsce zajął teamowy kolega Banacha, Alex Dorożała. 4 miejsce przywiózł Paweł Wiendlocha ,a piaty był Bartosz Janowski. Obaj zawodnicy, dzień wcześniej ścigali się w Szczawnie na Lang Team Grand Prix MTB, ale to nie przeszkodziło im w ukończeniu Giga maratonu na wysokich pozycjach. Wśród kobiet najlepiej pojechała Magdalena Balana, która po rocznej „portugalskiej przerwie”, ponownie będzie reprezentowała barwy Vitesse Bergamont bikeWorld.pl.

Na dystansie mega zwyciężył Roman Pietruszka z Vitesse Bergamont bikeWorld.pl, wyprzedzając swojego kolegę z teamu Kubę Krzyżaka. Trzeci na mecie był Marcin Jabłoński z Lechii Piechowice. Rywalizacje kobiet wygrała Katarzyna Ebert przed Agnieszką Krok i Patrycją Petroczko. Kolejna edycja MTB Marathon tradycyjnie w długi weekend majowy – 1 maja w Karpaczu.