Wymiana klocków hamulcowcyh

Wymiana klocków hamulcowych i ustawienie zacisku hamulcowego na przykładzie hamulca HAYES

Drukuj

Hamulce to bardzo ważna część w rowerze, jak nie najważniejsza. Dobrze wyregulowane, z nowymi okładzinami, gwarantują bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy. Ten element trzeba kontrolować i regulować bardzo często.

Do podstawowych, a zarazem najważniejszych czynności przeciętnego rowerzysty należy wymiana klocków hamulcowych i ustawienie zacisku.
 


 


Do wykonania inspekcji i wymiany hamulców będą nam potrzebne następujące narzędzia:
- Kombinerki
- Śrubokręt płaski
- Klucz nimbusowy 5mm

 

 

 



Klocek hamulcowy zbudowany jest z dwóch części - podstawy metalowej i właściwej powierzchni hamującej. Z góry zacisku widać stopień jej zużycia. Jeżeli klocek jest wytarty i widać początki metalowej podstawy - trzeba go natychmiast wymienić. Aby to zrobić wpierw zdejmujemy koło...

 

 

 

 



...a następnie kombinerkami wyciągamy klocek. Bród i zapadka może blokować klocek, dlatego też czasem trzeba użyć siły, a klocek wyjmować ruchem do wewnątrz zacisku i w dół.

 

 

 

 



Tłoczki i zacisk dokładnie czyścimy, używając do tego specjalnego płynu do hamulców lub innego odtłuszczacza.

 

 

 

 



Zabrudzone tłoczki będą blokowały nam działanie hamulca, a objawami tego będzie nierówne działanie i nieproporcjonalne wycieranie jednej strony klocka.

 

 

 

 



Kiedy wszystko jest wyczyszczone, wkładamy nowe klocki. Najpierw dużym, płaskim śrubokrętem rozchylamy tłoczki i luzujemy śruby mocujące zacisk hamulcowy.

 

 

 




Przed zamontowaniem koła musimy sprawdzić czy śruby mocujące tarcze są dokręcone.

 

 

 



Gdy już wpięliśmy koło, zaciskamy kilka razy hamulec .Przy zaciśniętej klamce dokręcamy zacisk. W tym momencie powinien się równolegle ustawić do tarczy hamulcowej.

 

 

 

 



Robimy kilka obrotów kołem na przemian z zaciskaniem klamki. Jeżeli okładziny hamulcowe ocierają o tarczę delikatnie przestawiamy zacisk. Jeżeli po wielu próbach okładziny nadal ocierają o tarczę może oznaczać to wykrzywienie tarczy (można próbować ją wyprostować np. kluczem francuskim).

 

 

 

 



Sprawdzamy, czy wszystkie śruby są dokręcone.

Foto: Maciej Łuczycki

 

 

Obserwuj nas w Google News

Subskrybuj