TdP: Profesor Ackermann najszybszy w Katowicach

Drukuj
Sirotti

Lider wyścigu, Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe) wygrał we wspaniałym stylu finisz z peletonu w Katowicach, polskiej świątyni sprintu, na mecie 2. etapu Tour de Pologne.

Mistrz Niemiec, jadący w koszulce lidera Tour de Pologne, popisał się bardzo odważnym, wręcz ryzykownym finiszem na ostatnich metrach, gdy finiszując z peletonu lawirował między atakującymi chwilę wcześniej kolarzami. Kolarz Bora-hansgrohe slalomem przejechał z lewej strony na prawą, wyszedł na prowadzenie na ostatnich 50 metrach i pewnie wyprzedził jadącego mu na kole Alvaro Bodega (Quick-Step Floors). Niemiec umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Najwyżej sklasyfikowanym dziś Polakiem był Kamil Zieliński (Reprezentacja Polski), który był na 10. miejscu.

W ucieczce dnia na etapie z Tarnowskich Gór do Katowic (144,3km) jechali aktywni jak zawsze Polacy – Kamil Gradek (CCC Sprandi Polkowice) i Adam Stachowiak (Reprezentacja Polski), którym towarzyszyli Jan Bakelants (Ag2R La Mondiale), Jonthe Biermans (Katiusza-Alpecin) i Evgeny Shalunov (Gazprom Rusvelo). Ich przewaga wzrosła do około trzech minut i długo utrzymywała się na ty poziomie, ale im bliżej mety było, tym peleton podkręcał tempo. 30 kilometrów przed metą przewaga uciekinierów – już tylko trójki Gradek, Stachowiak, Shalunov, spadła poniżej minuty.

Peleton na ulicach Katowic pokonywał nie trzy, jak planowano, a cztery rundy ze względu na pomyłkę i jedną rundę mniej przy wyjeździe z Tarnowskich Gór. Gdy do mety pozostało nieco ponad 10 kilometrów, ucieczka została skasowana. Bez prób ucieczek peleton dojechał do ostatniego kilometra i dopiero tam długi finisz rozpoczęli Michał Podlaski (CCC Sprandi Polkowice) i Maciej Paterski (Reprezentacja Polski), rozbijając nieco szyki ekipom sprinterów. Kilku kolarzy oderwało się od peletonu na finiszowej prostej i zostali doścignięci na 100 metrów przed metą przez rozpędzonych sprinterów, w tym Ackermanna, który finiszował jak najbardziej doświadczeni sprinterzy z peletonu.

Wyniki 2. etapu:

1    Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe    3:16:39     
2    Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors          
3    Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo          
4    Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott          
5    Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates          
6    Niccolo Bonifazio (Ita) Bahrain-Merida          
7    Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ          
8    Mike Teunissen (Ned) Team Sunweb          
9    Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale          
10    Kamil Zieliński (Pol) Reprezentacja Polski

pokaż pełną listę

Klasyfikacja generalna po 2. etapie:

1    Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe    6:15:30     
2    Alvaro Hodeg (Col) Quick-Step Floors    0:00:08     
3    Jenthe Biermans (Bel) Katusha-Alpecin    0:00:11     
4    Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo    0:00:16     
5    Matteo Trentin (Ita) Mitchelton-Scott          
6    Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale          
7    Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team    0:00:17     
8    Michał Paluta (Pol) CCC Sprandi Polkowice    0:00:18     
9    Stephane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits    0:00:19     
10    Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates    0:00:20

pokaż pełną listę