Szlak stolicami Polski

Zapowiedź wyprawy

Drukuj

Szlak stolicami Polski to plan naszego zespołu na rok 2009. Celem podróży jest poznanie historii naszego kraju poprzez zwiedzenie historycznych i ważnych miejsc dla Polaków.

W naszej podróży przez Polskę znajdą się nie tylko Gniezno, Kraków, Warszawa, lecz także najstarsze miasto Kalisz, Częstochowa, a także Toruń założony w średniowieczu przez Krzyżaków.
Naszą pasją jest jazda na rowerze i zwiedzanie Polski. Do tej wyprawy pociągnęła nas chęć przeżycia przygody, a także poznania naszego wspaniałego kraju.

Trasę podzieliliśmy na cztery Etapy, do których dołączone są mapki z planowaną drogą. Postaram opisać szczegółowo każdy etap, wraz z kilometrami, jakie będziemy pokonywać w ciągu dnia oraz miejscami noclegu.

Naszą wyprawę rozpoczniemy w Pile i drogami wojewódzkimi oraz lokalnymi dojedziemy to pierwszego celu podróży – Gniezna.

Pierwszy etap jest krótki, ale chodzi o to, aby rozgrzać się przed dalszymi dniowymi dystansami. Dlatego są zaplanowane krótkie odcinki nieco ponad 100km.

Z Kalisza wyruszymy w stronę Częstochowy gdzie spędzimy dwie noce, aby dać odpocząć organizmowi, następnie będziemy kierować się w stronę Krakowa gdzie planujemy trzy noclegi. W tych dniach będziemy zwiedzać pobliska okolicę rowerem oraz najważniejsze zabytki tego miasta. Po tym czasie wyruszymy w stronę Warszawy. Planujemy dwa noclegi w miejscowości Sielpia Wielka położonym nad jeziorem Sielpińskim. Nasz wybór podyktowany jest dwoma argumentami:
- jest to w połowie trasy między Krakowem a Warszawą
- jezioro, nad którym będziemy mogli odpocząć po trudach przejechanych kilometrów „chwila relaksu”

Drugi etap jest najdłuższy liczy 456 km i prowadzi przez liczne górki i wzniesienia, dlatego zaplanowana jest większa ilość noclegów. W tych rejonach południowej Polski znajduje się również dużo miejsc wartych obejrzenia.
Trzeci etap prowadzi od miejscowości Sielpia Wielka do Torunia przez Warszawę i Płock. Dwa noclegi planowane są w Warszawie na zwiedzenie miasta, następnie jeden w Płocku i Toruniu. W tym odcinku planujemy skupić się głównie na Warszawie i jej historii.

Ostatni etap jest najkrótszy. Będziemy zapewne zmęczeni fizycznie drogą, dlatego najłatwiejsza trasa pozostała na koniec wśród rzek i nizin. W Płocku i Toruniu planujemy po jednym noclegu ze względu na ograniczenia finansowe.
Natomiast ostatni przystanek w podróży to miasteczko Krajeńskie położone niedaleko Piły, w tej oto miejscowości mieszka babcia jednego z uczestników zespołu, dlatego będziemy mieli zapewniony darmowy nocleg. Ostatnie odcinek drogi liczy niespełna 50 km ze względów na to, iż w ostatnim dniu może być ciężko, dlatego woleliśmy zdecydować się na taki dystans.

Podsumowanie

• Dystans jaki pokonamy na rowerach to 1266 km
• W trasie będziemy mięli 14 noclegów.
• Zwiedzimy takie miasta jak: Gniezno, Kalisz, Częstochowa, Kraków, Warszawa, Płock, Toruń, Bydgoszcz.


BikeWorld.pl jest oficjalnym patronem medialnym wyprawy.