Puchar Polski XCO 2022 wystartował!

Puchar Polski 2022 w kolarstwie górskim w formule olimpijskiej XCO wystartował, zobacz wyniki I edycji w Krynicy-Zdroju.

Drukuj

Krzysztof Łukasik (JBG-2 Cryspace) oraz Gabriela Wojtyła (UKS Sokół Superior Zator) wygrali w elicie podczas pierwszej edycji Pucharu Polski w kolarstwie górskim w formule olimpijskiej XCO cross-country w Krynicy-Zdrój „Wyścig o Perłę Polskich Uzdrowisk”.

 

Piękna uzdrowiskowa i turystyczna miejscowość Krynica-Zdrój zadebiutowała w nowym Pucharze Polski w ubiegłym 2021 roku i zebrała już wtedy pozytywne opinie odnośnie przygotowanej trasy na Górze Parkowej oraz organizacji. W roku 2022 organizator – Klub Kolarski Agnieszki Skalniak przygotował nieco zmienioną trasę, która charakterem bardziej przypominała współczesne cross-country – krótsza i bardziej kompaktowa runda, rozpoczynająca się długim podjazdem i przecięta wieloma trudnymi zjazdami po naturalnych trasach – korzenie, kamienie i stromizny były reprezentowane w całej okazałości. Dodatkowo, w tym roku wszystkie pucharowe zmagania mają kategorię międzynarodową UCI, co podnosi rangę imprezy i umożliwia zdobywanie jakże cennych punktów do rankingu olimpijskiego w elicie oraz sportowego dla juniorów i juniorek.

W Elicie wygrali faworyci

Rywalizacja elity mężczyzn przebiegała pod dyktando zawodników z JBG-2 Cryospace. Krzysztof Łukasik, który bardzo lubi tego typu trasy z długim podjazdem, nie pozostawił złudzeń i w tej stawce pokazał, że jest najmocniejszy odjeżdżając już w początkowej fazie rywalizacji. Bardzo dobrze poradził sobie też nowy zawodnik JBG-2 – Paweł Bernas – który po latach spędzonych na szosie, pokazuje że i w kolarstwie górskim potrafi jeździć szybko i poprawnie technicznie. O trzecie miejsce na podium toczyła się walka między Karolem Ostaszewskim a Michałem Toporem, jednak ten pierwszy na przedostatniej z 6 rund odjechał i nie pozwolił dogonić się. Pierwszą piątkę, która zwyczajowo jest dekorowana w zawodach MTB zamknął młodzieżowiec Piotr Kryński z Warszawskiego Klubu Kolarskiego.

 

 

Zwycięzca Krzysztof Łukasik potwierdził na mecie, że trasa bardzo przypadła mu do gustu i niewątpliwie w Krynicy-Zdrój mogłyby odbywać się zawody wyższej rangi. I być może już w przyszłym 2023 roku o tym się przekonamy, ponieważ to Polska a dokładnie województwo małopolskie w którym leży Krynica-Zdrój, organizuje Igrzyska Europejskie w ramach których odbędą się Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim dla kategorii elita.

 

„Dużo odcinków trasy pozwoliło mi wykorzystać moje atuty z kolarstwa szosowego i jechać równym mocnym tempem” – powiedział drugi na mecie Paweł Bernas, który w ubiegłych latach regularnie startował na szosie w zawodowych grupach – to bardzo ciekawe jak będą wyglądać wyniki tego zawodnika w trakcie sezonu.

 

 

„Nie wiedziałam w jakiej dyspozycji są moje rywalki bo to początek sezonu więc była to kontrolna jazda” – stwierdziła zwyciężczyni Gabriela Wojtyła na mecie – „Gdy zobaczyłam, że odjeżdżam, narzuciłam swoje tempo i kontrolowałam wyścig”.

Wysoki poziom w Juniorach

Warto wspomnieć jeszcze o rywalizacji w kategorii junior i juniorka, zwłaszcza że wyścig kategorii międzynarodowej UCI C3 pozwala na zdobywanie punktów do rankingu światowego także dla tej kategorii. Tu w juniorkach wygrała Kinga Żur (ŚWIĘTOKRZYSKIE CYCLING ACADEMY), która pod nieobecność Natalii Grzegorzewskiej, nie miała sobie równych i na mecie zameldowała się ze sporą przewagą nad 2. zawodniczką. W kategorii juniorów mieliśmy ciekawy pojedynek o miejsca na podium, bo praktycznie do samego końca o zwycięstwo walczyli Maksymilian Wiśniowski i Filip Surdyk, ale to ten pierwszy zawodnik dowiózł wygraną do mety, trzeci Mateusz Szyszko zameldował się na mecie z 30-sekundową stratą.

 

 

Kolejna odsłona PP XCO

Kolejna edycja Pucharu Polski w kolarstwie górskim w olimpijskiej formule XCO cross-country dopiero za miesiąc, 28-29 maja w Jastrzębiu-Zdroju wystrzeli Pressingowa Petarda, gdzie już teraz zapraszamy do rywalizacji. Oprócz wyścigów kategorii międzynarodowej UCI elity i junior, odbędą się oczywiście także zawody dla dzieci, młodzieży i amatorów oraz mastersów – każdy zmierzy się z ciekawą i zupełnie inną niż w Krynicy-Zdrój trasą na terenie lasów Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. 

Lista wyników - Krynica Zdrój 23.04.2022

elita mężczyzn

1. Krzysztof Łukasik (JBG-2 CRYOSPACE) 01:34:50

2. Paweł Bernas (JBG-2 CRYOSPACE) +2:06

3. Karol Ostaszewski (JBG-2 CRYOSPACE) +2:58

4. Michał Topór (NS BIKES TREZADO) +4:37

5. Piotr Kryński (WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI) +5:32

 

elita kobiet

1. Gabriela Wojtyła (UKS SOKÓŁ SUPERIOR ZATOR) 01:38:11

2. Antonina Białek (WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI) +1:14

3. Klaudia Czabok (WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI) +2:15

4. Zuzanna Krzystała (PHO3NIX CYCLING TEAM) +7:10

5. Milena Drelak (RK EXCLUSIVE DOORS MTB TEAM) +9:47

 

junior

1. Maksymilian Wiśniowski (RK EXCLUSIVE DOORS MTB TEAM) 01:06:28

2. Filip Surdyk (KAMYK RADZYMIN MTB TEAM) +0:04

3. Mateusz Szyszko (WARSZAWSKI KLUB KOLARSKI) +0:33

4. Leszek Jaśkiewicz (KLUB KOLARSTWA WAŁBRZYCH) +2:03

5. Patrik Toman (HEAD PRO TEAM OPAVA) +4:25

 

juniorka

1. Kinga Żur (ŚWIĘTOKRZYSKIE CYCLING ACADEMY) 01:22:11

2. Laura Choma (TYSKIE STOWARZYSZENIE ROWEROWE CHOMA TEAM) +2:09

3. Katarzyna Praszczałek (RK EXCLUSIVE DOORS MTB TEAM)

4. Tatiana Gromada (PHO3NIX CYCLING TEAM) +13:15

5. Wiktoria Hejman (KLUB KOLARSTWA WAŁBRZYCH) +14:05

pokaż pełną listę