Kowal i Szafraniec Mistrzami Polski XCM

Mistrzostwa Polski w maratonie XCM, Obiszów, 14.09.2014 r.

Mariusz Kowal (JBG-2) oraz Anna Szafraniec (Kross Racing Team) wywalczyli w Obiszowie tytułu Mistrzów Polski elity w maratonie MTB. W kategorii młodzieżowej mistrzowskie koszulki zdobyli Bartłomiej Wawak (JBG-2) i Rita Malinkiewicz (Goodman Zator).

W niedzielę czołówka polskiego MTB zawitała do Obiszowa, który stał się areną rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski w maratonie MTB. O mistrzowskie tytuły walczyły kategorie elity oraz orlików. Swój wyścig mieli także amatorzy nieposiadający licencji. Wyścig rozgrywany był w Obiszowskim Bike Parku na bardzo trudnej trasie, co podkreślało wielu ze startujących zawodników. Mężczyźni mieli tego dnia do pokonania dystans 105 km, a kobiety musiały przejechać 70 km.

Walka w elicie mężczyzn przebiegała pod dyktando zawodników ekipy JBG-2 Professional MTB Team. Mistrzem Polski w elicie mężczyzn został Mariusz Kowal (JBG-2), docierając do mety razem ze swoim drużynowym kolegą - Bartłomiejem Wawakiem, który wywalczył jednocześnie mistrzowski tytuł w kategorii orlika (do lat 23). Duet ten miał 3 minuty i 24 sekundy przewagi nad kolejną dwójką z JBG-2 - braćmi Adrianem i Piotrem Brzózkami. Ostatecznie po srebro w elicie sięgnął Adrian, a brąz przypadł Piotrowi. W kategorii do lat 23 srebrny medal zdobył Michał Kowalczyk (Eurobike Kaczmarek Electric Team), a brąz przypadł Maciejowi Jeziorskiemu (Sante BSA Whistle).

Wśród elity kobiet walkę dosłownie zdominowała Anna Szafraniec (Kross Racing Team), która dotarła do mety z przewagą 16 minut i 38 sekund nad kolejną zawodniczką i pewnie sięgnęła po biało-czerwoną koszulkę Mistrzyni Polski. Szafraniec od startu pewnie zmierzała po tytuł, a jej zwycięstwo praktycznie przez ani jedną chwilę nie było zagrożone. Za Anną Szafraniec wyścig ukończyła kolejna z rewelacji mistrzostw w Obiszowie - Rita Malinkiewicz (Goodman Zator), która zdobyła złoty medal w kategorii młodzieżowej do lat 23 oraz srebro w elicie. Brązowy medal elity wywalczyła Karolina Kozela (Cyclo Trener Team). W kategorii orlik srebro zdobyła Monika Żur (4F Racing Team), a brąz zdobyła Karolina Cierluk (Bioam Racing Team).

Wśród amatorów na dystansie 70 km po zwycięstwo sięgnął Andrzej Kaiser (Eurobike Kaczmarek Electric Team), a na dystansie krótszym (35 km) najlepszy okazał się Piotr Iciaszek (Jama Wałbrzych).

Należy wspomnieć również, że w Obiszowie pojawił się Minister Sportu i Turystyki Andrzej Biernat, którego wizyta wiązała się z rozpoczęciem Narodowego Projektu Rozwoju Kolarstwa.