MWG: Samoilau i Bodnar

51. Małopolski Wyścig Górski, 13-16.06.2013, BGŻ Pro Liga, UCI Europe Tour 2.2, 3. etap Niedzica - Niedzica (120 km)

Branislau Samoilau (RCOP Belarus) po solowym ataku zwyciężył na ostatnim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W klasyfikacji generalnej triumfował Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team).

Branislau Samoilau (RCOP Belarus) po solowym ataku zwyciężył na ostatnim etapie Małopolskiego Wyścigu Górskiego. W klasyfikacji generalnej triumfował Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team).Ostatni etap zmagań w 51. Małopolskim Wyścigu Górskim to królewski odcinek ze startem i metą usytuowanymi w Niedzicy. U podnóża Pienin kolarze mieli do przejechani 120km. Zawodnicy rywalizowali na pięciu premiach górskich: w Falsztynie, na przełęczy Snozka, w Skrzypnem Górnem, Łapszance i Gliczarowie.

Pierwsza premia górska w Falsztynie padła łupem Kornela Sójki (Las Vegas Power Energy Drink). Na przełęczy Snozka najlepszy był kolejny młody zawodnik, Wojciech Migdał (Reprezentacja Polski). Peleton porozrywał się dopiero na trzecim podjeździe w w Skrzypnem Górnem. Mocne tempo nadawali tam m.in. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) oraz Marcin Sapa (BDC Marc Pol).

Najważniejsze przetasowania w grupie czołowej rozegrały się pod przedostatnią premię na Gliczarowie, podjeździe znanym głównie z trasy naszego narodowego Touru. Na ponad dwudziestoprocentowym podjeździe do przodu wysunął się Branislau Samoilau (RCOP Belarus) i Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink). Do pogoni zabrał się Maros Kovac (Dukla Trencin), któremu towarzyszyli Karol Domagalski (Reprezentacja Polski) oraz Adrian Brzózka (Regionalny MTB JBG2).

Ostatnia premia górska pod Łapszankę padła łupem Branislau Samoilau (RCOP Belarus). Sapa, Zieliński i Rutkiewicz kręcili razem z Białorusinem. Końcowe kilometry najlepiej rozegrał Samoilau. Lider ekipy RCOP Belarus zaatakował na kilka kilometrów przed metą i szybko zyskał ok. 20 skeund przewagi nad Sapą i Zielińskim. Białorusin wygrał etap, a w klasfyikacji generalnej uplasował się na czwartym miejscu. Drugi na etapie przyjechał Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink Team), a trzeci był Marcin Sapa (BDC MarcPol).

Triumfatorem klasyfikacji generalnej 51. edycji wyścigu został Łukasz Bodnar (Bank BGŻ Team), który w klasyfikacji generalnej wyprzedził swojego kolegę z ekipy Pawła Cieślika oraz Czecha Jiriego Hudecka (Bauknecht-Author). Najlepszym kolarzem do 23 lat został Emanuel Piaskowy (Polish National Team). W klasyfikacji górskiej triumfował zwycięzca wyścigu, a najbardziej aktywnym kolarzem został mianowany Marcin Sapa (BDC Marpol).

Małopolski Wyścig Górski był ostatnim przetarciem polskiego peletonu przed szosowymi mistrzostwami Polski. Tegoroczny czempionat odbędzie się na selektywnej trasie w Sobótce, gdzie rozgrywany jest także wyścig inaugurujący kolarski sezon, tzw. "Ślężański Mnich".