Cykl Road Tour po przedostatnim etapie

Drukuj

Cezary Zamana zaplanował na sezon 2018 pięć wyścigów w swoim szosowym cyklu Road Tour. Za nami już czwarty z nich – w jego ramach amatorzy kolarstwa szosowego rywalizowali w miniony weekend w wyścigu Głowno Gold Race.

Wyzwaniem na malowniczej trasie był nie tylko jej interwałowy profil, ale również panujący tego dnia upał. Na trasach Głowno Gold Race stanęło niemal 250-osobowe grono zawodników i zawodniczek. Swoje wyścigi miały również dzieci w wieku przedszkolnym, które ścigały się na dostosowanej do ich możliwości trasie na terenie miasteczka zawodów. 

Gościem specjalnym i współorganizatorem zawodów był popularny kolarz Dariusz Baranowski, trzykrotny zwycięzca Tour de Pologne, który po zakończeniu udanej kariery z powodzeniem ściga się z w amatorskim peletonie zarówno na szosie, jak i w maratonach MTB. Reprezentujący barwy Danielo REMO Głowno Baranowski zajął 10. miejsce w swojej kategorii wiekowej na 100-kilometrowej trasie Pro.

 
 

Zwycięstwo w kategorii Open na długim dystansie należało do Radosława Rękawka (Ośka Warszawa). Doświadczony zawodnik najlepiej rozegrał finisz z kilkuosobowej grupy, wyprzedzając na kresce o sekundę Marka Maciejewskiego (TTC Bull Racing Team) i teamowego kolegę Adama Żubera.

Na start na dystansie 100 kilometrów zdecydowała się tylko jedna zawodniczka – była nią Aleksandra Sawicka (Absolute Bikes Team). Kolarka z Warszawy na pokonanie trasy potrzebowała trzech godzin i 11 minut.

Puchar dla najszybszego zawodnika dystansu ½ Pro trafił w ręce Roberta Miłogrodzkiego (GK Gryf Tczew), który znakomicie rozegrał finisz po dwuosobowej ucieczce w towarzystwie Macieja Arcipowskiego (Retro Stork Team). Dwie minuty później na mecie zjawił się Łukasz Sęk (Klub Kolarski Łowicz), zamykając podium Open.

Trzeci zawodnik przywiódł na metę dużą grupę kolarzy, w której znalazła się również zwyciężczyni kobiecej kategorii Open. Była nią Katarzyna Pernal (cyklomaniacy.pl), mająca dużą, sześciominutową przewagę nad drugą na mecie Sylwią Gajdką (PTC Alpina Pabianice). Na trzecim stopniu damskiego podium stanęła Malwina Pilarska (LUX Dwójka Diesel Truck Stryków).

 

 

 

 

Malwina Pilarska:

Wyścig Cisowianka Gold Race w Głownie jest dla mnie szczególnie bliski, ponieważ stamtąd właśnie pochodzę. Mamy tutaj bardzo ciekawe trasy z licznymi podjazdami i pięknymi widokami. Trasa wyścigu to treningowa runda Darka Baranowskiego, po której jeździł on przygotowując się do zawodowych wyścigów. Jest ona dość wymagająca, ale także urozmaicona. W tym roku było wyjątkowo bezpiecznie, ponieważ jeden odcinek został zmieniony. Zawodnicy na początku oczywiście ostro "rwali". Tempo było dość duże, więc trzeba było pracować, żeby utrzymać się w grupie. Jednak główny peleton porwał się, było dość wietrznie i bardzo upalnie. Na trasie można było spotkać wielu kibiców, co właśnie charakteryzuje ten wyścig. Trasa była wg mnie bardzo dobrze zabezpieczona, nie było niebezpiecznych sytuacji. Bardzo podoba mi się cały cykl Road Tour, ponieważ na wyniki nie trzeba czekać, od razu przychodzi SMS. Nie ma opóźnień, więc nie ma też zbędnych nerwów. Podobał mi się pomysł z nagrodami pieniężnymi dla 3 miejsc Open w kategoriach kobiet i mężczyzn. Osobiście jestem zadowolona z wyniku w tym roku, poprawiłam swój czas o kilka minut. Moja dyspozycja nie jest jeszcze w najwyzszym punkcie, ale powoli do tego zmierzam. Myślę, że ten wyścig był atrakcyjny nie tylko dla nas, Mastersów, ale także dla małych mieszkańców Głowna. Mogli oni popróbowac swoich sił w wyścigu po placu, na którym znajdowało się miasteczko wyścigu. Trochę za wysokie wpisowe w tym roku, ale wiadomo - jeśli ktoś chce się ścigać, musi się liczyć z wydatkiem.

Do końca sezonu w cyklu Road Tour 2018 pozostał już tylko jeden wyścig. Kolarze będą musieli zaczekać na rozstrzygnięcie klasyfikacji generalnej aż trzy miesiące – finał cyklu odbędzie się 16 września w Częstochowie. Na wyścig Częstochowa Trek Race warto będzie jednak czekać – na pięknych trasach biegnących przez Jurę Krakowsko-Częstochowską zawodnicy będą mieli wyjątkowego rywala. Będzie nim Jens Voigt, światowej sławy kolarz, który kilka lat temu zakończył swoją długą sportową karierę.

Lista wyników

Dystans Pro

1. Rękawek Radosław (Ośka Warszawa) 02:22:27.30
2. Maciejewski Marek (TTC BULL RACING TEAM) 02:22:28.28
3. Żuber Adam (OŚKA WARSZAWA) 02:22:28.38

(…)

1. Sawicka Aleksandra (ABSOLUTE BIKES TEAM) 03:11:03.00

Dystans ½ Pro

1. Miłogrodzki Robert (GK GRYF TCZEW) 01:22:41.40
2. Arcipowski Maciej (Retro Stork Team) 01:22:46.67
3. Sęk Łukasz (Klub Kolarski Łowicz) 01:24:12.26

(…)

1. Pernal Katarzyna (cyklomaniacy.pl) 01:24:18.63
2. Gajdka Sylwia (PTC ALPINA PABIANICE) 01:30:12.90
3. Pilarska Malwina (LUX Dwójka Diesel Truck Stryków) 01:32:40.87