BM: Polanica dla Halejaka!

Bike Maraton

Trzecia edycja Bike Maratonu już za nami. Na górskiej trasie w Polanicy-Zdrój najlepszy na dystansie GIGA był Wojciech Halejak z JBG2 CryoSpace. Wśród kobiet zwyciężyła Zuzanna Krzystała (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team). Zapraszamy do krótkiej relacji z zawodów.

Grubo ponad 1000 osób ruszyło 11 maja na trasy Bike Maratonu w Polanicy-Zdrój do boju o najwyższe lokaty podczas trzeciego etapu tego cyklu, a prawie 200 dzieci dzielnie walczyło z wyzwaniami Sonko Kids Bike Maratonu. Wiadomo było, że królewski dystans GIGA (73 km, 1800 m przewyższeń) nie będzie należał do łatwych i że będzie dobrym sprawdzianem dla najmocniejszych. Niespełna trzech godzin potrzebował team JBG2 CryoSpace, aby dowieźć do mety swojego lidera i ustalić kolejność miejsc na podium. Wojciech Halejak wygrywa, drugi jest Piotr Brzózka, a trzeci Adrian Brzózka. Rywale deptali im jednak po piętach, bo choć na ostatnich kilometrach JBG2 CryoSpace mocno gnał w dół, uciekając przed pogonią, to przewaga topniała i w pierwszej piątce sięgnęła tylko 3-4 minut. Inaczej było w wyścigu kobiet, gdzie Zuzanna Krzystała (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) na dobre uciekła klubowej koleżance Annie Urban i bez żadnych kłopotów sięgnęła po wygraną. Najniższy stopień podium zarezerwowała dla siebie Anita Kaputa (Mitutoyo AZS Wratislavia)

Mikołaj Dziewa (SGR Specialized), 5. miejsce GIGA:

Pierwszą górską edycję tegorocznego Bike Maratonu na pewno będę dobrze wspominał. Tego dnia czułem się bardzo dobrze już od pierwszego podjazdu. Od początku uformowała się grupka: 4 zawodników JBG-2, Łukasz Klimaszewski i ja. Większość dystansu pokonaliśmy właśnie w takim składzie. W połowie drugiej rundy na najdłuższym i najtrudniejszym podjeździe tempo znacznie wzrosło,  pierwsza trójka odjechała, a reszta jechała już w kilkunasto sekundowych odstępach. Od tamtej pory jechałem już sam jako 5 zawodnik. W międzyczasie dogonił mnie jeszcze Bartłomiej Oleszczuk, ale po emocjonującym finiszu (100m przed metą spadł mi łańcuch i musiałem finiszować „z buta” ) udało mi się wybronić 5 miejsce Open i 4 w elicie. Jak do tej pory jest to mój najlepszy wynik w tym sezonie i jestem pozytywnie zaskoczony swoją formą. Przez codzienne obowiązki nie poświęcam na treningi tyle czasu ile powinienem. Jeśli się uda to chciałbym osiągnąć dobry wynik w klasyfikacji generalnej tego cyklu. Co z tego będzie- czas pokaże. Następny start: Puchar Strefy MTB Sudety w Głuszycy.

Dystans MEGA (52 km) to DNF Gracjana Krzemińskiego (Mitsubishi Materials MTB Team), któremu awaria sprzętu w końcówce wyścigu i bliskie spotkanie z ponadwymiarowym kamieniem nie pozwoliły dowieźć prowadzenia do mety na własnym terenie i zwycięstwo Tomasza Dygacza (Odkrywcy Taurus Cycling Team). Drugi był Tomasz Pierwocha (MTB Team RMF FM – Heg), a trzeci Rafał Alchimowicz (Alchimowicz Bike Jelenia Góra). Agata Wawrzaszek wygrała wśród Pań, wyprzedzając Natalię Kołodziej – Skwarczyńską (Gomola Trans Airco) i Monikę Otulakowską (Rybczyński Bikes Remmers Team).

NA dystansie CLASSIC (32 km) triumfował Jakub Baszczyński z RK Aluminium Bike Team. Za nim uplasował się Szymon Stawowy, a trzecie miejsce zajął Adrian Boruta (CryoSpace). W klasyfikacji open kobiet pierwsza była, ze sporą przewagą, Dominika Niemiec (Eroe Racing Club), druga Emilia Czajka (Romet Factory Team), a trzecia Małgorzata Jurkiewicz.
Z kolei dystans FUN (18 km) wystartował jako ostatni o 11:30, ale zwycięzca pojawił się na mecie jako pierwszy uczestnik Bike Maratonu w Polanicy – Zdroju. Adrian Zając został najszybszym zawodnikiem tego wyścigu i wygrał klasyfikację open. Najszybszą zawodniczką była zaś Monika Dmochowska (Cyklo Grupa), wygrywając przy okazji kategorię KM (młodziczki).