Cyklokarpaty: startuje PP w maratonie MTB

Drukuj

Maratony rowerowe Cyklokarpaty są już za półmetkiem sezonu 2020. Za nami już trzy wyścigi z tej serii, tymczasem zbliża się kolejny, który odbędzie się 23 sierpnia w Myślenicach. Na trasie wyścigu rozegra się też pierwszy etap Pucharu Polski MTB XCM.

Na tegoroczny cykl zloży się pięć etapów, z czego trzy zostały już przeprowadzone: inauguracja cyklu odbyła się w pierwszy weekend lipca w Ptaszkowej, a dwa następne etapy rozegrano w Wierchomli i Krynicy-Zdroju (Uphill). Przed uczestnikami jeszcze etapy w Myślenicach – 23 sierpnia oraz finałowy w Rzykach, 26 września. Poza cyklem, w październiku odbędzie się także rajd szosowy Bieszczady RoadTrip ze startem w Polańczyku.

Do czwartego etapu pozostało już tylko kilka dni. Miejsce startu maratonu w Myślenicach zlokalizowane będzie w dzielnicy Zarabie, nieopodal dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Górę Chełm. Tradycyjnie zawodnicy do wyboru będą mieli trzy dystanse: Family (16 km), Hobby (32 km) i Mega (47 km). Na najdłuższej trasie Mega suma przewyższeń sięgnie dwóch tysięcy metrów. Jednocześnie na tym dystansie odbędzie się rywalizacja w ramach pierwszego etapu Pucharu Polski w Maratonie MTB.

 
 

Puchar Polski MTB XCM 2020, rozpoczynany na trasie Cyklokarpat, składał się będzie z czterech wyścigów. Kolejne po Myślenicach przystanki cyklu Pucharu to:

  • 5 września, Złotoryja (Bike Maraton),
  • 27 września, Wisła (Bike Atelier Maraton),
  • 10 października, Sobótka (Bike Maraton).

Do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski będą liczyły się trzy najlepsze starty.

Gdy zawodnicy trzech głównych dystansów wyruszą na trasy, w miasteczku zawodów odbędą się zmagania najmłodszych w ramach Cyklokarpaty Kids Race. Na terenie Plaży Trawiastej w Myślenicach przygotowane zostaną różnej długości trasy, na których rywalizować będą mogły dzieci do 13 roku życia.

rzeka Raba
widok z Góry Chełm

Bliscy osób startujących w wyścigach mogą w czasie oczekiwania na finisz zwiedzić miasto i jego okolicę. W bliskości miasteczka zawodów znajdują się ruiny XII-wiecznej wieży strażniczej, znane jako Zamczysko. Warto również podążyć ku centrum miasta ulicą Ignacego Daszyńskiego, by znaleźć Studzienkę – późnobarokową kapliczkę Matki Boskiej Śnieżnej. Legenda głosi, że woda z bijącego tu źródła posiada magiczne właściwości. Podążając śladem obiektów sakralnych można też zobaczyć Kościółek na Stradomiu z pierwszej połowy XV wieku i wznoszący się w sąsiedztwie rynku Kościół Parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim prezbiterium i nawą.

Myślenicka Góra Chełm, u stóp której ulokowane będzie serce imprezy, to miejsce od lat znane kolarzom, w szczególności zjazdowym – to tu rozgrywano niezapomniane zawody downhillowe, między innymi mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie. Na szczyt góry dostać się można pracującym od ponad 30 lat wyciągiem krzesełkowym (również z rowerem) lub o własnych siłach. Zdobycie góry polecane jest nie tylko kolarzom, ale także wszystkim innym – widok rozpościerający się z jej szczytu jest naprawdę imponujący.

Mgły wokół Góry Chełm
Myślenicki Rynek

Projekt bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Maraton Rowerowy Cyklokarpaty współfinansowany jest ze środków Miasta i Gminy Myślenice.

Zapisy i regulamin na Cyklokarpaty.pl oraz fb.com/Cyklokarpaty.