Test: Bikepacking na lekko - sakwy Geosmina

Sprawdź naszą opinię - test zestawu lekkich, wodoodpornych sakw bikepackingowych Geosmina!

 

 

 

 

Torebka na górną rurę

Najdrobniejszy element naszego zestawu też nie rozczarowuje. Dzieli z pozostałymi pancerne materiały i już na pierwszy rzut oka widać, że ma solidnie uszczelniany zamek. To działa - torebka jest wodoodporna, dlatego chętnie pakowaliśmy do niej nawet elektroniczne elementy naszego wyprawowego wyposażenia, jak obowiązkowy w trasie powerbank. Mocną stroną torebki jest też jej stabilność - także jest montowana na paskach, które jednak po odpowiednio mocnym zaciśnięciu nie mają tendencji do przesuwania się.

 

 
 

 

 
 

 

 

W środku torebki znajdziemy jeszcze jaskrawożółte wypełnienie, które możemy zdemontować, otrzymując w ten sposób nieco więcej przestrzeni ładunkowej. Sam insert jest jednak przydatny, bo po pierwsze posiada delikatnie miękkie ścianki, które zamortyzują przewożone drobiazgi w przypadku upadku, a po drugie - w jego środku możemy stworzyć sobie przegródkę z dwóch pasków z rzepem, lepiej organizując sobie tym samym przestrzeń ładunkową. 

 

 

 

 

Torba na kierownicę

Na koniec zostawiliśmy sakwę montowaną na kierownicę. Geosmina oferuje ją w jednym, czyli 10-litrowym rozmiarze. Zasadniczo moglibyśmy określić ją mianem solidnego worka, bo model jest maksymalnie prosty w budowie. Zamykamy go obustronnie zwijając i zamykając klamrę. Niestety podobnie jak w przypadku sakwy podsiodłowej Geosmina nie zdecydowała się tu na zastosowanie zaworka upuszczającego nadmiar powietrza, dlatego przy pakowaniu warto poświęcić nieco energii na skompresowanie bagażu własnymi siłami. W przeciwnym razie będziemy mieć z przodu dodatkową poduszkę powietrzną na wypadek kolizji. ;)

 

 
 

 

 

Nie żartując zbyt wiele, torba na kierownicę Geosminy jest równiez wodoodporna, co jest jej naczelną zaletą. Jest też oczywiście pakowna, chociaż producent rekomenduje obciążać ją maksymalnie ciężarem 4 kg. Podpisujemy się pod tym, bo prosty system montażu nie stabilizuje torby "na beton" i ma ona tendencję do lekkiego podskakiwania. Nie jest to nic, co przeszkadzałoby podczas jazdy, jednak z większym balastem z przodu takie podskakiwanie może być już odczuwalne podczas sterowania. Nie ma tu mowy o żadnym obcieraniu sakwą o przednią oponę i tym podobnych historiach.

Wspomnieliśmy o prostym systemie montażu - no właśnie: jest on 3-punktowy i bazuje po prostu na paskach zaciskowych z klarmą. Te na kierownicę posiadają nieco szerze podkładki, które poprawiają grip / trzymanie paska na kierownicy. System jest pozbawiony jakichkolwiek udziwnień i podkładek dystansowych, przez co sprawdzi się raczej tylko w przypadku rowerów z kablami schowanymi wewnątrz kierownicy. Z drugiej strony prosty system montażu pozwala przymocować tę sakwę do różnego rodzaju kokpitów. 

Prosta konstrukcja torby przedniej pozytywnie wpłynęła na jej masę - to jedynie 210 gramów, co uznajemy za świetny wynik. 

 

 

 

 

Podsumowanie

Testowane sakwy Geosmina udowodniły nam, że hiszpańską markę można uznać za prawdziwego specjalistę w dziedzinie toreb bikepackingowych. Zastosowanie bardzo wytrzymałych i technicznie zaawansowanych materiałów pozwoliło stworzyć sakwy lekkie i radzące sobie nawet z jazdą w bardzo mokrych warunkach. Każda z testowanych sakw zrobiła na nas bardzo dobre wrażenie pod względem ogólnego wykonania. Drobny minus można postawić za brak zaworków odpowietrzających w sakwie na kierownicę oraz tej podsiodłowej. Jeśli chodzi o ceny - sakwy Geosminy pozycjonują się raczej w gronie tych droższych, jednak biorąc pod uwagę naprawdę pancerne materiały, jesteśmy w stanie w ciemno zaryzykować stwierdzenie, że modele opisane w tekście posłużą nam wiele, wiele lat i w tej perspektywie po prostu się... opłacają. W redakcji ustawiła się spora kolejka do przejęcia jeszcze na chwilę tych toreb, a uwierzcie - w dobie gravelowego i wyprawowego boomu mieliśmy okazję sprawdzać już sporo mocnych modeli!

 

 

 

Ceny

  • Torba podsiodłowa Large 15L - 465 zł
  • Torba na ramę Large - 216 zł
  • Torba na kierownicę - 256 zł
  • Torba ramowa Large 5,5 L - 247 zł

 

Strona dystrybutora: camelmore.pl/geosmina

Podobne artykuły