Znamy akademickich mistrzów Polski 2017

W weekend rozegrane zostały Akademickie Mistrzostwa Polski XC. Impreza odbyła się w Parku Śląskim w Chorzowie. Najlepszy wśród studentów był Piotr Konwa (Uniwersytet Zielonogórski) a wśród studentek złoty medal zdobyła Paula Gorycka (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

Podczas dwudniowej rywalizacji wzięło udział blisko 250 zawodników z 40 uczelni w Polsce. Na rozgrzewkę pierwszego dnia odbyła się jazda indywidualna na czas MTB. Do pokonania było okrążenie 1 rundy czyli 5,5 km. Trasa była śliska po piątkowych opadach, co wymagało odpowiednich umiejętności technicznych, aby nie tracić cennych sekund na każdym z zakrętów. Czasówkę wśród kobiet wygrała Karolina Cierluk z Politechniki Wrocławskiej, która pokonała po zaciętej walce Paulę Gorycką (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) i Barbarę Borowiecką (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Warto dodać, że tylko 4 kobiety zeszły poniżej 16 minut, a pierwsza trójka zmieściła się w przedziale 30 sekund. Wśród studentów bezkonkurencjny okazał się Piotr Konwa z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Podium uzupełnił drugi na mecie Michał Topór (AGH Kraków) i Maciej Jeziorski (Uniwersytet Warszawski), który uplasował się na 3 miejscu. W międzyczasie zostały rozgerane wyścigi dla dzieci.

W niedzielę odbyły się wyścigi ze startu wspólnego. Trasa w Parku Śląskim była miejscami bardzo szeroka, co sprzyjało współpracy zawodników w mniejszych grupkach. Wśród kobiet już na pierwszym okrążeniu wyłoniła się 5-osobowa czołówka, która między sobą rozegrała walkę o medale. Najlepiej z nich poradziła sobie Paula Gorycka, która samotnie minęła linię mety. Ze stratą 30 sekund do triumfatorki na metę wpadła Iwona Kurczab z Politechniki Wrocławskiej. Na najniższym stopniu podium stanęła Karolina Cierluk, która wygrała dzień wcześniej rywalizację w czasówce.

Panowie do przejechania mieli 7 rund. Wśród mężczyzn ponownie najlepszy okazał się Piotr Konwa, który na trasie zaliczył upadek. Na kolejnym miejscu sklasyfikowany został Krzysztof Łukasik (Politechnika Warszawska), który do końca wyścigu stoczył emocjonujący pojedynek z trzecim na mecie Karolem Michalskim z Uniwersytetu Warszawskiego.