TdP: Carapaz najszybszy w Bielsku-Białej

Drukuj
©SzymonGruchalski

Richard Carapaz (Team Ineos) okazał się najszybszy na finiszu 3. etapu Tour de Pologne w Bielsku-Białej. 10. miejsce na pierwszym górskim etapie wyścigu zajął Rafał Majka (Bora-hansgrohe).

Carapaz, zwycięzca ubiegłorocznego Giro d'Italia, zaatakował na trudnym, biegnącym pod górę finiszu, gdy do mety pozostało niespełna 300 metrów. Z mocno uszczuplonego peletonu, w którym zostali już głównie kolarze dobrze ścigający się w górach i mających nadzieję na końcowy triumf, Ekwadorczyk był zdecydowanie najszybszy i wykorzystał też solidną pracę swoich kolegów, którzy wcześniej mocno naciągnęli grupę.
 
Za plecami kolarza Team Ineos finiszowali Diego Ulissi (UAE Team Emirates) oraz Rudy Molard (Groupama-FDJ). Na 10. miejscu, z czasem zwycięzcy, finiszował Rafał Majka (Bora-hansgrohe).
 
Na 3. etapie 76. Tour de Pologne kolarze wjeżdżali w góry, choć - jak się okazało - nie były to podjazdy, które podzieliłyby peleton i już teraz wyłoniły nieliczną grupkę, walczącą o klasyfikację generalną. Do ostatnich kilometrów w Bielsku-Białej dojechała duża grupa i dopiero ostatnie dwa kilometry w mocnym tempie podzieliły peleton.
 
Wcześniej jednak do głosu znów doszli uciekinierzy - na 203 kilometrowej trasie ze startem w Wadowicach uciekali Kamil Gradek (CCC Team), Patryk Stosz (Reprezentacja Polski), Quentin Jauregui (Ag2R La Mondiale) i Taco van der Hoorn (Jumbo-Visma) i pokonując podjazdy pod Kocierz, Wielką Puszczę i Przegibek uzyskali kilka minut przewagi nad zasadniczą grupą. Za ich plecami było jeszcze kilka kontrataków, ale zarówno ich akcja, jak i liczne kontrataki, były nieskuteczne. Ostatni z harcowników, Nathan Haas (Cofidis), został doścignięty na 7 kilometrów przed metą, gdy peleton rozpoczynał ostatnią rundę w Bielsku-Białej.
 
Wtedy już do walki szykowali się zarówno pozostali w peletonie nieliczni sprinterzy, jak i górale - ostatecznie, przy mocnym tempie narzuconym przez ekipy Team Ineos i UAE Team Emirates, to ci drudzy walczyli o zwycięstwo, a najszybszy z nich był właśnie Carapaz.
 
Kolarz z Ekwadoru dzięki bonifikacie czasowej objął prowadzenie w wyścigu. Wyprzedza teraz o 4 sekundy Ulissiego i Kamila Małeckiego (CCC Team), który jest trzeci.
 
Dzięki punktom wywalczonym na dzisiejszym etapie prowadzenie w klasyfikacji górskiej objął Gradek. W klasyfikacji najaktywniejszych wciąż prowadzi Maciej Paterski (Reprezentacja Polski).

Wyniki 3. etapu:

1 Richard Carapaz (Ecu) Team Ineos 5:04:54
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
3 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
4 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
6 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott
7 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
8 Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling
9 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
10 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe

pokaż pełną listę

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

1 Richard Carapaz (Ecu) Team Ineos 13:02:36
2 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:04
3 Kamil Małecki (Pol) CCC Team
4 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:00:06
5 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
6 Ryan Gibbons (RSA) NTT Pro Cycling 0:00:10
7 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
8 Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe
9 Neilson Powless (USA) EF Pro Cycling
10 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos

pokaż pełną listę