Trophy i Challenge 2013

Drukuj

Znamy już terminy i etapy dwóch przyszłorocznych etapówek organizowanych przez Grzegorza Golonko. W przyszłym sezonie MTB Trophy i MTB Challenge odbędą się na przełomie maja i czerwca oraz lipca i sierpnia.<br /> <br />

Znamy już terminy i etapy dwóch przyszłorocznych etapówek organizowanych przez Grzegorza Golonko. W przyszłym sezonie MTB Trophy i MTB Challenge odbędą się na przełomie maja i czerwca oraz lipca i sierpnia.

MTB Trophy to rozgrywany na najbardziej kultowych szlakach wokół Istebnej wyścig etapowy w Beskidzie Śląskim, który zyskał już uznanie w oczach kolarzy. W przyszłym sezonie zostanie rozegrana już siódma edycja wyścigu, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, także wśród kolarzy z zagranicy. Wyścig będzie miał kategorię UCI S2, stawiającą go wyżej w gronie wyścigów etapowych MTB i można się spodziewać, że na starcie stanie jeszcze więcej kolarzy z czołówki. Oprócz prestiżu, otrzymanie kategorii S2, oznacza konieczność przeprowadzania kontroli antydopingowych, zgodnie z regulaminem UCI.

Bazą wyścigu tradycyjnie będzie już Istebna, skąd startować będą kolarze i gdzie usytuowana będzie meta poszczególnych etapów. Pierwszy etap, który rozegrany zostanie 30 maja, przebiegać będzie przez Skrzyczne i liczyć będzie 66 kilometrów. Kolejny etap, o długości prawie 80 kilometrów i prawie 3000 metrach przewyższenia, prowadzić będzie przez Javorovy, natomiast trzeciego dnia punktem kulminacyjnym będzie wspinaczka w kierunku Hali Rysianka na ponad 1300 m.n.p.m. W trakcie prawie 70 kilometrów etapu kolarze pokonają ponad 2400 metrów w pionie. Dopiero na ostatnim etapie kolarze wspinać się będą na legendę MTB Trophy, Wielką Rącze, i będzie to królewski etap przyszłorocznego MTB Trophy, liczący 74 kilometry i ponad 2800 metrów przewyższenia. Po prawie 300 kilometrach spędzonych na najcięższych szlakach Beskidów, kolarze zameldują się na mecie w Istebnej.

Druga z etapówek o ugruntowanej pozycji i wieloletniej tradycji to Sudety MTB Challenge, która w przyszłym roku będzie rozgrywana po raz 9. W dniach 28.07-08.02 kolarze pokonają sześć etapów w Sudetach, rozpoczynając od prologu w Kudowie Zdroju. Zaledwie 8 kilometrów, jednak z 450 metrami przewyższenia będzie bardzo dobrą rozgrzewką przed kolejnymi, trudniejszymi etapami. Pierwszy etap będzie najdłuższym w wyścigu. Kolarze wystartują z Kudowy Zdrój i po 88 kilometrach zameldują się na mecie w Czechach. Kolejnego dnia czeka ich powrót do Polski i wspinaczka na najwyższy punkt wyścigu, Śnieżnik. Trzeci, krótki - bo liczący 55 kilometrów etap, prowadzić będzie ze Stroni Śląskich do Złotego Stoku. Piątego dnia imprezy kolarze pokonają trasę ze Złotego Stoku do Walimia, po drodze zaliczając m.in. Wielką Sowę. W trakcie 69 kilometrów uczestnicy pokonają 2480 metrów w pionie. Rywalizacja w MTB Challenge zakończy się etapem w Górach Stołowych, z Walimia do Kudowy Zdrój.

7. Beskidy MTB Trophy (30.05-02.06.2013, S2):
1. etap: Skrzyczne (65,9km)
2. etap: Javorovy (79,7km)
3. etap: Rysianka (69,2km)
4. etap: Wielka Racza (74,2km)

9. Sudety MTB Challenge (28.07-02.08.2013):
Prolog: Kudowa Zdrój - Błędne Skały (8km)
1. etap: Kudowa Zdrój - Kraliky (88,2km)
2. etap: Kraliky - Stronie Śląskie (79,2km)
3. etap: Stronie Śląskie - Złoty Stok (56,6km)
4. etap: Złoty Stok - Walim (68,7km)
5. etap: Walim - Kudowa Zdrój (82,5km)

Fot.: MTB Trophy