Matysiak najszybszy na otwarciu Grodów

Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich (kat. 2.1), 9-11.05.2014 r

Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) dzięki sprintowi na finałowej rundzie kryterium w Legnicy, wywalczył żółtą koszulkę wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Na punkty kryterium poprzedzające Grody wygrał natomiast Paweł Bernas (BDC MarcPol Team).

Bartłomiej Matysiak,CCC Polsat Polkowice,ActiveJet Team,Paweł Franczak

Tradycyjnie w przeddzień pierwszego etapu Szlakiem Grodów Piastowskich, kryterium uliczne w Legnicy rozdzieliło koszulki pośród kolarzy koszulki liderów poszczególnych kategorii. Zawodnicy mieli dziś do pokonania 20 rund po 1,6 km każda. Oczywiście jak przystało na kryterium, kolarze na każdym okrążeniu walczyli o punkty. Na każdym okrążeniu najlepiej finiszujący mogli zdobyć kolejno 2 oraz 1 punkt, natomiast na tzw. tłustych rundach, które stanowiły finisze na 5, 10, 15 oraz 20 okrążeniu, zawodnicy mogli zdobyć kolejno 5, 3, 1 oraz 1 punkt. O koszulki poszczególnych klasyfikacji natomiast zawodnicy walczyli na 4 ostatnich rundach.

Tempo kryterium od początku było mocne, a wśród punktujących na pierwszych rundach znaleźli się tacy kolarze jak: Stachowiak (BDC MarcPol), Bulik (Rep. Polski) czy Marycz (CCC Polsat Polkowice). Pierwsze tłuste okrążenie wygrał natomiast Paweł Bernas, który 5 punktów wywalczył dzięki długiemu finiszowi.

Próba długiego finiszu była dziś dobrym rozwiązaniem, gdyż przed metą znajdował się prawie 90 stopniowy zakręt, w którym momentami było bardzo ciasno. Dzięki takim skokom punktowali m.in. Bartkiewicz (Rep. Polski) oraz Kadlec (Dukla Praha). Kolejne tłuste okrążenie padło natomiast łupem Jana Kaducha (Bauknecht Author), za którym finiszował Bernas, zgarniając 3 punkty i wychodząc jednocześnie na prowadzenie w kryterium. Na 11. rundzie Bernas był drugi, natomiast na kolejnej do swojej puli dołożył kolejne 2 punkty. Decydująca o losach kryterium była runda 15., której komplet punktów, dzięki umiejętnemu rozprowadzeniu kolegów z BDC MarcPol Team, również padł łupem Pawła Bernasa. W tym momencie wiadomo już było, że zawodnik BDC MarcPol zwycięży dziś na punkty.

Na ostatnich okrążeniach natomiast rozpoczęła się walka o koszulki liderów sponsorów poszczególnych klasyfikacji. 17. runda padła łupem Eryka Latonia (BDC MarcPol Team), dzięki czemu Latoń ubierze jutro koszulkę najlepszego młodzieżowca. W koszulce klasyfikacji górskiej wystąpi jutro Yuriy Vasyliv (Stolting), naszybszy na okrążeniu 18. Koszulka rankingu punktowego przypadła Vojtechowi Haceckemu (Dukla Praha). Ostatnia runda natomiast zadecydować miała, kto ubierze na starcie jutrzejszego etapu w Świdnicy koszulkę lidera wyścigu. W walce o trykot lidera najbardziej aktywni byli kolarze CCC Polsat Polkowice, których można śmiało uznać za gospodarzy imprezy. Kolarze w pomarańczowych strojach ustawili na finałowej rundzie swój pociąg i rozpoczęli rozprowadzanie Bartłomieja Matysiaka na finisz. Matysiak ryzykownie i na pełnym gazie wszedł w ostatni zakręt, czego o mały włos nie przypłacił upadkiem, lecz udało mu się najszybciej minąć linię mety. Dzięki temu w żółtej koszulce lidera zobaczymy jutro Bartłomieja Matysiaka.