Materiał zawiera treści reklamowe

Jaką koszulkę termoaktywną wybrać?

Koszulka termoaktywna na rower - sprawdź, co wybrać. Jakie są typy oddychających koszulek i czym się różnią?

Drukuj

Bielizna termoaktywna to bardzo istotny element ubioru każdego sportowca. Tak samo ważny zimą, jak i latem. Zobacz, jakie są rodzaje warstwy pierwszej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru potówki dla siebie?

Koszulki termoaktywne mają za zadanie wspomagać naszą termoregulację. Ich rolą jest utrzymywanie temperatury ciała na optymalnym poziomie oraz eliminowanie nadmiaru wilgoci (ciepła), która tworzy się podczas uprawiania sportu. Ponieważ warstwa pierwsza jest odzieżą wysoce oddychającą, która dba o absorbowanie potu, jest potocznie nazywana potówką. W tym artykule wytłumaczymy, jakie funkcje pełni bielizna termoaktywna oraz jak wybrać odpowiednią potówkę do panującej na zewnątrz pogody.

 

 

 

Co to jest bielizna termoaktywna?

Bielizna termoaktywna to pierwsza warstwa odzieży sportowca. Ta, która ma kontakt ze skórą. Jej głównym zadaniem jest odprowadzenie wilgoci z powierzchni skóry i w ten sposób usprawnianie termoregulacji. Odpowiednia struktura koszulki odprowadza pot do zewnętrznych części materiału, przez co powierzchnia skóry pozostaje sucha. Istotne jest więc, aby używać jej przez cały rok i niezależnie od pogody, bowiem zawsze zachodzi potrzeba pomocy naszemu ciału w zakresie usprawnienia termoregulacji. 

 

Jednocześnie musimy obalić jeden z powszechnych mitów. W potocznej opinii bielizna termoaktywna kojarzy się wyłącznie z zimą. To jednak błędne skojarzenie, ponieważ zimą korzystamy z koszulek termicznych termoaktywnych. Są one przeznaczone tylko na zimne dni, ponieważ pełnią dwie funkcje - oddychają i ogrzewają. Typowa zimowa bielizna będzie zwyczajnie za ciepła na wiosnę, lato czy wczesną jesień. 

 

W garderobie rowerzysty i każdego sportowca powinny znaleźć się minimum 3 różne rodzaje koszulek termoaktywnych na 3 okresy pogodowe w roku. Pierwszym są modele na zimę, które są dodatkowo mocno ocieplone. Drugi typ to bielizna na okresy przejściowe, czyli wiosnę oraz jesień, która jest jedynie lekko termiczna. Trzecim typem jest warstwa pierwsza na lato, która ma minimalistyczną strukturę, pełni funkcję stricte termoregulacyjną i usprawnia chłodzenie.

 

 

 
 

 

 

Bielizna termoaktywna a komfort jazdy

Korzystanie z bielizny termoaktywnej dopasowanej do danej pory roku to gwarancja komfortu jazdy. Warstwa pierwsza zapewnia nam wygodę w 3 aspektach. Po pierwsze utrzymują naszą skórę w suchości, za co podziękujemy, gdy tylko lekko zawieje wiatr. Nie ma nic bardziej nieprzyjemnego, niż podwiewanie wiatru na mokrą skórę. Druga sprawa to fakt, że mokra skóra ma tendencje do otarć i odparzeń, czy nawet problemów grzybiczych. Potówki pełnią funkcję antybakteryjne oraz ochronne dla skóry. Trzecia kwestia dotyczy naszej wydajności, czyli zagwarantowanie ciału optymalnych warunków do pedałowania z wysoką wydajnością. Najlepiej pracujemy fizycznie, gdy jest nam nie za ciepło, ale też nie za zimno. Wspomniane trzy obszary załatwia dobra bielizna. 

 

Jaka koszulka termoaktywna na zimę? 

Termoaktywne koszulki na zimę dodatkowo są odzieżą termiczną, czyli nie dość, że oddychają, to jeszcze nas ogrzewają. Mają po prostu więcej materiału, który dodatkowo jest ocieplony, bądź tak gęsto utkany, że pełni funkcję ogrzewającą. Dzięki temu, zimowa bielizna termiczna termoaktywna zapewnia nam ocieplenie i oddychanie w jednym, a dzięki swoim właściwościom chroni nas przed wychłodzeniem i ewentualnym przewianiem. Zimowe modele posiadają długie rękawy i bardzo często wysoką stójkę (kołnierz). Warto zadbać podczas przymiarki, aby rękawy były wystarczająco długie. Mają nam wejść pod mankiety rękawic, wtedy unikniemy podwiewania przez rękawy. Warto również zwrócić uwagę żeby tył koszulki zachodził na pośladki, gdy przyjmiemy pochyloną - typowo rowerową - pozycję. Do jazdy w wietrznych warunkach można też rozważyć modele z dodatkową wstawką z nieprzewiewnych membran, choć nie jest to konieczne, jeśli takową macie w kurtce rowerowej. 

 
 

 

Jaka bielizna sportowa na wiosnę i jesień?

Na okresy przejściowe potrzebna jest specjalna bielizna. Lekko ocieplana i dobrze oddychającą. Ta druga cecha jest bardzo istotna dlatego, że temperatura podczas jednej jazdy może się sporo wahać. Szczególnie, gdy jeździmy o wschodzie lub zachodzie słońca. Są dwa typy bielizny wiosenno-jesiennej - z krótkim oraz długim rękawem. Najlepiej mieć oba w swojej garderobie. Dobra koszulka termoaktywna na sezon przejściowy ma odpowiednią długość (podobnie jak zimowa), ale pozbawiona jest wysokiej stójki. Tu też bywają modele z membranami, choć sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku modeli na zimę. Bardziej uniwersalny będzie model bez membrany, a jeśli szukacie czegoś dodatkowego, co wzbogaci wasz odzieżowy arsenał, to można rozważyć wersję na wietrzne dni. 

 

Po co nam bielizna termoaktywna na lato?

Na lato przeznaczone są specjalne modele koszulek termoaktywnych, których głównym zadaniem jest wsparcie naszego organizmu w odprowadzaniu potu i możliwie skuteczne obniżanie temperatury intensywnie pracującego ciała. To może wydawać się mało logiczne, ale dodatkowa warstwa odzieży powoduje, że w ostatecznym rozrachunku będzie nam chłodniej, aniżeli bez potówki. Na lato możemy spotkać się z trzema typami bielizny: letnią z krótkim rękawem, letnią bez rękawów oraz siateczkowy bezrękawnik na upały. Dwie pierwsze są godne polecenia do około 23-26 stopni - w zależności od indywidualnych preferencji. Powyżej tych wartości najlepsze są typowe siateczki. Dodatkową zaletą stosowania potówek latem będzie komfort na szybkich zjazdach - nie będziemy na nich czuć ,,mokrej koszulki”, która zawsze nieprzyjemnie wychładza, gdy jeździmy bez bielizny.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

 

Modele z wyższej półki posiadają jony srebra i włókna polipropylenu w składzie. Mają one za zadanie działać bakteriobójczo i stwarzać niekorzystne środowisko do rozwoju bakterii w naszej bieliźnie. Za brzydki zapach naszego potu odpowiadają bakterie, których pożywką są znajdujące się w gruczołach łojowych białka i tłuszcze. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze jakości ubranie nie poradzi sobie z brzydkim zapachem, jeżeli nie będziemy prać bielizny po każdym treningu i dbać o higienę osobistą. Warto mieć też na uwadze, że - niestety - odzież się zużywa. Po wielu cyklach używania i prania w końcu zaczyna tracić swoje właściwości. Wówczas trzeba po prostu kupić nową i nie ma na to rady. To ,,zużycie” można jednak nieco odsunąć w czasie. Przed praniem warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta dotyczące temperatury i środków, jakich można używać. Rzeczą, którą warto sprawdzić jest posiadanie szwów. Koszulki wykonane w technologii bezszwowej nie będą powodowały otarć, jeżeli będą mocno przylegały do naszej skóry. Na koniec dodamy, że na rynku są też modele z dodatkową kompresją, która może wspomóc nasze ciało w wysiłku i ograniczyć zmęczenie. To specyficzna gałąź odzieży sportowej, ale dla fanów kompresji może być to interesujące. 

Polecane przez redakcję

 

Koszulka termoaktywna BikeWorld

Na rynku dostępnych jest mnóstwo producentów, którzy oferują koszulki termoaktywne, dlatego tym razem postanowiliśmy polecić Wam nasz produkt - lekką potówkę termoaktywną BikeWorld Sportswear, którą na co dzień sprawdzamy w redakcyjnych i treningowych zastosowaniach. Polecamy ją przede wszystkim ze względu na uczciwy stosunek ceny do jakości. Jest maksymalnie uniwersalna i stanowi idealną pierwszą warstwę odzieży kolarskiej - jest nieco grubsza, niż najbardziej przewiewne potówki z siateczki i ciensza niż modele jesienno-zimowe. Uszyliśmy ją w Polsce z lekkiego i szybkoschnącego materiału. Dostępna jest w 5 rozmiarach, więc bez problemu dopasujecie ją do Waszego ciała, żeby odpowiednio spełnianła swoją funkcję. Cena 109 zł.

  • Materiał: Mesh Soft (gramatura 160g/m2), 80% poliester, 20% elastan
  • Rozmiary: S, M, L, XL, XXL
  • Kolor: biały
  • Zastosowanie: szosa, MTB XC/maraton, gravel, jazda rekreacyjna
  • Cena 109,00 zł
KUP TERAZ

 

 

Co na rynku?

Na rynku dostępna jest cała masa koszulek termoaktywnych na każdą porę roku. Na kolejnej stronie przygotowaliśmy przykładowe modele, które dobrze obrazują typy bielizny opisywanej w artykule. 

 

 

 

 

 

Zimowa bielizna termoaktywna

Ale Cycling Seamless Wool
  • Dobrze ocieplona, zimowa bielizna rowerowa z dużą ilością wełny w składzie. Zapewnia izolację od chłodu i dobrą oddychalność, a konstrukcja bez szwów gwarantuje wygodę podczas jazdy i brak podrażnień. 

Wiosenno-jesienna bielizna z długim rękawem

Odlo Performance Light BL Top Crew Neck L/S
  • Cienka termoaktywna koszulka z długim rękawem. Sprawdzi się idealnie pod bluzą kolarską, gdy temepratura oscyluje w okolicy 10 stopni. Zapewnia dobrą oddychalność i lekkie ocieplenie ciała. 

 

Wiosenno-jesienna bielizna z krótkim rękawem

Craft Be Active Extreme 2.0
  • Cienka, ale dająca lekkie ogrzewanie bielizna o bardzo dobrych właściwościach oddychających. Ma dodatkowe - lepiej wentylowane - panele pod pachami oraz po bokach. To dobra opcja na intensywne treningi i wyścigi w wiosennych oraz jesiennych warunkach.

Letnia bielizna z krótkim rękawem

Castelli Pro Issue
  • Bardzo lekka i cienka potówka letnia z krótkim rękawem. Zapewnia dobrą oddychalność, a jednocześnie - gdy np. zestawimy ją z rękawkami - pozwala ubrać się odpowiednio w chłodniejsze dni. Wówczas taki zestaw nie powoduje przewiewania okolicy bicepsa na zjazdach. 

 

Letnia bielizna termoaktywna bezrękawnik

Van Rysel 500
  • Letni bezrękawnik wykonany z lekkiego i oddychającego materiału. Zapewnia wsparcie w procesie termoregulacji oraz zapobiega wychładzaniu ciała na zjazdach.

Letnia siateczkowa bielizna termoaktywna

Assos NS Skin Layer Superleger
  • Minimalistyczny, siateczkowy bezrękawnik, który sprawdzi się idealnie w najbardziej upalne dni. Wspiera termoregulację i odprowadzanie potu.