Lotto Mazovia Tour: Wyścig dla Sapy

56. Międzynarodowy Wyścig Dookoła Mazowsza Lotto Mazovia Tour 2013, kategoria 2.2 UCI , 22-27.07.2013, BGŻ Pro Liga

Marcin Sapa (BDC MarcPol) został triumfatorem 56. Lotto Mazovia Tour. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął jego kolega z ekipy, Robert Radosz. Trzeci był Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice).Dobry początek
Już na prologu tegorocznego wyścigu Dookoła Mazowsza z jak najlepszej strony pokazali się kolarze BDC MarcPol. Impreza odbywała się na terenach, w których znajduje się siedziba głównego sponsora drużyny.

Triumfatorem Memoriału Marka Cichosza, nazwanego na cześć zmarłego kolarza, został Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol). Co ciekawe, wyścig miał formułę kryterium, ale jego zwycięzcą zostawał kolarz, który najszybciej pokonał jedno okrążenie wyścigu. Takie rozwiązanie doprowadziło do ożywionej jazdy wielu ekip. Zwycięzcą Memoriału w klasyfikacji punktowej został Tomasz Kiendyś (CCC Polsat Polkowice), który na lotnych finiszach zgromadził ich 20. Na drugi był Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) – 13, a trzeci Ukrainiec Maksim Wasiliew (ISD Continental) - 10 pkt.

Wyniki prologu nie były zaliczane do klasyfikacji generalnej wyścigu.

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) zwyciężył na 1. etapie wyścigu

Pierwszy etap dla sprinterów
162-kilometrowy odcinek ze startem i metą w Kozienicach był typowo sprinterską rozgrywką. Na mecie stawił się okrojony po kraksie peleton, z którego najszybciej finiszował dobrze rozprowadzony Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice). Na mecie wyprzedził on Adama Wadeckiego (Las Vegas Power Energy Drink) oraz Jonasa Kocha (LKT Brandenburg). Kolarz "Pomarańczowych" objął jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.

W sprincie nie brał udziału Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol), zwycięzca prologu, który uczestniczył w kraksie na pierwszym okrążeniu dzisiejszego odcinka.

Wysokie Mazowieckie dla Białorusina
Drugi etap wyścigu liczył sobie 184km i prowadził z Warszawy-Wesoła do Wysokiego Mazowieckiego. Podobnie jak na pierwszym odcinku, również i tutaj peleton zachowywał się nerwowo, czego skutkiem były liczne kraksy. Peleton dzielił się też z powodu silnego wiatru, co dodatkowo utrudniało rywalizację. Dużą stratę odniósł Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice), dotychczasowy lider, który również leżał na asfalcie. Z powodu obrażeń odniesionych podczas upadku z wyścigu musieli się wycofać m.in. Konrad Dąbkowski (BDC MarcPol) i zajmujący wysoką lokatę Adam Wadecki (Las Vegas Power Energy Drink).

Etapowym zwycięzcą został Białorusin Siarhiej Papok (Belarus National), który był najszybszy z 30-osobowej grupy. Na mecie wyprzedził dwóch kolarzy Banku BGŻ: Błażeja Janiaczyka oraz Tomasza Smolenia. Białorusin został również nowym liderem wyścigu.

Szybka Łomża
160-kilometrowy odcinek z Wysokiego Mazowieckiego do Łomży stał pod znakiem licznych ataków i wysokiego tempa jazdy. Trasa była dodatkowo mocno pofałdowana i trudna technicznie z powodu licznych zakrętów i ciasnych dróg.

O losach trzeciego etapu zadecydował finisz z peletonu. Po raz drugi z rzędu najszybszy okazał się aktualny lider wyścigu Siarhiej Papok (Belarus National). Białorusin pokonał na mecie Łukasza Owsiana (CCC Polsat Polkowice) i Błażeja Janiaczyka (Bank BGŻ).

Drużynówka dla Niebieskich
Piątkowy poranek wyścigu stał pod znakiem jazdy drużynowej na czas. 26-kilometrowy odcinek wokół Nowego Dworu Mazowickiego był poprowadzony po szybkiej, dość łatwej technicznie trasie.

Drużyna BDC MarcPol zwyciężyła na etapie jazdy na czas

Najlepiej na tym etapie spisali się podopieczni Dariusza Banaszka. Kolarze BDC MarcPol wyprzedzili o 4 sekundy zespół CCC Polsat Polkowice wykręcając niesamowitą prędkość średnią 53,4km/h. Trzecie miejsce zajął kontynentalny zespół ISD, w którym jedzie m.in. Vitaliy Popkov. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Marcin Sapa (BDC MarcPol).

Popołudniowy, piąty etap Mazovia Tour, to z kolei 113-kilometrowy odcinek, również ze startem i metą w Nowym Dworze Mazowieckim. Pomimo porannej czasówki kolarze ani myśleli o spokojnej jeździe. Niewielkie różnice w generalce skłaniały do ataków i walki o bonifikaty. Sekundy zyskali dzięki nim m.in. dwaj kolarz BDC MarpcPol - lider wyścigu Marcin Sapa oraz Robert Radosz, który dzięki temu awansował na drugie miejsce w generalce.

Najlepszy na mecie okazał się po raz drugi Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice). Na mecie wyprzedził on Williego Willwohla (LKT Team Brandenburg) oraz Tomasza Smolenia (Bank BGŻ).

Ostatni etap dla Willwohla
Do ostatniego etapu, prowadzącego wokół Nowego Dworu Mazowieckiego, kolarze przystąpili w bojowych nastrojach. Niepokonani okazali się jednak podopieczni Dariusza Banasza. BDC MarcPol aktywnie broniło żółtej koszulki Marcina Sapy nie pozwalając na odjazdy zagrażającym mu w generalce zawodnikom.

Końcówkę znakomicie rozegrali Niemcy z drużyny LKT Brandenburg. Finiszujący wczoraj na drugim miejscu Willi Willwohl tym razem zwyciężył w finałowym sprincie. Na mecie Niemiec wyprzedził zwycięzcę dwóch etapów, Siarhieja Papoka (Belarus National) oraz Tomasz Smolenia (Bank BGŻ).

Grzegorz Stępniak (CCC Polsat Polkowice) zwyciężca na 5.etapie wyścigu Dookoła Mazowsza

Triumfatorem 56. Międzynarodowego Wyścigu Dookoła Mazowsza Lotto Mazovia Tour 2013 został Marcin Sapa (BDC MarcPol), który w generalce o 2 sekundy wyprzedził swojego kolegę z drużyny, Roberta Radosza. 4 sekundy stracił Łukasz Owsian (CCC Polsat Polkowice). W klasyfikacji punktowej triumfował Siarhiej Papok (Belarus National). Najlepszym góralem wyścigu został Kornel Sójka (Las Vegas Power Energy Drink). Po trykot najbardziej aktywnego kolarza sięgnął Błażej Janiaczyk (Bank BGŻ). Koszulkę najlepszego zawodnika do 23 lat założył Czech Josef Cerny (CCC Polsat Polkowice), a klasyfikację drużynową zwyciężyli kolarze BDC MarcPol.

BGŻ Pro Liga
Po zakończeniu wyścigu w klasyfikacji BGŻ Pro Liga prowadzenie nadal obejmuje Mateusz Taciak (CCC Polsat Polkowice), który z dorobkiem 224 punktów wyprzedza o 78 punktów Łukasza Bodnara (Bank BGŻ) oraz o 99 punktów Kamila Zielińskiego (Las Vegas Power Energy Drink).