Powerade MTB Marathon w Istebnej

Powerade MTB Marathon#7 (09.08.2008, Istebna). Wiendlocha najszybszy w górskiej ulewie

Ściana deszczu, zimno, strumienie wody spływające górskimi ścieżkami. Gdyby nie data w kalendarzu można by pomyśleć, że siódma eliminacja Powerade MTB Marathon została rozegrana w kwietniu.

Ściana deszczu, zimno, strumienie wody spływające górskimi ścieżkami. Gdyby nie data w kalendarzu można by pomyśleć, że siódma eliminacja Powerade MTB Marathon została rozegrana w kwietniu.Wyjątkowo trudne warunki mimo wszystko nie przeszkodziły najlepszym maratończykom rywalizować na beskidzkich szlakach. Na królewskim dystansie Giga zwyciężył Paweł Wiendlocha (DHL – Author).

Istebna od kilku lat gości uczestników serii MTB Marathon i co roku tamtejsza trasa zbiera najlepsze oceny wśród zawodników. W tym roku postanowiono nieco zmienić przebieg maratonu. Niemal połowa trasy znajdowała się na terenie Czech. Szczyt Wielkiej Czantorii (995m) dzielił trasę na dwie części: polską – trudną technicznie i czeską – wymagającą kondycyjnie. Gdyby nie wprost koszmarne warunki atmosferyczne, byłby to jeden z najpiękniejszych maratonów w sezonie. Niestety kapryśna w tym roku aura po raz kolejny wystawiła kolarzy na ciężką próbę.

Mimo deszczu, zimna i spodziewanych na trasie trudności, do Istebnej przyjechało około 450 osób. Można śmiało powiedzieć, że ci, którzy zdecydowali się na start w siódmej eliminacji MTB Marathon to jedni z najtwardszych i najbardziej zdeterminowanych kolarzy górskich w kraju. Prawdziwe kolarstwo górskie, jakie serwują zawodnikom beskidzkie szlaki zostało doprawione nutą ekstremy przez ulewny deszcz. Górskie ścieżki zmieniły się w rwące potoki a szutrowe, szybkie drogi w błotne pułapki spowalniające jazdę i wysysające z zawodników energię.

Tak trudne warunki były okazją do pokazania swoich umiejętności dla najlepszych specjalistów. Szczególne brawa należą się najlepszej z kobiet na dystansie Giga. Justyna Frączek (KTM Women's Racing Team) nie tylko wygrała w swojej kategorii, ale na liczącym blisko 80km dystansie potrafiła zająć 24 miejsce open, wyprzedzając niemal 80 mężczyzn. Tym samym praktycznie zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej całej serii – z taką techniką jazdy z pewnością na to zasługuje!

Wśród mężczyzn toczyła się zacięta rywalizacja, z której zwycięsko wyszedł Paweł Wiendlocha. Zawodnik grupy DHL – Author zdążył zregenerować siły po etapówce MTB Challenge i w Istebnej o ponad 10 minut pokonał kolejnych rywali: Ernesta Kurowskiego (Plannja Racing Team) i Wojciecha Szczotkę (Vitesse Bergamont bikeWorld.pl).

Dystans Mega, obok zawodników regularnie startujących w serii MTB Marathon, tym razem gościł liczną grupę zawodników z Czech. To oni nadawali mocne tempo już od pierwszych kilometrów i to jeden z nich, Nikola Ivanov (TJ BANÍK OSTRAVA OKD) zwyciężył w półmaratonie. Pokonał Mateusza Zonia (Kross Racing Team) i Kornela Osickiego (Halls Pro MTB Team). Choć zawodnicy ci dawali z siebie niemal wszystko, walcząc o pozycje na całym dystansie, pokonanie 53km zajęło im blisko trzy godziny. To pokazuje, jak wymagająca trasa została dla zawodników przygotowana w Istebnej. Uczestnicy maratonu nie kryli jednak satysfakcji z jej pokonania, w końcu jazda rowerem górskim polega właśnie na pokonywaniu trudności i jeździe takimi szlakami jak te w Istebnej.