Polskie grupy szosowe 2017

Sezon szosowy 2017 na świecie rozpoczął się już jakiś czas temu. Wśród ekip z naszego kraju starty rozpoczęła tylko ekipa CCC Sprandi Polkowice, z kolei reszta grup przygotowuje się do startu sezonu krajowego. W jednym miejscu zebraliśmy składy polskich drużyn oraz informacje o dokonanych transferach.

 

 

 

CCC Sprandi Polkowice

Od wielu lat jedyna polska ekipa, która stara się nawiązywać kontakt ze światowym peletonem. W tym sezonie skład ekipy został gruntownie przemeblowany. Z drużyny odeszli Victor de la Parte (do Movistar Team), Davide Rebellin (do Kuwait-Cartucho.es), Adrian Honkisz (do Wibatech 7r Fuji), Grzegorz Stępniak (do Wibatech 7r Fuji), Eryk Latoń (do Team Hurom), Josef Cerny (do Elkov-Author), Bartłomiej Matysiak i Jarosław Marycz. Z kolei Tomasz Kiendyś i Sylwester Szmyd zakończyli długoletnie kariery sportowe. Najbardziej medialnym transferem tej grupy w tym roku było pozyskanie Marcina Białobłockiego z One Pro Cycling, która straciła licencję prokontynetalną. Będzie on na pewno wzmocnieniem podczas drużynowych czasówek i szansą na miejsca w TOP10 podczas płaskich etapów w indywidualnej jeździe na czas na największych wyścigach. Do Jana Hirta, który ma być ważnym punktem podczas setnego Giro'd Italia, dołączyli Michal Schlegel i Frantisek Sisr (oboje z młodzieżówki AWT-Greenway). Dla pierwszego z nich będzie to ostatni sezon w kategorii U-23 i szansa na pokazanie się z dobrej strony w pagórkowatym terenie np. tak jak w poprzednich latach na Czech Cycling Tour, gdzie dwukrotnie plasował się w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Frantisek Sisr z kolei powinnien razem z Simonem Ponzim i Janem Tratnikiem stanowi o sile sprinterskiej części ekipy po odejściu Grzegorza Stępniaka. Wymieniony wcześniej Tratnik to mistrz Słowenii ze startu wspólnego w poprzednim sezonie i dwukrotnym zwycięzca w klasyfikacji generalnej East Bohemia Tour. Dobrze radzi sobie w wyścigach UCI niższej kategorii i powinnien w nich zdobyć dużo punktów do rankingu Europe Tour. Poza transferami, które dokonała ekipa najmocniejszym punktem powinnien być Maciej Paterski, który jest główną nadzieją na dobre występy w wyścigach worldtourowych.

Pełny skład CCC Sprandi Polkowice na 2017: Adrian Kurek, Branislau Samoilau, Kamil Małecki, Jakub Kaczmarek, Łukasz Owsian, Maciej Paterski, Mateusz Taciak, Michał Paluta, Nikolay Mihaylov, Patryk Stosz, Piotr Brożyna, Alan Banaszek, Marcin Białobłocki, Felix Grossschartner, Jan Hirt, Leszek Pluciński, Marcin Mrożek, Michal Schlegel, Simone Ponzi, Jan Tratnik i Frantisek Sisr.

 
 

 

Wibatech 7r Fuji

Po świetnym początku zeszłego sezonu poprzeczka na ten rok na pewno ustawiona jest równie wysoko. Ekipa straciła zwycięzcę etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego Dariusza Batka, ale do składu doszło dwóch kolarzy z CCC - Adrian Honkisz i Grzegorz Stępniak. Honkisz będzie z pewnością chciał zastąpić Dariusza Batka i pokazać się w górskim terenie jadąc na własne konto. Grzegorz Stępniak i Sylwester Janiszewski stworzą bardzo mocny duet na sprinterskie końcówki i nie powinni mieć problemów z wygrywaniem etapów na polskich wyścigach. Do drużyny doszli także Dominik Oborski, który zwiększy siłę zespołu na górskich trasach i Wojciech Sykała, który będzie chciał pokazać się z dobrej strony na kryteriach i płaskich etapach wspomagając swoich sprinterów. W składzie pozostaje lider ekipy Marek Rutkiewicz (wicemistrz Polski 2016), równie doświadczony Jacek Morajko, Andrzej Bartkiewicz - mocny na czas i wspomniany wcześniej Sylwester Janiszewski. Skład zamyka pozyskany w tym roku Niemiec Jakob Roithmeier.

Pełny skład Wibatech 7r Fuji na 2017: Andrzej Bartkiewicz, Adrian Honkisz, Sylwester Janiszewski, Jacek Morajko, Dominik Oborski, Jakob Roithmeier, Marek Rutkiewicz, Grzegorz Stępniak i Wojciech Sykała.

 

 
 

 

Team Hurom

Prowadzona przez Andrzeja Sypytkowskiego ekipa w tym roku uzyskała licencję kontynentalną. Budowę składu oparto na młodszych zawodnikach (urodzonych po 1990 roku). Z poprzedniego roku zostali Wojciech Franczak i Mikołaj Gutek. Z CCC przyszedł Eryk Latoń, który będzie sprinterem tej ekipy. W zeszłym roku najlepszym jego wynikiem było 2. miejsce w Pucharze Ministra Obrony Narodowej i 9. miejsce w Classica de Almeria. Kolejni zawodnicy to powracający z zagranicznych wojaży - Emanuel Piaskowy i Wojciech Migdał po dwóch latach spędzonych w Cycling Academy, gdzie nie znaleźli miejsca w tym sezonie powracają do kraju. Piaskowy to mocny góral a Migdał jest aktywny zawodnikiem, lubiącym zabierać się w ucieczki. Liderem drużyny na ciężkie wyścigi i etapówki po górach powinnien być Bartosz Warchoł, który przychodzi do Team Hurom z czeskiej ekipy Whirlpool-Author. Skład na ten moment zamyka Konrad Tomasiak ścigający się w zeszłym sezonie dla Start-Vaxes Cycling Team. Jego atutem jest dobra jazda na czas w krótkich czasówkach, czego potwierdzeniem jest wygrany prolog w Wyścigu Dookoła Mazowsza w 2015 roku. Według zapowiedzi włodarzy ekipy do składu mają dołączyć kolejni zawodnicy. Obecnie Team Hurom przebywa na zgrupowaniu w Calpe szykując się do wiosennych startów.

Pełny skład Team Hurom na 2017 (stan na 11.02.17r.): Wojciech Franczak, Mikołaj Gutek, Eryk Latoń, Wojciech Migdał, Emanuel Piaskowy, Konrad Tomasiak oraz Bartosz Warchoł.

 
 

 

Voster Uniwheels Team

To kolejna nowa ekipa kontynetalna, która podobnie jak Team Hurom powstała na bazie amatorskie ekipy. Dyrektorem sportowym będzie Mariusz Witecki. Liderem i kapitanem drużyny będzie Mateusz Komar, który zeszły sezon może zaliczyć do bardzo udanych - triumfował w Koronie Kocich Gór i na etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Drugim mocnym ogniwem i liderem na cięższe wyścigi powinnien być były zawodnik Verva ActiveJet Adam Stachowiak dobrze radzący sobie w górskim terenie i na czas. Mateusz Grabis ma duży potencjał w pagórkowatym terenie, co potwierdził na Pucharze Uzdrowisk Karpackich, plasując się na 4. miejscu. Mateusz Nowaczek i Przemysław Sobieraj są zawsze aktywni. Jakub Najs z pewnością ma duże ambicje, by pokazać się z dobrej strony w jeździe indywidualnej na czas. Do składu dołączyli także wychowankowie KTK Kalisz Dawid Czubak i Szymon Krawczyk, dla których będzie to pierwszy rok w peletonie kolarskiej elity. Będą oni łączyć ściganie na szosie ze startami na torze. Skład zamykają zawodnicy, którzy pozostali ze składu w poprzednim roku czyli: Artur Krasnodębski i pomysłodawca projektu Voster Uniwheels Team Krzysztof Parma.

Pełny skład Voster Uniwheels na 2017: Mateusz Komar, Adam Stachowia, Dawid Czubak, Mateusz Grabis, Artur Krasnodębski, Szymon Krawczyk, Jakub Najs, Mateusz Nowaczek, Krzysztof Parma i Przemysław Sobieraj.

 
 

 

 

Domin Sport

Mocna ekipa, która obok Wibatech 7r Fuji utrzymała status kontynetalny. W składzie pozostają Kamil Zieliński i Artur Detko, którzy powinni grać główne skrzypce. Obok nich zostają Jarosław Rębiewski, który będzie służył dobrą radą i swoim doświadczeniem a także Patryk Kostecki, łączący starty na szosie z przełajami. Po odejściu Mateusza Komara do Vostera lukę po nim będą musieli zapełnić: Kacper Gronkiewicz, Adrian Kucharek i Piotr Skarżyńki. Dwaj ostatni w zeszłym roku ścigali się u Adama Wadeckiego w Krismarze, a Kacper Gronkiewicz jeździł w Teamie De Rosa Rybnik i z pewnością będzie chciał wykorzystać każdą szansę w sprinterskich końcówkach. Docelowo do składu ma dołączyć jeszcze dwóch kolarzy, których nazwisk jeszcze nie podano.

Pełny skład Domin Sport na 2017 (stan na 11.02.17r.): Kamil Zieliński, Artur Detko, Jarosław Rębiewski, Patryk Kostecki, Adrian Kucharek, Piotr Skarżyński i Kacper Gronkiewicz. 

 
 

 

Verva Activejet Team

W zeszłym roku roku druga z polskich ekip obok CCC Sprandi Polkowice z licencją prokontynentalną. W tym roku brak informacji, co do statusu ekipy. Szans na utrzymanie w 2. dywizji nie ma. Bardziej realny wydaje się spadek do poziomu kontynentalnego, ale co tak naprawdę dzieję się w tym kierunku nie wiadomo - ze strony grupy brak jakichkolwiek informacji. Ze składu odszedł Hiszpan Jordi Simon do drużyny Soul Brasil Pro Cycling Team. Z kolei w ostatnich dniach kontrakt z ekipą Elkov - Author podpisał Jiri Polnicky, który był silnym punktem ekipy Piotra Kosmali w poprzednim sezonie. Dla Czecha będzie to kolejny sezon spędzony w ekipie z Hradec-Kralove po roku ściganiu w polskiej ekipie. Z ekipy odchodzi także Adam Stachowiak, który przechodzi do zespołu Voster Uniwheels.

Ważne kontrakty na 2017 mają: Stanisław Aniołkowski, Adrian Banaszek, Norbert Banaszek, Paweł Bernas, Paweł Franczak, Kamil Gradek, Jonas Koch i Daniel Staniszewski.

 

 

TC Chrobry Scott Głogów

Pierwsza z dwóch młodzieżowych ekip w naszym zestawieniu. Podopieczni Bolesława Bałda będą się ścigać w bardzo młodym i zdeterminowanym składzie, któremu piecze będzie sprawował wicemistrz Polski do lat 23 ze Świdnicy Piotr Konwa. W drużynie zostają zawsze waleczni i gotowi do walki: Kamil Turek, Damian Wsół, Dawid Gieracki i Jędrzej Borowski. Pozostała siódemka to kolarze przechodzący z kategorii juniorskiej do orlika, którzy będą mieli okazję spróbować swoich sił w wyścigach starszej kategorii. Są nimi: Jąkała, Artur Jatczak, Łukasz Ochocki, Adam Jagieła, Jakub Murias, Dawid Kloc i Paweł Szóstka. Głównym celem dla głogowskich zawodników będzie pokazanie się z jak najlepszej strony w czerwcowych Mistrzostwach Polski i nawiązanie walki z najlepszymi w Karpackim Wyścigu Kurierów.

Pełny skład TC Chrobry Scott Głogów na 2017: Jakub Jąkała, Artur Jatczak, Łukasz Ochocki, Adam Jagieła, Jakub Murias, Dawid Kloc, Jędrzej Borowski, Damian Wsół, Dawid Gieracki, Paweł Szóstka, Kamil Turek.

 
 

Krismar Big Silvant

Kolejna młoda ekipa, która swoją siedzibę ma na Mazurach. Skład oparty głównie na młodych zawodnikach z kategorii młodzieżowej. Najstarszym z nich jest 25-letni Bartosz Grochowski, który powinnien być kapitanem i głową drużyny prowadzonej przez byłego Mistrza Polski Adama Wadeckiego.

Pełny skład Krismar Big Silvant na 2017: Paweł Kostrubski, Patryk Wewiór, Dominik Wewiór, Bartłomiej Rajch, Kamil Walecki, Krystian Ragus, Sebastian Matusiak, Mateusz Pachucki i Bartosz Grochowski.

 

 

 

 

Podsumowując

Sezon 2017 zbliża się wielkimi krokami i na pewno będzie bardzo zacięty. Wydaje się, że drużyna Wibatechu po dokonaniu kolejnych wzmocnień będzie w stanie nawiązać równoległą walkę o najwyższe miejsca z pomarańczowymi. Ciekawie wyglądają także składy Team Hurom i Voster Uniwheels Team, które oparte są na młodych zawodnikach. W Domin Sport główne skrzypce powinnien grać duet Kamil Zieliński i Artur Detko. Wielką zagadką jest pozycja drużyny Vervy Activejet. Młode ekipy Chrobrego i Krismar będą chiały utrzeć nosa "starym wyjadaczom" i nieco namieszać w końcowych klasyfikacjach. Warto dodać, że w peletonie na pewno będą obecne młodzieżowe drużyny: Tarnovia Tarnowo Podgórne czy Mostostal Puławy, lecz ich składy nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

Podobne artykuły