Górskie MP: Podlaski i Piaskowy

Górskie Mistrzostwa Polski, Jelenia Góra, 24-25.08.2013

Michał Podlaski (Bank BGŻ Team) został górskim mistrzem Polski elity. Na mecie pokonał dwóch zawodników CCC Polsat Polkowice: Marka Rutkiewicza i Łukasza Owsiana. Wśród zawodników do 23 lat triumf odniósł Emanuel Piaskowy (TKK Pacific Toruń).

Wyścig elity mężczyzn oraz orlików był ostatnim i najbardziej widowiskowym akcentem jeleniogórskich mistrzostw. Zawodnicy mieli do pokonania 143,2km. Na starcie znalazło się ponad 100 kolarzy, którzy rywalizowali na wymagających ośmiu rundach czempionatu.

Początek wyścigu obfitował w liczne akcje, których podejmowało się wielu zawodników z niemal wszystkich ekip. Kilku i kilkunastoosobowe odjazdy były jednak sukcesywnie likwidowane przez peleton, w którym tempo nadawały przede wszystkim polskie grupy zawodowe: CCC Polsat Polkowice, BDC MarcPol Team, Bank BGŻ czy Las Vegas Energy Drink Team.

W połowie wyścigu doszło do znaczącej akcji. Uformowała się ucieczka, w której znalazło się ośmiu mocnych kolarzy: Michał Podlaski i Dariusz Batek (Bank BGŻ Team), Kamil Zieliński i Artur Detko (Las Vegas Power Energy Drink), Marek Rutkiewicz, Łukasz Owsian i Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) orazPiotr Kirpsza (BDC MarcPol Team).

Z tyłu znajdowało się kilka grup pościgowych oraz mocno okrojony peleton. Nad pierwszą pogonią odjeżdżająca ósemka szybko zyskała ok. 1,5min przewagi. Na piątej rundzie do odjazdu zdołało przeskoczyć pięciu zawodników: Paweł Cieślik i Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team), Wojciech Halejak (Las Vegas Power Energy Drink), Leszek Pluciński (BDC MarcPol Team) oraz Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice).

Sytuacja była dość klarowna przez dłuższy czas. Dopiero na przedostatnim okrążeniu z pierwszej grupy na atak zdecydowała się trójka zawodników: Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink), Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice) i Dariusz Batek (Bank BGŻ Team), którzy na nieco ponad 30km przed metą mieli wypracowane 40 sekund przewagi nad kolejną grupą. Dwaj śmiałkowie zostali jednak dogonieni, a ostatnią rundę wspólnie rozpoczęła dwójka kolarzy: Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) i Michał Podlaski (Bank BGŻ Team). Zdołali oni wypracować kilkunastosekundową przewagę nad grupką w składzie: Cieślik, Matysiak, Pluciński, Owsian, Zieliński i Taciak.

Michał Podlaski (Bank BGŻ) po kilku latach w czołówce wielu wyścigów w końcu postawił kropkę nad i

W końcówce lepszy okazał się zawodnik młodego pokolenia. 25-latek z Bank BGŻ Team pokonał doświadczonego Rutkiewicza o 8 sekund, samotnie przekraczając linię mety. Trzecie miejsce wywalczył kolega popularnego Rutka z ekipy, Łukasz Owsian, który zdołał odskoczyć na końcowych kilometrach.

Wśród zawodników do 23 lat triumfatorem został Emanuel Piaskowy (TKK Pacific Toruń), który o 10 sekund pokonał swojego kolegę z drużyny, Bartosza Warchoła. Brąz wywalczył Patryk Stosz (TC Chrobry Lasocki Głogów), który ukończył zmagania w Jeleniej Górze 17 sekund za zwycięzcą.

Wyniki wszystkich kategorii dostępne są na stronie organizatora, Grabek Promotion, tutaj.