Południowy Tyrol: Rowerowe wycieczki w dolinach

Trasa 3 - Ścieżka rowerowa Doliny Pustertal

Ścieżka rowerowa doliny Pustertal (Pustertaler Fahrradweg) to propozycja dla wielu rowerzystów. Nadaje się w szczególności na rodzinne wycieczki rowerowe i wyprawy dla początkujących, ale jest popularna również wśród zaawansowanych cyklistów. Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, że przebiega przez szczególnie malowniczą dolinę i pozwala nacieszyć się krajobrazem nie męcząc przy tym zanadto. Gospodarze z Południowego Tyrolu wydzielili z Pustertaler Fahrradweg 3 odcinki, które można traktować jako osobne trasy, albo, jeśli kondycja i czas nam to umożliwią, w jedną dłuższą trasę. Dodatkowo, dobrze zorganizowana komunikacja kolejowa pozwala na sprawne poruszanie się pociągami pomiędzy miejscami startu i mety poszczególnych odcinków. Ich miejsca początku oraz końca zostały przemyślane specjalnie pod tym kątem. 

Pierwszy odcinek o długości 25,5 km jest zupełnie płaski. Asfaltowa trasa rowerowa rozpoczyna się w Rio di Pusteria/Mühlbach i prowadzi przez miasteczka Vandoies di Sotto/Niedervintl, Vandoies di Sopra/Obervintl, Chienes/Kiens, Casteldarne/Ehrenburg oraz San Lorenzo di Sebato/St. Lorenzen do Brunico/Bruneck. 

Kolejny fragment ścieżki rowerowej Doliny Pustertal ma długość 33,5 km i jest również poprowadzony przez płaskie drogi. Z powodzeniem można go polecić każdemu rowerzyście. Startuje z Brunico i prowadzi dalej przez Perca/Percha, Valdaora di Sotto/Niederolang, Valdaora di Mezzo/Mitterolang i Valdaora di Sopra/Oberolang, Novale/Ried, Villabassa/Niederdorf i Dobbiaco/Toblach aż do San Candido/Innichen. 

Trzeci odcinek jest najdłuższy, dystans do pokonania wynosi 44 km, natomiast jego minimalną trudność zapewnia fakt, że droga prowadzi w dół. Z tego powodu na tą trasę często decydują się rodziny z dziećmi. Ten fragment Pustertaler Fahrradweg biegnie od San Candido przez Versciaco/Vierschach do Prato alla Drava/Winnebach, gdzie przecina się austriacko-włoską granicę. Dalej ścieżka prowadzi wzdłuż rzeki Drawy (Drau) do Lienz. Do punktu początkowego najlepiej wrócić oczywiście pociągiem. 

 

 

 

Z racji sporej łatwości całej trasy Pustertaler Fahrradweg można śmiało próbować pokonać ją na jeden raz, szczególnie, że końcowy fragment pokonywany na zmęczeniu całym dniem w siodle prowadzi z góry. Jeśli jednak trasa okaże się zbyt długa, część z niej można pokonać pociągiem.

 

 

 

Trasy Południowotyrolskiego Szlaku Winnego

Dla miłośników wina i rowerów przygotowano 3 obowiązkowe wręcz trasy. Obligatoryjna dla powyższej grupy propozycja skierowana jest oczywiście do każdego rowerowego turysty. Regionalna inicjatywa Bike and Wine oferuje możliwość wzięcia udziału w trzech wyprawach smakowych wzdłuż południowotyrolskiego szlaku winnego Südtiroler Weinstraße, wypełnionych w przerwach od jazdy, wycieczkami po winnicach i degustacjami w winiarniach. Każda trasa przebiega przez inny obszar i jest otoczona atrakcyjnymi zabytkami architektury i - oczywiście - winnicami. Nieodzownym elementem tego typu turystyki jest kosztowanie wina, z którego słynie każdy z odwiedzanych regionów. Różne warunki klimatyczne i stopień nasłonecznienia upraw winorośli powoduje, że każda trasa zapewnia inne doznania, zarówno te rowerowe, jak i degustatorskie. Trasa północna przez Bolzano/Bozen, pozwala skosztować pysznego Lagrein i Sauvignon. Trasa w centrum (środkowa) oferuje z kolei degustację Pinot Bianco i Schiava. Szlak na południu do Termeno/Tramin to okazja do smakowania Pinot Nero i słynnego Gewürztraminer, nazwanego na cześć miasta. Trzy szlaki rowerowe biegną wzdłuż Szlaku Winnego Południowego Tyrolu przez największą w prowincji strefę uprawy winorośli. Wzdłuż trasy znajdują się liczne winnice i winiarnie, w których można spróbować lokalnych win.

Trasa Północna

Północna trasa rowerowa ma swój początek przy placu Waltherplatz, w historycznym centrum Bolzano/Bozen i prowadzi przez obszar, z którego wywodzi się szlachetne czerwone wino St. Magdalener oraz autochtoniczny szczep Lagrein. Przebiega przez Cardano/Kardaun oraz przez Rencio/Rentsch i wiedzie dalej dzielnicą Gries do Terlano/Terlan, Vilpiano/Vilpian i Nalles/Nals. Od terenów upraw San Maurizio/Moritzing (za Gries) droga prowadzi wzdłuż okazałych posiadłości i arystokratycznych rezydencji. Koło Vilpiano trasa przechodzi na drugą stronę doliny do Nalles. Po drodze warto jeszcze zwolnić w wiosce winiarzy Andriano/Andrian. Dalej szlak podąża w kierunku Frangarto/Frangart i do zamku Sigmundskron (Schloss Sigmundskron). Powrót przez Andriano i Frangarto do Bolzano. Zaproponowana pętla ma 45 km, jeśli ktoś zechciałby nieco skrócić trasę, można śmiało początkowy odcinek, między Bolzano a Terlano, przejechać pociągiem. Na trasie znajduje się szereg winotek i winiarni, w których można degustować takie wina jak Lagrein, St. Magdalener i Sauvignon.

 

 

 

Trasa Środkowa

Najkrótsza z trzech proponowanych tras rowerowych Bike & Wine zamyka się w interesującą, 23-kilometrową pętlę, która prowadzi przez najbardziej znane i najpiękniejsze historyczne wioski winiarzy, należące do południowotyrolskiego szlaku winnego Südtiroler Weinstraße. Trasa Środkowa rozpoczyna się w Caldaro/Kaltern, na placu przed dwoma dużymi winiarniami, czyli Kellerei Kaltern oraz Erste + Neue Kaltern. Tuż po wyruszeniu z Caldaro szlak przebiega przez las do dwóch jezior Montiggler Seen, by dowieźć nas do Cornaiano/Girlan, historycznej wioski winiarzy, w której piwnice z winami zajmują większą powierzchnię niż sama wioska. Kolejne mijane miejscowości to S. Paolo/St. Pauls oraz S. Michele/St. Michael. Warto zwiedzić miejscowe winiarnie, gdyż tamtejsze wina są szczególnie cenione za swoje walory. Stamtąd wracamy z powrotem do Caldaro, które stanowi początek i koniec Trasy Środkowej i jest jednocześnie najbardziej znaną wioską winiarzy w centralnej części Südtiroler Weinstraße. Tutaj, już po skończonej jeździe, warto skusić się na degustację wybornego Pinot Bianco (Weißburgunder) oraz słynnego szlachetnego trunku opatrzonego etykietą z napisem Kalterer See.

Trasa Południowa

Południowa trasa rowerowa prowadzi przez słynne wioski winiarzy. Rozpoczyna się w historycznej wsi Cortaccia/Kurtatsch i biegnie koło „pra-winorośli”, zasadzonej z odłożonego pędu w wiosce Magrè/Margreid w 1601 roku. Dalej odwiedza Cortina all'Adige/Kurtinig, która ze względu na nękające wioskę liczne powodzie, potocznie nazywana jest „małą Wenecją”. Kolejna miejscowość na szlaku to Salorno/Salurn – wysunięta najbardziej na południe gmina całej prowincji. Wracamy natomiast przez Egna/Neumarkt, gdzie zlokalizowane są najlepsze parcele pod uprawę szczepu Pinot Nero (Blauburgunder). Dalej, przez Ora/Auer, docieramy do Termeno/Tramin. Od niemieckiej nazwy wioski – Tramin – nazwano autochtoniczny szczep Gewürztraminer, dający w macierzystym regionie zbiory najwyższej jakości. Cała trasa liczy 40 km, w razie potrzeby jej skrócenia, odcinek między Salorno a Ora można przejechać pociągiem.

Więcej informacji o wycieczkach w Południowym Tyrolu znajdziecie na stronie: suedtirol.info

 

 

 

 

Podobne artykuły