Podsumowanie sezonu grupy Kross

Kross Racing Team podsumowuje sezon 2014

Jedna z czołowych polskich grup MTB posiadających status UCI MTB Team podsumowuje sezon 2014, który obfitował w wiele sukcesów. To już dziewiąty rok, kiedy możemy podziwiać wyczyny Kross Racing Team na trasach wyścigów MTB.

U źródła sukcesów ekipy firmowej Kross w 2014 roku leży o dziwo sukces nie w pełni sportowy, lecz organizacyjny. Otóż po raz pierwszy Kross Racing Team został zarejestrowany w UCI, zdobywając status UCI MTB Team, co otworzyło zawodnikom tej grupy drzwi do wielu prestiżowych wyścigów z najwyższej światowej półki.

Kiedy zarząd grupy uporał się z formalnościami, można było rozpoczynać sezon. Pierwszym poważnym startem grupy zakończonym sukcesem był austriacki wyścig Kamptal Klassik, odbywający się na samym początku kwietnia. To właśnie tam Anna Szafraniec zdobyła 2. miejsce, natomiast Katarzyna Solus-Miśkowicz uplasowała się tuż za podium na 4. lokacie. Już tydzień później w chorwackim wyścigu cross country Kamenjak Rocky Trails Szafraniec była 2., a Solus-Miśkowicz 3. Zarówno na wyścigu w Austrii, jak i Chorwacji, do zdobycia było sporo punktów UCI.

W międzyczasie dobrze na krajowym podwórku spisała się Katarzyna Solus-Miśkowicz oraz Kornel Osicki, którzy zajęli czołowe lokaty podczas wyścigów PP XC.

Następnym zagranicznym wyzwaniem był prestiżowy wyścig kat. C1 w Austrii - Grazer Bike - gdzie rywalizacja toczyła się w formule XC. Kolejne drugie miejsce w sezonie zaliczyła Anna Szafraniec, która w tym wyścigu musiała uznać jedynie wyższość ubiegłorocznej zwyciężczyni klasyfikacji generalen Pucharu Świata - Tanji Žakelj. Ponad to Anna Szafraniec w lipcu wygrała wyścig kat. HC - Copa Catalana w Andorze.

Poważnym sprawdzianem dla zawodników Kross był Puchar Świata w Novym Mescie na Morave, gdzie Katarzyna Solus-Miśkowicz uplasowała się na 17. miejscu a Anna Szafraniec na 31. Tydzień później Solus-Miśkowicz stanęła również na starcie PŚ w Albstadt, gdzie zajęła 21. lokatę.

Wielkim sukcesem ekipy Kross okazały się Mistrzostwa Europy XC w niemieckim Sankt Wendel, które odbywały się na początku czerwca. Świetną 9. lokatę zajęła Kasia Solus-Miśkowicz, a równie dobrze wypadła Anna Szafraniec, docierając do mety na 15. pozycji, przez co Kross miał dwie zawodniczki w czołówce europejskiego czempionatu.

W tym okresie również Michalina Ziółkowska nie mogła narzekać na formę, gdyż zdobywała wysokie pozycje zarówno w Pucharze Czech, jak i w Mistrzostwach Europy w XCM.

Trzeba wspomnieć o dominacji Polek w Pucharze Czech, gdzie Anna Szafraniec wygrała klasyfikację generalną, co było poprzedzone wieloma sukcesami w tej serii. Również Kasia Solus-Miśkowicz błyszczała na trasach naszych południowych sąsiadów.

Wiele punktów zdobywanych podczas wyścigów kalendarza UCI pozwoliło na start w Mistrzostwach Świata zarówno Ani i Katarzynie. Zawodniczki na Mistrzostwach Świata spisały się bardzo dobrze i solidnie, meldując się odpowiednio na 16. i 17. lokacie.

Na krajowym podwórku w oczy rzucają się przede wszystkim dwa ogromne sukcesy ekipy. W Żerkowie Kasia Solus-Miśkowicz została vice-mistrzynią Polski w XC, natomiast w Obiszowie Anna Szafraniec wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w maratonie.

Poza tym zawodnicy Krossa niejednokrotnie przyjeżdżali w czołówce pozostałych wyścigów krajowych. Niesposób opisać wszystkie sukcesy Krossa w tym roku, co bardzo cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć na przyszły rok. Na pewno będzie się działo.