TdP: Etap dla Mohorica, wyścig dla Sivakova

Sirotti

Matej Mohoric (Bahrain-Merida) po długiej, samotnej ucieczce wygrał 7., ostatni etap Tour de Pologne w Bukowinie Tatrzańskiej. Wyścig wygrał Pavel Sivakov (Team Ineos), a 9. był Rafał Majka (Bora-hansgrohe).

Ostatni etap, rozgrywany wokół Bukowiny Tatrzańskiej, przetasował klasyfikację generalną, a wczorajszy zwycięzca i lider wyścigu, Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) odpadł z peletonu na podjazdach pod ścianki Harnaś i Bukowina. Tuż za nim w tabeli plasował się Sivakov i to między innymi za sprawą tempa nadawanego przez ekipę Ineos peleton się podzielił i Rosjanin wyszedł na pozycję wirtualnego lidera.

Na 153-kilometrowym etapie wokół z Bukovina Resort do Bukowiny Tatrzańskiej kolarze pokonywali pięć premii górskich – dwie pod Ścianę Bukovina i trzy pod Ścianę Harnaś – i była to ostatnia okazja do zdobycia punktów w klasyfikacji górskiej. O te walczyli Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), który po wczorajszym etapie jechał w koszulce najlepszego górala, a także Simon Geschke (CCC Team), którzy zabrali się w kilkunastoosobową ucieczkę. Najskuteczniej punktował Geschke i to on ostatecznie wygrał klasyfikację górską, natomiast pozostali skupili się na walce o zwycięstwo.

Najskuteczniejszy był Mohoric, który ruszył tuż przed drugim podjazdem pod Gliczarów i Ścianę Bukovina. Słoweniec zyskiwał przewagę nad rywalami z ucieczki, a z kolei za ich plecami peleton zaczął się rwać i do przodu przeszli faworyci wyścigu oraz mocni górale. Zasadnicza grupa, prowadzona przez kolarzy Team Ineos i Bora-hansgrohe, po kolei doganiała pozostałych uciekinierów.

Mohoric, mimo iż nie miał dużej przewagi, kontynuował ucieczkę i choć za jego plecami utworzyła się kolejna grupka pościgowa, z Pawłem Poljańskim (Bora-hansgrohe), to do końca utrzymał się na czele. Na metę w Bukowinie Tatrzańskiej zameldował się niezagrożony i mógł cieszyć się z pierwszego w tym sezonie zwycięstwa.

Na piątym miejscu zameldował się Poljański, który stracił do zwycięzcy półtorej minuty, a chwilę potem na metę przyjechała zasadnicza grupa, z Sivakovem i Rafałem Majką (Bora-hansgrohe).

Sivakov został zwycięzcą wyścigu, z zaledwie dwiema sekundami przewagi nad Jaiem Hindleyem (Team Sunweb). Trzeci był Diego Ulissi (Team UAE Emirates), który stracił 12 sekund, a Majka był ostatecznie 9. ze stratą 16 sekund.

Wyniki 7. etapu:

1    Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida    4:04:42     
2    Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma    0:00:55     
3    Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo    0:01:07     
4    Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott    0:01:19     
5    Paweł Poljański (Pol) Bora-Hansgorghe    0:01:32     
6    Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin    0:01:57     
7    Kilian Frankiny (Swi) Groupama-FDJ          
8    Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    0:02:15     
9    Sergio Higuita (Col) EF Education First          
10    Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates

pokaż pełną listę

Klasyfikacja generalna po 7. etapie:

1    Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos    26:20:58     
2    Jai Hindley (Aus) Team Sunweb    0:00:02     
3    Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates    0:00:12     
4    Sergio Higuita (Col) EF Education First    0:00:14     
5    Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Ineos          
6    Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale    0:00:15     
7    Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe    0:00:16     
8    Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb          
9    Rafał Majka (Pol) Bora-Hansgrohe          
10    James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep

pokaż pełną listę

 

 

Podobne artykuły