PP: Korc i Szafraniec najszybsi

Skandia Maraton Lang Team #4 (08.06.2013, Dąbrowa Górnicza)

Artur Korcc (Algida Kross Centrum Rowerowe) i Anna Szafraniec (Kross Racing Team) wygrali w Dąbrowie Górniczej trzecią edycję Pucharu Polski w maratonie, rozegraną podczas Skandia Maraton Lang Team.<br />

W Dąbrowie Górniczej kolarze ścigali się na płaskiej trasie, ale wcześniejsze opady deszczu sprawiły, że spora jej część pokryła się błotem i głębokimi kałużami, co miejscami utrudniało jazdę. Wiele było też odcinków asfaltu, zwłaszcza po starcie i przed metą, co czyniło wyścig jeszcze szybszym, a o zwycięstwie na każdym z dystansów decydował sprinterski finisz z kilkuosobowych grupek.

Po starcie z Parku Generała Hallera kolarze przez kilka kilometrów jechali krętymi uliczkami Dąbrowy górniczej. Szybkie tempo i zakręty sprawiły, że poszczególne grupy, startujące na każdym z dystansów, rozciągły się. W wyścigu Pucharu Polski czołówka cały czas jechała razem, a o zwycięstwie zadecydował sprinterski finisz na mecie. Najszybszy, po nieco ponad 3 godzinach i 8 minutach, okazał się Artur Korc (Algida Kross Centrum Rowerowe Olsztyn), który w bezpośredniej walce wyprzedził Radosława Rękawka (Kross Racing Team) oraz lidera Pucharu Polski, Bartosza Banacha (Sante BSA Tour). Najszybsza z kobiet, po raz kolejny, okazała się Anna Szafraniec (Kross Racing Team), która do Korca straciła 14 minut i uplasowała się na 15. miejscu Open. Prawie 15 minut straciła do niej klubowa koleżanka, Michalina Ziółkowska, a trzecie miejsce zajęła Magdalena Sadłecka (Sante BSA Tour).

Zwyciężczyni była zadowolona ze swojej dyspozycji: "Praktycznie od startu odjechałam swoim rywalkom i samotnie podążałam do mety. Największą trudnością było błoto, które występowało na wielu fragmentach trasa. Edycja w Dąbrowie Górniczej jest bardzo fajna i kompletna - każdy rodzaj terenu i ciekawe zjazdy to jej atuty. Żałuję, że za tydzień nie będę mogła wystąpić w Bytowie, ale trzeba coś poświęcić. We środę wylatuję już na Mistrzostwa Europy, więc czas regeneracji byłby skrócony".

Również na dystansie Medio finisz decydował o zwycięstwie. Po przejechaniu 68 kilometrów najwięcej sił zachował Tomasz Dygacz (JBG-2 Diagnostix), który na mecie wyprzedził Mariusza Kozaka (MTB-Team RMF-FM Rockstar) oraz Tomasza Sikorę (LKS Iskra Głogoczów. Rywalizację kobiet na tym dystansie zdominowały zawodniczki Corratec Team, zajmując wszystkie miejsca na podium. Na najwyższym stopniu stanęła Magdalena Hałajczak, a za nią uplasowały się Agnieszka Gulczyńska i Karolina Kozela.

Na najkrótszym dystansie, Mini, liczącym 39 kilometrów, triumfował Bartosz Bejm (Corratec Team) oraz Aleksandra Zabrocka (MLKS Baszta Bytów), która uplasowała się na 21. miejscu Open.

Łącznie, na trzech głównych dystansach Skandia Maraton Lang Team w Dąbrowie Górniczej, na starcie stanęło 820 uczestników.