Test: Buty MTB Shimano ME400

 

 

 

Wrażenia 

Ponieważ butów Shimano w redakcji używamy od dawna, wybór odpowiedniego rozmiaru nie był żadnym problemem. Odpowiednio spasowane ME4 od początku wydawały nam się po prostu komfortowym modelem - przede wszystkim dzięki możliwości precyzyjnego dopasowania docisku górnej części buta do stopy. Rzepy oraz linki pokrętła BOA są rozmieszczone tak, że nic nas w ME4 nie uwierało, co stoi u podstaw wygodnego użytkowania. 

Sztywność butów to udany kompromis pomiędzy dążeniem do zachowania dobrej efektywności pedałowania, a odrobiną elastyczności, którą doceniamy i odczuwamy przede wszystkim podczas chodzenia. Oczywiście w ME4 nie chodzi się tak swobodnie, jak w butach platformowych, jednak testowany przez nas model nie będzie kulą u nogi podczas przechadzki do schroniska. Guma, którą wykończona została podeszwa, nie jest zbyt miękka, ale mimo tego to bardzo istotny element dbałości o komfort użytkowania tego modelu.

Wentylacja - to zasadniczo jedyny element, do którego moglibyśmy się tu przyczepić. Delikatnie, bo jednak pamiętać trzeba o tym, dla jakich celów Shimano ME4 stworzyło. Biorąc pod uwagę to, że Japończycy jasno sygnalizują destynację modelu jako trail i enduro, zrozumiałym jest dążenie do zapewnienia stopie ochrony przed skutkami spotkania z ewentualnymi przeszkodami na trasie. W takim wypadku perforowana skóra lepiej sprawdzi się, niż np. panel z bardziej przewiewnej siateczki. Taka konstrukcja buta jaką spotykamy w ME4 ze sporej powierzchni rzepami, zakrywającymi język, skutkuje jednak średnim poziomem wentylacji stopy. Taka już natura butów bardziej nastawionych na bardziej agresywną jazdę - wystarczy spojrzeć na modele dedykowane stricte do enduro, gdzie często cała górna część buta jest zasłonięta. 

Podsumowanie

Solidne, komfortowe i dobrze wyglądające buty w dobrej cenie - tak moglibyśmy skwitować model Shimano ME4. Naszym zdaniem model ten ma wszelkie papiery, by stać się jedynymi butami MTB w Waszej garderobie, nawet jeśli w garażu czekają na Was 3 rowery - gravelówka, rower górski z segmentu XC oraz trailówka czy endurówka. ME4 to po prostu wszechstronny model, w którym główny nacisk położono na komfort użytkowania - składa się na niego dokładny system zacisku buta, na czele którego stoi precyzyjne pokrętło BOA oraz średniej sztywności podeszwa z gumowym wykończeniem, które pozwala na bezproblemowe chodzenie.

 

 

Specyfikacja

Shimano ME400
  • Cena: 452 zł
  • Sztywność podeszwy: 5 (w 12-stopniowej skali)
  • Waga: 339 g (rozmiar 42)
  • Perforowana skóra syntetyczna
  • Pokrętło Boa® L6 + 2 rzepy
  • Podeszwa: Tworzywo wzmocnione włóknem szklanym + gumowy grip

 

Dystrybucja: Shimano MTB Polska

Fot. Tomasz Makula

 

Podobne artykuły